Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Przemyśl
Prezydent Choma: – Nazywano mnie Ukraińcem
31 maja w Domu Narodowym w Przemyślu miało miejsce posiedzenie sejmowej Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W obradach, oprócz członków komisji, brali również udział, przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Przemyślu oraz władz miejskich i policji. Obrady zdominował temat trudnych stosunków pomiędzy ukraińskimi i polskimi mieszkańcami miasta.
fot. Kamil Jacek Zarański
– Przez te 15 lat zrobiłem bardzo wiele dla ukraińskiej społeczności w mieście, płacąc za to cenę w każdych następnych wyborach. Nazywano mnie Ukraińcem i ukrainofilem – mówił prezydent Przemyśla Robert Choma.

Wśród tematów poruszanych na posiedzeniu znalazła się kwestia remontu Domu Narodowego i finansowania instytucji kulturalnych prowadzonych przez mniejszości. Jednak zdecydowanie najwięcej czasu poświęcono tematowi trudnych ostatnimi czasy kontaktów pomiędzy polską a ukraińską społecznością grodu nad Sanem.  

Antyukraińskie okrzyki, pobicia, dewastowane upamiętnienia (Pikulice), uszkadzane samochody, prześladowane i wyzywane dzieci, ataki na osoby mówiące po ukraińsku w miejscach publicznych i cała fala internetowego hejtu. Przedstawiciele mniejszości podawali liczne przykłady dyskryminacji i prześladowania dotykające ukraińskich mieszkańców Przemyśla i regionu. Zarzucili również władzom miasta bezczynność w tej sprawie, a nawet dolewanie oliwy do ognia poprzez niektóre ich wypowiedzi i decyzje.

Zrobiłem wiele dla ukraińskiej społeczności

W mocnej kontrze do zarzutów stanął prezydent miasta Robert  Choma. –Przez te 15 lat zrobiłem bardzo wiele dla ukraińskiej społeczności w mieście, płacąc za to cenę w każdych następnych wyborach. Nazywano mnie Ukraińcem i ukrainofilem. To przykre, że ukraińska strona tego nie widzi (...)

fot. Kamil Jacek Zarański
– Przemyśl jest częścią Polski i nikt nie zamierza tego zmieniać, nam chodzi tylko o to, żebyście pozwolili nam tutaj spokojnie żyć i funkcjonować – wypowiedział się Igor Horkiw ze Związku Ukraińców w Polsce.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium