Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Przemyśl, Region
Zmarł prof. Zbigniew Brzeziński – wielki Amerykanin i Polak
W wieku 89 lat zmarł prof. Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta Jimmy’ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego w latach 1977 – 1981. Był jednym z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA.

Jego wiedza, talent były wykorzystywane już przez Kennedy’ego, a następnie przez kolejnych prezydentów, łącznie z  Obamą. O śmierci Brzezińskiego poinformowały największe stacje telewizyjne USA. Na temat tego smutnego wydarzenia zabierali głos wybitni politycy.

Były prezydent USA Jimmy Carter: „Brzeziński był moim najlepszym przyjacielem. Nikt w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego nie był tak bliskim jak Brzeziński. Przez te 4 lata i później zawsze zgadzaliśmy się z Brzezińskim. Jego wiedza akademicka była oszałamiająca. Wiadomość o śmierci zasmuciła mnie i moją żonę. Był najlepszym politykiem i analitykiem polityki międzynarodowej. Nikt nie był mi tak bliski w polityce jak Zbigniew Brzeziński. Bywało, że moje nazwisko pisano błędnie, ale nigdy nie mylili pisowni jego nazwiska. Ja zadbałem o to, by je wymieniano prawidłowo”.

Były prezydent Barack Obama: „Przez dekady kształtował politykę USA.  Byłem jednym z wielu prezydentów, którzy korzystali z jego mądrości i rady.  Zbigniew Brzeziński był znakomitym urzędnikiem państwowym, potężnym intelektem, z wielką pasją wspierał amerykańskich przywódców. Przez kilka dekad wywierał wpływ i byłem jednym z kilku prezydentów, którzy korzystali z jego mądrości i rady”. 

Madeleine Korbel Albright (sekratarz stanu za rządów prezydenta Clintona): „Mogę mówić o nim w superlatywach. Brzeziński to najwybitniejsza osoba, jaką kiedykolwiek poznałam. Był niezwykłą osobą w moim życiu, i dalej nią jest. Dzięki niemu dużo o Związku Radzieckim się dowiedziałam”.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski: „Odeszła wielka postać w wymiarze ogólnoświatowym”.

Tuż przed śmiercią Profesora Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) w Waszyngtonie ogłosiło powołanie Instytutu ds. Geostrategii im. Zbigniewa Brzezińskiego (Brzezinski Institute on Geostrategy).

Przypomnieć należy, że dzieje rodziny Brzezińskich przez cztery dziesięciolecia związane były z ziemią przemyską. Przed wojną zamieszkiwała ona przy ul. Sienkiewicza 5 (na ścianie domu znajduje się tablica pamiątkowa). Przy tej ulicy Zbigniew jakiś czas był uczniem szkoły podstawowej. Ojciec prof. Brzezińskiego – Tadeusz – był absolwentem gimnazjum zasańskiego. Po ukończeniu studiów został dyplomatą II RP. Na głównym cmentarzu znajduje się grobowiec tej sławnej rodziny. Profesor kilkakrotnie odwiedzał Przemyśl. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Przemyśla.  Od ponad 25 lat był fundatorem prestiżowej nagrody dla najlepszych maturzystów w II Liceum Ogólnokształcącym im. prof. Kazimierza Morawskiego. 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Gość 83.31.175.160 30.05.2017

Czy miasto dołoży do remontu elewacji willi, w któej mieszkał Brzeziński w Przemyślu? Zaś obok willi "Barcelonka" wciąż straszy...

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium