Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 176/2018, Poniedziałek 25 czerwca 2018 r., Łucji i Wilhelma
Opublikowano
Lubaczów, Korczowa
Pomogła Gina i promienie RTG
Ponad 2 tysiące paczek przemycanych papierosów wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na przejściu granicznym w Korczowej.
fot. KAS
W ujawnieniu towaru pomogła m.in. suka Gina.

Podczas rewizji 2 autokarów celnicy odkryli w nich skrytki. W jednej z nich ujawnili 1576 paczek papierosów. Do ukrycia kontrabandy w podłodze, ścianie lodówki i toalecie przyznało się 2 kierowców: 53-letni i 39-letni obywatele Ukrainy. Mężczyźni złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i wpłacili ponad 18 tysięcy złotych tytułem grożących im kar. W kolejnym autokarze, jadącym z Ukrainy do Niemiec, funkcjonariusze znaleźli  480 paczek papierosów marki LM bez polskich znaków akcyzy. Do ich ukrycia również przyznał się kierowca, 24-letni obywatel Ukrainy. Tytułem grożącej kary wpłacił kwotę prawie 6 tysięcy złotych.

W obydwu przypadkach szybkie dotarcie do ukrytego towaru było możliwe dzięki prześwietleniu pojazdów urządzeniem RTG oraz pomocy psa Gina, który wspomagał kontrolę funkcjonariuszy.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Tom 83.15.3.129 02.05.2017

łapać, karać i dać zakaz 5 lat wjazdu do Polski

user
a tymczasem 188.146.68.138 03.05.2017

Przestępcy czują się dyskryminowani


Dyskryminacja ta ma przejawiać się w tym, że urzędnicy celni składają wnioski do Straży Granicznej domagając się wydania decyzji o zobowiązaniu cudzoziemca (w tym przypadku obywateli Ukrainy) do powrotu na Ukrainę wobec osób, które zostały ukarane mandatami lub grzywnami za przemyt. Autorzy petycji twierdzą, że polska Straż Graniczna bardzo chętnie przychyla się do wniosków i zobowiązuje ukraińskich przemytników do opuszczenia terytorium RP orzekając przy tam zakaz ponownego wjazdu do Polski na okresy od pół roku do trzech lat.

W 2016 roku przemyscy celnicy znacznie ograniczyli przemyt na granicy z Ukrainą. Funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celnej wszczęli blisko 20 tys. spraw karnych skarbowych oraz wystawili prawie 4,5 tys. mandatów karnych na kwotę 1,8 mln zł. Kwota należności celnych przekroczyła wartość 1,3 mld złotych.

http://nowe.kresy.pl/wydarzenia/ukrains ... acje-foto/

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium