Życie Podkarpackie nr 46/2017 Życie Podkarpackie nr 46/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 323/2017, Niedziela 19 listopada 2017 r., Elżbiety i Seweryna
Opublikowano
Przemyśl
Setki kilogramów nielegalnych pestycydów
Od początku br. funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali blisko 600 kg i 380 litrów środków ochrony roślin, które próbowano nielegalnie przewieźć przez granicę.
fot. Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy
Przemycane pestycydy najczęściej wykrywane są w bagażach, zbiornikach paliwa, bagażnikach czy skrytkach konstrukcyjnych pojazdów.

– Przemycane pestycydy najczęściej wykrywane są w bagażach, zbiornikach paliwa, bagażnikach czy  skrytkach konstrukcyjnych pojazdów – informuje Edyta Chabowska z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie. – Osoby, który usiłowały przewieźć ten towar przez granicę nie zgłaszały go do kontroli i nie okazywały zezwolenia na przewóz ministra właściwego ds. rolnictwa. To niezbędny dokument, który pozwala przewieźć pestycydy przez granicę, określając jednocześnie wymagania, które należy spełnić. Jednostkowe opakowania środków ochrony roślin wprowadzanych do obrotu powinny być szczelnie zamknięte i nieuszkodzone, opatrzone w zatwierdzoną i sporządzona w języku polskim etykietę. Pestycydy zatrzymywane przez Służbę Celno-Skarbową tych wymagań nie spełniają. W wielu przypadkach są także produktami podrabianymi – dodaje.

O ile w 2015 funkcjonariusze oddziałów celnych z podkarpackich przejść granicznych zatrzymali 211 kg i 335 litrów niedopuszczonych do obrotu preparatów, rok później te liczby wzrosły do 459 kg i 1237 litrów (rekordowe zatrzymanie w październiku 2016 r. w Korczowej 660 litrów pestycydów w samochodzie typu chłodnia). Od początku 2017 r. funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) podczas kontroli na podkarpackich przejściach granicznych zatrzymali blisko 600 kg i 380 litrów środków ochrony roślin. Najwięcej na przejściu granicznym w Medyce.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Czy bierzesz udział w obchodach Święta Niepodległości?
  • Tak, zawsze
  • Tak, czasami
  • Nie, nigdy
nr 46/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium