Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Przemyśl
Przemyśl jest papierkiem lakmusowym
W tym roku przypada 70. rocznica akcji „Wisła”, która rozpoczęła się 28 kwietnia 1947 r. i trwała do końca lipca tego roku. W wyniku deportacji, zorganizowanej przez komunistyczne władze tzw. Polski Ludowej, z ojczystych stron: Łemkowszczyzny, ziemi przemyskiej, jarosławskiej, tomaszowskiej, hrubieszowskiej, chełmskiej oraz lubaczowskiej, wysiedlono na zachód i północ Polski około 140 tysięcy osób. Jednym z honorowych gości centralnych obchodów 70 rocznicy "Akcji Wisła" była Danuta Kuroń, którą poprosiliśmy o rozmowę.
fot. Jacek Szwic
Danuta Kuroń. W okresie PRL zaangażowana w opozycję demokratyczną. Należała do czołowych działaczek solidarnościowego podziemia: organizatorka struktur podziemnej „Solidarności” na Lubelszczyźnie, redaktorka czasopism związkowych drugiego obiegu. Po 1989 roku pracowała, jako dziennikarka. Obecnie zajmuje się edukacją, prowadząc Uniwersytet Powszechny im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach.
Jesienią ubiegłego roku była pani w Werchracie, wśród sygnatariuszy "Wołania z Werchraty". Co sprawiło, że jako obywatele Rzeczypospolitej narodowości polskiej zaangażowaliście się w sprawy ukraińskie.

Kiedy przyjechaliśmy do Werchraty, już było po czerwcu. Za graniczną datę można przyjąć dwudziestego szóstego czerwca dwa tysiące szesnastego roku. To data ważna dla nas - obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Przyjechaliśmy wtedy do Przemyśla na procesję na cmentarz gdzie pochowani są żołnierze Petlury. Ja już wcześniej byłam na tej procesji, bo tak się składa, że mój dziadek był legionistą w Pierwszej Brygadzie. W moim domu mówiło się o sojuszu z Petlurą, a moja mama przyjaźniła się z córką oficera Petlury, więc to wyniesiona z domu pamięć historyczna sprawiła, że przyjechałam do Przemyśla.

Czy wiedziała pani, że na tym cmentarzu są pochowani żołnierze Ukraińskiej Powstańczej Armii?

Nie, nie wiedziałam. Dopiero po oficjalnych uroczystościach zobaczyłam ich groby. Tu znowu odwołam się do matki, która była żołnierzem Armii Krajowej, dlatego rozumiem uczucia dzieci i rodzin tych, którzy są tam pochowani. Łączy nas, wyniesione z (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
yui 193.70.95.180 04.05.2017

 UPA to nie była żadana powstańcza armia . To była organizacja zbrodnicza mordująca w wyrafinowany bestialski sposób Polaków , Żydów a także Ukraińców , Łemków , Bojków i każdego kto się jej sprzeciwił czy nie pomagał. Proszę przestać w polskich mediach gloryfikować zbrdniarzy i morderców z OUN UPA  i SS Galizien , do kttórjej wstąpiło  80 tyś Ukraińców z tzw Galicji . Gdyby nie było rzezi Polaków przez Ukraińców z OUN UPA nie byłoby akcji Wisła .

A tak na marginesie Dlaczego Ukraińcy nie mają pretensjii do Rosjii o analogiczną do akcji Wisła , akcję zachód gdzie stalin wywiózł około 70 tyś Ukraińców na Syberię i do Kazachstanu do kopalni i kołchozów .

 
user
DOC 94.40.33.161 04.05.2017

Dokładnie tak. Już nieraz pisałem o tym, że Życie Podkarpackie jest pro ukraińską gazetą. Szkoda

user
W 46.134.191.157 08.05.2017

Jako przemyślanin, obywatel polski,narodowości ukraińskiej bardzo dziękuję za Pani postawę i wkład w pojednanie między dwoma bratnimi narodami.Historia bywała bolesna po obu stronach,a pieski jak szczekały tak będą....Będą odkopywać upiory przeszłości,szczuć jednych na drugich,komuś to jest na rękę...Pozdrawiam

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium