Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Przeworsk
Św. Antoni będzie się opiekował mieszkańcami
13 czerwca odbędzie się uroczysta msza św., podczas której dokonany zostanie akt zawierzenia i ofiarowania wszystkich mieszkańców Przeworska św. Antoniemu. – To uwieńczenie kultu, który od wieków tutaj trwa, tego wielkiego kredytu zaufania, którym mieszkańcy obdarzali go przez lata – mówi gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Przeworsku, o. Kazimierz Kowalski.
fot. Barbara Chmura
– Ustanowienie świętego. Antoniego patronem miasta jest uwieńczeniem kultu, który od wieków tutaj trwa, wielkiego kredytu zaufania, którym mieszkańcy obdarzali go przez lata – podkreśla gwardian klasztoru oo. Bernardynów w Przeworsku o. Kazimierz Kowalski. – Skoro Stolica Apostolska sama potwierdza, że święty. Antoni ma oficjalnie opiekować się tym miastem, to ludzie uświadamiają sobie rangę tego wydarzenia – dodaje historyk Szymon Wilk.

W marcu 2015 r. radni miasta przyjęli uchwałę o wyrażeniu woli ustanowienia św. Antoniego z Padwy patronem Przeworska. Po kilkunastomiesięcznych staraniach Stolica Apostolska wydała dekret ustanawiający tego świętego patronem miasta. 13 czerwca odbędzie się uroczysta msza św., podczas której dokument zostanie odczytany.

– W kościele oo. Bernardynów czczony jest obraz świętego Antoniego autorstwa ojca Franciszka Lekszyckiego, namalowany około 1645 roku. Zaraz po umieszczeniu go w świątyni zaczął się wielki kult tego świętego. Dużą popularnością cieszyły się odpusty organizowane rokrocznie 13 czerwca. Na jeden z nich przybył osobiście Jan III Sobieski. Kazanie wygłoszone podczas jednego z takich odpustów przez księdza Józefa Kocińskiego, kanonika przemyskiego, zostało wydane drukiem we Lwowie w 1754 roku, co jest bardzo rzadkim na naszych terenach przypadkiem. To także świadczy o rozmiarze tego kultu – wyjaśnia historyk Szymon Wilk. Pod koniec XIX w. został (...)
We wtorek, 13 czerwca, o g. 11 w kościele oo. Bernardynów odbędzie się uroczysta msza św., podczas której nastąpi proklamacja dekretu. Na zakończenie ks. abp Adam Szal dokona aktu zawierzenia i ofiarowania wszystkich mieszkańców Przeworska. Po południu rozpocznie się festyn antoniański w Zajeździe Pastewnik, gdzie o g. 16 zespół „My z Kasztanowej” zaprezentuje przedstawienie, a od g. 17 występować będą zespoły wokalne działające przy MOK, zaś o g. 18 odbędzie się koncert Eleni.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium