Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Przemyśl
Wspólna zabawa młodych Polaków i Ukraińców. Tak trzymać! [ZDJĘCIA]
III Międzynarodowe Spotkania Dzieci i Młodzieży Polsko-Ukraińskiej w Kalnikowie pokazują, że można łamać bariery, odrzucić uprzedzenia, można wspólnie się bawić i cieszyć życiem. Na zaproszenie dyrektora Zespołu Szkół w Kalnikowie Stanisława Kalawskiego w tej przygranicznej miejscowości gościło 42 uczniów oraz siedmioro przedstawicieli grona pedagogicznego Szkoły Ogólnokształcącej nr 92 we Lwowie.
fot. ze zbiorów Zespołu Szkół w Kalnikowie
Dzieci i młodzież znakomicie się bawiła.

Pedagog w ZS w Kalnikowie, koordynator z polskiej strony Dariusz Lasek: – Pomysł zorganizowania imprezy powstał ponad trzy lata temu. Chcieliśmy zbliżyć środowiska młodych Polaków i Ukraińców poprzez bezpośrednie spotkania. Robimy to spontanicznie, bez żadnych dofinansowań, funduszy europejskich. To akcja dobrych ludzi, otwartych serc, chcących budować dobrą przyszłość między dwoma narodami – polskim i ukraińskim. Wszystko oczywiście na miarę naszych możliwości, dzięki wysiłkowi lokalnej społeczności. Czasem, żeby osiągnąć wielkie rzeczy, nie potrzeba wielkich i głośnych czynów i właśnie ta myśl przyświeca naszym działaniom. Miło patrzeć, jak już trzeci rok z rzędu młode pokolenia obu sąsiadujących narodów spędzają ze sobą czas, sportowo współzawodniczą, bawią się, uczą, śmieją, śpiewają, zawiązują przyjaźnie (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
aga
aga 143.159.124.213 02.06.2017

Z ujawnionych przez IPN materiałów wynika, że Aleksander Baczyk, przedsiębiorca właściciel przedsiębiorstwa handlowego Piotruś Pan  i konsul honorowy Ukrainy w Przemyślu , był współpracownikiem SB. 

UKRAINCY WON Z NASZEGO KRAJU , WOŁYNIA WAM NIE ZAPOMNIMY NIGDY W ZYCIU . CHWAŁA BOHATEROM PANSTWA POLSKIEGO

~105787 polo~ Goście

Napisano 09 maj 2017 - 23:04:59

Jak wynika z materiałów przechowywanych w rzeszowskim IPN Aleksander Baczyk, konsul honorowy Ukrainy w Przemyślu i właściciel znanej sieci sklepów spożywczych był w latach 80. tajnym współpracownikiem SB o pseudonimie „Szary”.

Według informacji z ogólnodostępnego inwentarza na stronie internetowej IPN, Aleksander Baczyk współpracował z SB latach 1985-89, figurując jako tajny współpracownik Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Przemyślu. Jego „teczka” liczy 70 stron. – Zapis w inwentarzu IPN- u nie pozostawia wątpliwości – czytamy na stronach internetowych portalu su per no wo ści2 4. Jak zaznaczono, informacja ta „wstrząsnęła opinią publiczną Przemyśla”, gdyż „Baczyk to postać bardzo znana i chętnie pokazująca się na rozmaitych uroczystościach”. Jest polskim obywatelem pochodzenia ukraińskiego. Według nieoficjalnych informacji, Baczyk miał dostarczać SB informacje zdobyte w trakcie wyjazdów zagranicznych. Jedno ze źródeł, które również badało sprawę dokumentów dotyczących TW „Szary”, poinformowało nas, że z całą pewnością materiały te dotyczą obecnego konsula honorowego Ukrainy.Jak wynika z oficjalnego biogramu Baczyka, mniej więcej w czasie, w którym miała zostać nawiązana współpraca, obecny konsul honorowy Ukrainy, jako mgr inż. budownictwa rozpoczynał pracę w Przemyskim Przedsiębiorstwie Budowlany. Później awansował na stanowisko dyrektora ds. produkcji budowlanej w polsko-niemieckiej spółce Hansa Industrie. W 1995 roku Baczyk był współzałożycielem firmy dystrybucyjnej „Piotruś Pan”. Do dziś pełni funkcję Prezesa Zarządu spółki, posiadającej sieć 35 sklepów spożywczych oraz hurtownie. Firma jest jedną z największych w Przemyślu, figurowała też na 23. Miejscu w rankingu 100 największych firm Podkarpacia za 2014 rok. W lipcu 2015 roku ówczesny szef Komendzie Miejskiej przemyskiej policji Krzysztofa Pobuta przyjął u siebie służbowo ukraińskiego konsula generalnego Wasyla Pawluka, wieloletniego członka neobanderowskiej Swobody. W trakcie wizytacji rozmawiano na temat „struktur i zadań przemyskiej policji” oraz umorzonego postępowania ws. propagowania banderyzmu. Pawlukowi towarzyszył wówczas Baczyk. Spotkanie to odbyło się bez wiedzy i zgody przełożonych komendanta.


nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium