Życie Podkarpackie nr 49/2016 Życie Podkarpackie nr 49/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 343/2016, Czwartek 8 grudnia 2016 r., Marii i Wirgiliusza
Opublikowano
Przemyśl
Przemyscy radni zgodzili się na połączenie szpitali
Podczas dzisiejszej (26 marca br.) przemyscy radni – niejednogłośnie – zgodzili się na wszczęcie procedur związanych z połączeniem Szpitala Miejskiego w Przemyślu z Wojewódzkim Szpitalem im. św. Ojca Pio w Przemyślu. Za głosowali radni PiS, SLD i Porozumienia dla Przemyśla. Radni PO wstrzymali się od głosu.
fot. zbiory własne
Przemyscy radni, niejednogłośnie, wyrazili zgodę na wszczęcie procedur związanych z połączeniem dwóch przemyskich szpitali.

To nie jest jeszcze ostateczna decyzja o połączeniu, bo zgodę na to muszą wyrazić jeszcze radni wojewódzcy. Daje jednak możliwość do wszczęcia procedur związanych z połączeniem. Wchłonięcie szpitala miejskiego przy ul. Słowackiego przez Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu miałoby nastąpić do końca br.
Pełniący obowiązki dyrektora szpitala miejskiego Maciej Lewicki stwierdził, że to najlepsze wyjście i krok w dobrym kierunku. Wątpliwości nie ma również prezydent miasta Robert Choma, twierdząc że to szans dla obu placówek medycznych w Przemyślu. Zaznaczył, że nie jest w stanie obecnie odpowiedzieć na pytanie, ile etatów będzie do zlikwidowania, ale nie ulega wątpliwości, że zwolnienia będą.
Przewodniczący Klubu Radnych PO Wojciech Błachowicz miał jednak spore wątpliwości, co do trybu przeprowadzenia tej operacji. – Nie było w tej kwestii żadnej debaty. Nic nie wiemy na temat rzeczywistej kondycji obu szpitali. A faktem jest, że jednostkę, która jest w kiepskiej kondycji finansowej łączymy z jednostką, która jest w jeszcze gorszej kondycji, która od lat nie potrafi sobie poradzić z ogromnym długiem. Obawiam się, że nawet marszałka województwa nie będzie stać na utrzymanie tego szpitala – stwierdził.
Podczas trwającej sesji przemyscy radni m.in. przyjęli jednogłośnie rezolucję w sprawie zwiększenia obecności wojska w Garnizonie Przemyśl.

16 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
ewka 188.47.71.43 26.03.2015

czy tylko Błachowicz myśli w na tym zapizdowiu?my  szpital miejski damy sobi radę sami a tem pozal się boze dyrektor niech się odp

user
gib 178.43.101.188 09:20:19 27-03-2015

ewka dajesz d... błachowiczowi? :)

user
kasander 31.183.226.249 26.03.2015

Przedruk z komentarzy pod poprzednim artykułem:


kasander 31.183.226.249 1 godzinę temu


>tak zadłużonego i rozrzutnego  jak Przemyśl miasta nie stać na utrzymanie tego typu placówki i kropka.<

Czyli to prawda, że ludziom mydlono oczy (czytaj: oszukiwano nas wszystkich - kto oszukiwał?) ze względu na kampanię wyborczą.

Czy to wina personelu, że mało pacjentów i sprzęt stary?

Wracam do początkowego pytania - podczas trwania I wojny światowej (czyli sytuacja finansowa ekstremalnie trudna) - szpital funkcjonował.

W czasach kapitalizmu 1918/39 - szpital funkcjonował.

W czasie II wojny światowej 1939/45 (czyli sytuacja finansowa potwornie trudna) - szpital funkcjonował.

W czasach komuny 1945/81 gdy na wszystko brakowało - szpital funkcjonował.

W czasie "wojny polsko-polskiej" 1981/89 - szpital funkcjonował.

W czasach nowego kapitalizmu 1989/2010 - szpital funkcjonował lepiej niż wojewódzki bo nawet się rozwijał i modernizował.

W tym momencie - jak słusznie wówczas zauważali i przestrzegali znawcy zagadnień - jak tylko cywile się wezmą za szpital - szlag go trafi i….trafił.  

Więc nasuwa się jednoznaczne pytanie - kto jest winien temu (personalnie i stanowiskowo), że dorobek tylu pokoleń ludzi, oddanych Przemyślowi i jego mieszkańcom - rozpie...... w dwa lata???!!!

Co pacjenta obchodzi złe finansowanie przez jakieś NFZ?

Skoro nie było NFZ i szpital funkcjonował to może trzeba NFZ zlikwidować?

A może niech sobie w tym całym NFZ obniżą pensje o 90% i będą wtedy pieniądze na leczenie ludzi?

user
Nick 91.246.69.66 21:15:14 26-03-2015

ty kasander to jestes trep na emeryturze 3x srednie zarobki .Szpital dobrze fukcjonowal jak za moje składki leczyl trepów na odciski . Jak się zaczela konkurencja z innymi państwowymi szpitalami to zaczela sie rownia pochyła jak sam piszes sprzęt stary i mało pacjentów -czy to się stało ostatnimi dwoma laty ? Zal bo sam pracuje w SzM 

user
kasander 31.183.226.249 23:20:57 26-03-2015

Widzisz gościu - prawda boli a ty w tej swojej bezsilności jesteś tego dowodem.

Stać cię tylko na inwektywy bo prymitywizm i zawiść ci rozum przesłania.

Z tego co mi jest wiadomo to w Szpitalu wojskowym leczenie tych „trepów” jak ty to nazywasz to był margines.

Gros pacjentów to byli żołnierze służby czynnej i cywile którzy pchali się drzwiami i oknami bo wiedzieli, że o opiece lekarskiej i pielęgniarskiej jaką będą mieli w tym szpitalu to na Monte

(i wcześniej na Słowackiego czy Wodnej) mogą tylko pomarzyć – spytaj się kogoś dojrzałego.

Przypominam, że konkurencja z innymi szpitalami zaczęła się praktycznie już od chyba roku 1998 – są na to dowody i wyniki świadczące o sukcesach.

p.s. powinieneś wziąć pod uwagę , że za nickiem ‘kasander’ wcale nie musi się kryć mężczyzna , więc trepem nazywaj sobie swojego ojca co cię spłodził.   

user
gok 178.43.101.188 27.03.2015
kasander we wszystkich poprzednich latach które wymieniłeś szpital finansowało MON w ministerstwie nie brakuje nigdy na nic a kopnęli szpital w d. bo okazał się nie rentowny dlatego chcieli likwidacji po co dokładać do czegoś co idzie na dno?
user
starytrep 89.73.112.197 11:21:03 27-03-2015

Ty "gok" to jesteś znaffca! " ... we wszystkich poprzednich latach które wymieniłeś szpital finansowało MON w ministerstwie nie brakuje nigdy na nic a kopnęli szpital w d. bo okazał się nie rentowny dlatego chcieli likwidacji po co dokładać do czegoś co idzie na dno? "   Może i w ministerstwie nigdy  na nic nie brakuje, ale na 114-ty zawsze brakowało od lat 80- tych XX w. To już wtedy postawiono na nim krzyżyk i miał być zlikwidowany. Tylko połączone siły "komuchów" i "kuriewnych" uratowały wtedy ten lazaret. Szpital jechał na marce jaką miał w przeszłości ( czy zasłużenie, to inna sprawa), bez znaczących inwestycji w budynki i sprzęt. Coś się ruszyło na przełomie wieków, ale po dekadzie padło. Tak czy siak MON do niego nigdy nie dokładał ( poza zwykłym budżetowym finansowaniem przed reformami Buzka). Miasto też jak na razie nie musi. Wbrew temu co niektórzy mówią i piszą, przejęło szpital bez długów i z nadwyżką finansową na koncie. A że za długo nie da się zjadać własnego ogona,  to inna sprawa. Zycie jest bardziej skomplikowane niż się niektórym wydaje. Przyczyn tego co teraz się dzieje, należy szukać w decyzjach (lub ich zaniechaniu) podejmowanych kilkadziesiąt i kilkanaście lat temu, a nie w bieżącym zarządzaniu tego, czy poprzedniego dyrektora.

user
staryfi..t 83.31.118.138 27.03.2015

Ty starytrep pracuje w tym szpitalu ponad 20 lat i w życiu nie słyszałam takich bredni jakie tu głosisz widać z Ciebie większy "znaffca" chyba przegapiłeś porę na zażycie leków. A MON dokładał i powinien jeszcze dołożyć to do czego się zobowiązał jak nie wiesz o czym piszesz to zachowaj swoje opinie do głoszenia wśród znajomych którzy może nie mają pojęcia o tym jak było i jest.

user
starytrep 89.73.112.197 27.03.2015

staryfi..t ! Targając przez dwadzieścia lat nosze, albo jadąc na szmacie słyszy się niewiele! Skoro masz takie rozeznanie, to oświeć nas wszechwiedzący, ile to i do czego, przez ostatnie 16 lat ( od reformy Buzka) MON dołożył i jak to się ewentualnie ma do najniższych  dotacji organów założycielskich do byle jakiego powiatowego szpitalika.

user
staryfi....t 83.31.118.43 15:49:53 28-03-2015

Widzisz staryf......cie jako pracownik umysłowy zajmujący się m.in. sprawami finansowymi szpitala nie mogę powiedzieć więcej niż podane jest oficjalnie do informacji publicznej i nie wiem nic o byle jakich powiatowych szpitalikach bo nie mam z tym nic wspólnego a ty malując w zasadniczej służbie krawężniki wapnem na biało nauczyłeś się pewnie chłopskiej ekonomii i uzyskałeś tytuł profesora zatem startuj w konkursie na dyr. szpitala woj. i tam szerz swoje herezje.

user
dobry teren 89.206.53.142 27.03.2015
coz ładny plac i teren moze kliniki wschodu szkoda tylko szpitala i ludzi bo był super szpital i leczenie 
user
starytrep 89.73.112.197 27.03.2015

To, że ludzi i szpitala szkoda, to fakt! Szkoda tak samo, jak byłych jednostek wojskowych, Faniny, Furnelu, Polnej itd. itp. Czy mogło się to wszystko ostać?! Może tak, może nie? Była "komuna", było źle, to ją obalili. Okazuje się, że teraz też źle a może jeszcze gorzej. Ktoś musi być winny, tylko kto....?

user
lol 178.183.235.172 27.03.2015

Ropie*dolcie wszystko. ! Aż w końcu Wy Kochani Radni będziecie żebrać i prosić żeby ktoś was zatrudnił! Bo jeszcze chwile i nikt u nie zostanie.

user
ziutek 188.47.91.70 28.03.2015

trzeba załozyc komitet obrony Szpitala Miejskiego , bo miasto póki co nie dołożyło złotówki, a likwidacja to nic innego jak pozbycie się konkurencji dla wojewódzkiej umieralni . niech wypowiedzą się pacjenci...

user
AAAA 178.43.90.185 30.03.2015
A dokłanie to ile miasto dopłaciło do szpitala ?
user
free 81.161.204.15 02.04.2015

Na naradach,z góry zostało ustalone,iż szpital miejski zostanie pociągnięty na samo dno przez szpital wojewódzki.Niestety o tym dziennikarzom nie wolno pisać.Szpital wojewódzki tonie w długach

nr 49/2016
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium