Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 111/2018, Sobota 21 kwietnia 2018 r., Feliksa i Anzelma
Opublikowano
Przemyśl
Noc muzeów w Przemyślu [PROGRAM]
Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej wraz z oddziałami oraz Muzeum Archidiecezjalne i Dom Ukraiński w Przemyślu zapraszają na Noc Muzeów 2017 w sobotę 20 maja od 19.00 do 00.00.

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Drzwi do wszystkich obiektów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu zostaną otwarte o godzinie 19.00. Na ten wyjątkowy wieczór przygotowano wiele atrakcji.
Tuż przed rozpoczęciem Nocy Muzeów odbędzie się wernisaż wystawy  studentów III roku Projektowania Graficznego PWSW w Przemyślu o tajemniczym tytule
„re-SOCjalizacja”.
O godzinie 19.30 będzie można zobaczyć prezentację multimedialną pod tytułem „Socrealizm w Polsce” autorstwa dr Marty Trojanowskiej.
Pomiędzy godziną 20.00 a 20.30 odbędzie się autorskie oprowadzanie po wystawie Nasza „mała stabilizacja” - Przemyśl w latach  60. – 70.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół Mr. Pollack, który zagra dla Zwiedzających pomiędzy godziną 20.30 a 21.00.
Od 20.45 do 21.15 będzie również można obejrzeć filmy projektu „Super 8”, czyli specjalny pokaz z Przemyśla lat 70 utrwalony na taśmie filmowej.
Po pokazie, od  21.15 będzie można obejrzeć prezentację multimedialną dr Marty Trojanowskiej.
Druga część koncertu naszej Gwiazdy Wieczoru – zespołu Mr. Pollack odbędzie się w godzinach od 21.30 do 22.00.
Podczas całej Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli zobaczyć również umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy 5 batalionu strzelców podhalańskich im. gen. A. Galicy oraz Harcerzy z 5 Przemyskiej Drużyny Starszoharcerskiej im. hm. Zbigniewa Grochowskiego.
W holu na parterze będzie można zobaczyć wystawę powojennych jednośladów a na parkingu przy Muzeum – gratka dla fanów motoryzacji – spotkanie przemyskich klasyków. 

Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9

Od godziny 20.00 w patio muzealnym wyświetlimy filmy z lat 70., które odtworzone zostaną w oryginalny sposób z taśmy filmowej 16 mm w ramach I etapu projektu „Super 8”.
Będzie można również zwiedzić  wystawę 4 miasta Street Photo, których autorem jest Michał Mach w MGF – reaktywowanej w „kamienicy” Małej Galerii
Fotografii.
Na zwiedzających czekają również niezapomniane Wnętrza Mieszczańskie, eksponaty zgromadzone w Wielkiej Izbie na wystawie „Piękno Przywrócone” oraz bardzo ciekawe wnętrza atelier fotograficznego przemyskiego artysty fotografika B. Hennera.
Nie sposób przejść obojętnie obok bogatej kolekcji obrazów najsłynniejszego przemyskiego malarza Mariana Strońskiego z „Widokiem z Dubrownika” zakupionym w ramach kampanii crowdfundingowej na PolakPotrafi.pl. Muzeum Dzwonów i Fajek, Władycze 3
Do słynnej Wieży Zegarowej zapraszamy na finisaż wystawy „Tylko w Przemyślu - Stanielewicz na bis" - kolekcja fajek i akcesoriów do palenia. To najbardziej różnorodna i najbardziej liczebna kolekcja w Polsce związana z zażywaniem tytoniu.
W Muzeum Dzwonów i Fajek można obejrzeć bogaty zbiór dużych rozmiarów dzwonów i niewielkich fajek.
Z Wieży Zegarowej wychodzą najlepsze zdjęcia miasta, dla których warto pokonać 198 schodów i wyjść na taras widokowy późnobarokowej wieży liczącej 38 metrów wysokości.
*Do wszystkich obiektów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej obowiązuje pojedynczy bilet wstępu w cenie 2 zł. Dochód ze sprzedaży biletów podczas
Nocy Muzeów będzie (jak co roku) przeznaczony na konserwację muzealiów. *

Muzeum Archidiecezjalne, Plac Katedralny 2

18:00-23:00 Wystawa Ikon Jadwigi Denisiuk z Cisnej. Wystawa „Tajemnice Odrzechowej”, prezentująca projekt renowacji zabytkowych elementów ikonostasu z Odrzechowej. Wystawa „A to Polska właśnie” bibułkarstwo Ryszardy Froń-Żurawskiej.
Warsztaty rzemiosła artystycznego prowadzone przez studentów ASP w Warszawie, zrzeszonych w Kole Rzemiosła i Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Dom Ukraiński w Przemyślu,  ul. Kościuszki 5

20:00-22:00 - zwiedzanie Domu Ukraińskiego w Przemyślu i pokaz filmów krótkometrażowych.  22:30-23:30 - Szeptany Przemyśl - audio spacer po Przemyślu (pobierz plik "Szeptany Przemyśl" ze strony hf.org.pl na swój telefon, weź słuchawki i przyjdź pod Dom Ukraiński, startujemy o 22:30).
Dla zwiedzających Dom Ukraiński drobna niespodzianka.
4 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
gfds 5.28.62.85 19.05.2017

Czy TW Szary będzie oprowadzał ?

user
adela 94.254.144.121 19.05.2017

Dom ukraiński zaprezentuje siekiery,kosy i inne znane tej nacji narzędzia 

user
ola 155.133.92.3 21.05.2017

Wielka lipa Projekcja filmu to najwieksze nieporozumienie ogladalismy kawałki ekranu głównie niebo bo na scenie została perkusja i sprzęt zespołu

nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania