Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 144/2018, Czwartek 24 maja 2018 r., Joanny i Zuzanny
Opublikowano
Jarosław
Zmarła Stanisława Osiczko, jedna z ostatnich więźniarek KL Ravensbruck
W wieku 93 lat zmarła Stanisława Osiczko, jeden z ostatnich jarosławskich więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych.

Aresztowana przez gestapo w lutym 1941 r. przebywała m.in. w KL Ravensbruck, gdzie poddawano ją eksperymentom medycznym. Do Polski wróciła wiosną 1945 r. Kilka lat później wyszła za mąż i zamieszkała w Jarosławiu.

Stanisława Osiczko urodziła się 17 listopada w Toruniu. Była córką kapitana wojska polskiego Stanisława Śledziejewskiego. Wiosną 1940 r. wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej i rozpoczęła działalność konspiracyjną w Świdniku, do którego jej rodzina przeprowadziła się przed wojną, ponieważ jej ojca skierowano do zorganizowania lotniska. Po aresztowaniu przetrzymywano ją ponad pół roku w Lublinie. Potem przewieziono do KL Ravensbrück. Obozu, w którym przeprowadzano zbrodnicze doświadczenia pseudomedyczne na więźniarkach. Była jedną z kilkudziesięciu Polek poddanych nieludzkim eksperymentom medycznym. Po wojnie osiedliła się w Jarosławiu. Na początku maja br. była wśród gości zaproszonych na widowisko plenerowe poświęcone pierwszym więźniom KL Auschwitz pochodzącym z Jarosławia zorganizowanym przez jarosławską budowlankę.

W czwartek, 25 maja, na Starym Cmentarzu pożegnano jarosławiankę, która młodzieńcze lata przeżyła w nieludzkich warunkach.

Wśród żegnających Stanisławę Śledziejowską-Osiczko była m.in. jej bliska przyjaciółka, towarzyszka niedoli z niemieckiego obozu, prof. Wanda Półtawska (w centrum), która podkreśliła, że zmarła była niezwykle dzielną kobietą. – Mimo wielkiego cierpienia, jakiego doznawała w obozie, nie narzekała – powiedziała przemawiając nad trumną. 

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
zenekblues 31.175.7.196 27.05.2017
"jeden z ostatnich jarosławskich więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych." Pismaku - nazywaj rzeczy po imieniu NIEMIECKICH obozów koncentracyjnych. 


nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium