Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Przeworsk, Sieniawa
Mieszkańcy chcą połączyć siły przeciwko smrodliwym inwestycjom
Problem budowy ferm drobiu i nowoczesnego zakładu Farmutilu w Leżachowie w dalszym ciągu poruszany jest przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Sieniawskiej. 4 czerwca w Pałacu w Sieniawie odbyło się kolejne spotkanie z udziałem mieszkańców, którzy wyrazili chęć wspólnego działania, by powstrzymać powstanie w gminie szkodliwych inwestycji.
fot. Barbara Chmura
Wśród mieszkańców dało się zauważyć żywe zainteresowanie problemem i chęć znalezienia rozwiązania, które powstrzymałoby inwestycję.

Przypomnijmy, że jedna ferma drobiu z 12 kurnikami w Leżachowie posiada już pozwolenia na budowę. Dwie kolejne są w fazie uzgodnień: jedna w Leżachowie, druga w Wylewie, każda z 10 kurnikami. Docelowo takich ferm miało powstać w gminie osiem. W sprawie nowoczesnego zakładu utylizacyjnego Farmutil także jest  jeszcze prowadzone postępowanie. Zgodnie z założeniami Raportu Oddziaływania na Środowisko w pierwszej fermie w Leżachowie ma być 600 tys. kur, w drugiej 500 tys., a w trzeciej, planowanej w Wylewie, 400 tys., co w sumie daje 1,5 miliona kur na  jeden cykl. W roku jest 6 cykli (od małych kurcząt do ubojnych brojlerów), czyli 9 milionów kur na rok. Jedna kura w trakcie cyklu produkuje ok. 2 kg obornika. W przeliczeniu na 9 milionów sztuk w ciągu roku musiałoby wyjechać 720 tirów. Przerób padliny nowoczesnego zakładu Farmutilu miałby wynieść 480 ton na dobę. W ciągu jednej doby musiałoby ją zatem dostarczać 40 12-tonowych samochodów.

Pomożecie? Pomożemy!

Osoby, które uczestniczyły w niedzielnym spotkaniu, wyraziły duże zainteresowanie problemem smrodliwych inwestycji. – Czy jest szansa, aby to zatrzymać? (...)
fot. Barbara Chmura
Przedstawiciele Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Sieniawskiej po raz kolejny informowali mieszkańców, na jakim etapie jest proces powstawania szkodliwych inwestycji.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
13 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
SOAD 94.40.75.201 08.06.2017

No ale większość z tych ludzi na bieżąco finansuje i będzie nadal finansować zasyfiałe rzeźnie i tym samym nabywać i żreć padlinę. To takie ''lekkie'' zaćmienie umysłowe jak się wydaje


YOUTUBE.COM - POZNAJ SWOJE MIĘSO

YOUTUBE.COM - MISTYCYZM 13 - WEGETARIANIZM

YOUTUBE.COM - 10 FAKTÓW KTÓRE ZROBIĄ Z CIEBIE WEGETARIANINA

FERMA.VIVA.ORG.PL

user
big 95.48.124.226 07:35:52 09-06-2017

"Kurczaczki" mają być hodowane głównie na rynki afrykański i azjatycki, więc lokalni, jak nazwałeś prostacko,  "żrący padlinę" , niewiele będą mieli z tego pożytku. Poza tym kurczaki tracą życie w ubojni, nie rzeźni, ale tego pewnie nie wiesz, ponieważ wolisz tracić czas na bieganie za listkami ,niż poświęcić go na rozwój intelektualny. Twój wybór. Na przyszłość wypowiadaj się, jeśli w danej kwestii masz coś  do powiedzenia, a nie tylko dlatego , że ci kazali...

user
SOAD 94.40.75.201 20:19:14 09-06-2017

?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!?!

user
SOAD 94.40.75.201 22:27:34 09-06-2017

Jednak będę musiał coś jeszcze napisać, gdyż chyba nie zostałem do końca właściwie zrozumiany. Chodziło mi o to, że ci ludzie ze zdjęcia na czele z tą panią będą w dalszym ciągu na bieżąco finansować  jakieś zasyfiałe, rzeźnie czy ubojnie oddalone bliżej czy dalej od ich miejscowości, które to również zasmradzają najbliższą okolicę i w mniejszym lub w większym stopniu źle wpływają na środowisko. Nie mówiąc o tym, że jakieś zwierzę jest tam dla nich bestialsko zakatowane i wykrwawia się na śmierć,  a oni będą to mieć, mówiąc kolokwialnie, głęboko w dupie i nabywać oraz konsumować w dalszym ciągu szczątki tych bestialsko zakatowanych zwierząt. Tak więc tym samym są hipokrytami oraz ignorantami nic więcej...


YOUTUBE.COM - ZIEMIANIE (NAPISY PL)

user
SOAD 94.40.75.201 22:36:37 09-06-2017

I może jeszcze jeden cytat:


"Właśnie skończyłeś jeść obiad; i choćby rzeźnia była nie wiem jak starannie ukryta we wdzięcznej oddali,  jest w tym twój współudział'' - RALPH WALDO EMERSON

user
qwerty 31.128.21.43 08.06.2017

Będzie nowe znaczenie skrótu SS- Smierdząca Sieniawa

user
Sieniawianin 91.123.45.129 09.06.2017

Tak "pani" z mikrofonem....pozdrawiamy męża również...

user
Omega 46.175.115.212 10.06.2017

Ludzie walczą o zdrowie i życie! Gminie  nie zależy na poziomie wiedzy mieszkańców, warto się edukować aby nie dać się manipulować władzy:


Działalność dużych ferm a interes okolicznych mieszkańców


Od końca lat 90. obserwujemy w Polsce dynamiczny rozwój hodowli zwierząt metodami intensywnego tuczu. W znacznej mierze możemy wiązać ten fakt z pojawieniem się na terenach wiejskich inwestorów dysponujących kapitałem umożliwiającym przejmowanie podupadłych PGRów (Polskich Gospodarstw Rolnych) oraz wdrożenie przemysłowych technologii produkcji. Dzisiaj nikogo już nie dziwią fermy o obsadzie 10-20 tyś. zwierząt. Brakuje jednak refleksji na temat ich potencjalnego wpływu na stan środowiska naturalnego oraz jakość życia sąsiadujących z nimi mieszkańców. Poniżej przedstawiamy kilka powodów, dla których warto się nad tym zastanowić.

Pogarszające się warunki życia

Przemysłowa hodowla zwierząt nie jest obojętna dla jakości i warunków życia ludzi mieszkających w bliskim sąsiedztwie ferm. Dzieje się tak głównie za sprawą uciążliwych odorów oraz zanieczyszczeń wód powierzchniowych i gruntowych w wyniku przenawożenia gleb. Ponadto, duża koncentracja odchodów zwierzęcych stanowi zagrożenie mikrobiologiczne. Wśród bakterii, jakie mogą przedostawać się do wód lub przemieszczać wraz z powietrzem są: gronkowce, pałeczki z grupy Coli, streptokoki fekalne, laseczki różycy, prątki gruźlicy, chorobotwórcze gronkowce i paciorkowce, wirusy pryszczycy oraz różnorakie grzyby i organizmy pasożytnicze (np. tasiemce).

Przeprowadzona przez zespół badawczy Health Risk Management & Communication szybka ocena epidemiologiczna na terenie wsi Więckowice (gmina Dopiewo, województwo wielkopolskie), wykazała bezpośredni związek pomiędzy sąsiedztwem dużej fermy a częstotliwością występowania dolegliwości zdrowotnych (m.in. bólu głowy, kaszlu, piekących i łzawiących oczu) u ludzi mieszkających w jej pobliżu.

Spadek cen nieruchomości

Inwestorzy zainteresowani powstaniem nowych ferm unikają dyskusji na temat ewentualnych skutków uciążliwego sąsiedztwa. Tymczasem mieszkańcy objęci negatywnym oddziaływaniem dużej fermy, takim jak np. wyczuwalne okresowo przykre zapachy lub znaczące przekształcenia krajobrazu, muszą się liczyć z realnym spadkiem wartości ich gospodarstw. Warto się nad tym zastanowić, bo dobra lokalizacja i sąsiedztwo wpływa bezpośrednio na cenę rynkową nieruchomości.

user
Omega 46.175.115.212 10.06.2017

Jest pierwszy wspólny sukces!!! 

Dzięki działaniom Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Sieniawskiej 

i poparciu lokalnej społeczności, udało się 

powstrzymać powstanie ferm drobiu w Wylewie!


Aktualnie Stowarzyszenie toczy batalię, aby Regionalna

Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie również 

wydała negatywne postanowienie w sprawie 

drugiej fermy w Leżachowie 

i drugiego Farmutilu HS w Leżachowie.


Tutaj znajduje się dokument potwierdzający 

powstrzymanie budowy w Wylewie:

https://smzsieniawskiej.files.wordpress.com/2017/03/kurniki-w-wylewie_odmowa-uzgodnienia.pdf


user
Omega 46.175.115.212 10.06.2017

Dla wszystkich niedoinformowanych, źródło aktualizowanych co chwilę informacji z pola walki: https://smzsieniawskiej.wordpress.com/


Środowisko jest naszym wspólnym dobrem, tak rodzi się aktywna postawa obywatelska! Władzę trzeba sprawdzać, aktywnie uczestniczyć jako strona w postępowaniu, pokazać zainteresowanie, dzwoniąc do RDOŚ, dzwonić na policję kiedy nie można oddychać przez dławiący smród! Służby publiczne są dla nas obywateli, za to biorą pieniądze, nie dajmy się prowokować trollom, nie dajmy się wciągnąć w pyskówki, bo o to IM chodzi. Jest konkretny cel zablokować trujące i szkodliwe i uciążliwe duszące gównami, padliną, spalaną mączką kostną inwestycje. Na pewno kilkaset razy budził was w środku nocy smród przypominający rozkładające się zwłoki, na pewno też zdarzało wam się zwymiotować od tego odoru, na pewno się dusiliście! Mamy prawo oddychać i żyć!!

user
next 37.248.153.233 08:30:46 10-06-2017

Ludzie, którzy żyli przez tyle lat zniewoleni w poczuciu tego, że to co mają zawdzięczają nie sobie, a komuś, kto sprytnie ich urabiał, nie wiedzą, że mogą inaczej. Uświadomcie sobie w końcu swoją wartość! Pracę i własne biznesy macie, bo  się do tego nadajecie, nie dlatego, że ktoś ciągle utrzymuje was w przekonaniu, że wam pomógł. Popatrzcie jakiej wdzięczności za to żąda... Zastanówcie się co dalej? Jaką cenę już przyszło wam zapłacić, nawet nie możecie swobodnie wyrazić tego, co myślicie. Nie wierzę, że te tematy kogoś  nie interesują, nie można pozostać obojętnym wobec zagrożenia zdrowia własnych dzieci?


user
hanka sieniawczanka 109.241.112.78 15.06.2017

widzę ze inwestorzy śmierdzacego interesu nie odpuszczają a, my chcemy oddychać świezym powietrzem.Przenieść interes na Ukrainę i po sprawie .Tak wolimy mięsko z małych rzezni i ubojni a,nie śmierdzących kombinatów

user
siekiera 109.241.112.78 24.06.2017

kurczaki pojada do Afryki  ale smród pozostanie  w Sieniawie

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium