Życie Podkarpackie nr 38/2017 Życie Podkarpackie nr 38/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 269/2017, Wtorek 26 września 2017 r., Justyny i Cypriana
Opublikowano
Przemyśl
Społeczne obchody akcji „Wisła”
28 bm. w Przemyślu rozpoczną się społeczne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”. Według danych Sztabu Generalnego WP w jej ramach wiosną 1947 roku wysiedlono ponad 140 tysięcy Ukraińców, Łemków i członków rodzin mieszanych.
fot. Jan Gerhard ze zbiorów Jerzego Tomaszewskiego

Tegoroczne obchody nieprzypadkowo nazwane są społecznymi z uwagi na fakt, że nie otrzymały dofinansowania z budżetu państwa.

„(...) Po demokratycznych przemianach w 1989 r., obchody rocznic akcji „Wisła” otrzymywały wsparcie z budżetu polskiego państwa. W tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, współfinansujące działania organizacji mniejszości narodowych i etnicznych nie przyznało żadnej dotacji na ten cel. Do dnia ogłoszenia niniejszej informacji Ministerstwo nie zmieniło decyzji o nieprzyznaniu środków na rocznicowe obchody. (...)” – napisano na stronie internetowej Związku Ukraińców w Polsce.

Uroczystości rocznicowe zostaną, więc sfinansowane z wpłat od osób prywatnych. Ich inauguracja nastąpi 28 bm. w ukraińskim Narodowym Domu w Przemyślu, gdzie tego dnia zaplanowano (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
22 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
UPAdlina 5.172.232.40 27.04.2017

W rocznicę akcji Wisła rozebrano pomnik ukraińskich morderców!


http://rzeszow.onet.pl/hruszowice-nielegalny-pomnik-upa-zostal-rozebrany/27dlg6m


BRAWO!!!!!

user
asdf 161.202.72.150 27.04.2017

Nie byłoby akcji Wisła gdyby nie mordowanie w bestialski sposó Polaków przez ukraińskich nacjonalistów z OUN UPA . 

user
Twój Szwagier 185.18.135.232 11:10:32 28-04-2017
I okazuje się, że ci źli komuniści we spółkę ze Stalinem płakali po pomordowanych Polakach i właśnie dlatego przeprowadzili AW.
user
Bagiński 83.24.216.178 27.04.2017

Dlaczego ta zbieranina różnych nacji pod herbem tryzuba nie obchodzi rocznic wysiedleń na teren ówczesnego ZSRR?

user
Bagiński 217.96.192.117 07:04:53 28-04-2017

Czyli Moskal to był dobry wysiedlacz a już Polski zły.

user
Farex 185.18.135.232 10:54:08 28-04-2017

A właśnie, że obchodzą.

user
Przemyśl 94.254.145.154 27.04.2017

Tyme powinni wydalic za slowa ktore powiedzial pod adresem POLAKÓW rozbierajacych nielegalny pomnik.To jest karalne.Wiec gdzie odpowiedni.ludzie by go scigac za to?Gdzie prokuratura?On kpi sobie z naszej wladzy! PRZEMYŚL ZAWSZE POLSKI 

user
908765 51.15.50.10 27.04.2017
УІНП заявив про призупинення легалізації польських пам’ятників в УкраїніІнститут національної пам'яті звернувся до української влади із закликом ігнорувати запити поляків на встановлення нових пам’ятників чи реставрацію вже існуючих

Після інциденту села Грушовичі Перемишльського повіту Польщі, коли 26 квітня у цьому населеному за згоди місцевої влади демонтували пам’ятник воякам УПА, Український інститут національної пам’яті оголосив, що зупиняє роботу щодо пошуку та легалізації польських пам’яток в Україні.

Як йдеться в офіційній заяві УІНП, відсутність належної реакції польської влади на системне нищення українських місць пам’яті в Польщі змушує нас призупинити процес легалізації польських меморіальних об’єктів на території України.

«Інститут ініціює перед Державною міжвідомчою комісією у справах увічнення пам'яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій зупинення надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні», – йдеться у заяві УНІП.

В інституті стверджують, що нині щонайменше 105 польських пам’ятників і пам’ятних знаків, збудованих на території України в період з 1991 по 2017 рр., залишаються нелегальними.

«У 1990-х роках норми національного законодавства щодо місць пам’яті як в Польщі, так і в Україні лише формувались. Чимало споруджених у цей час пам’ятників і пам’ятних знаків опинились поза правовим полем. Протягом останніх двох років Інститут працював над створенням механізмів узаконення польських пам’ятників і пам’ятних знаків, встановлених в Україні без будь-яких погоджень з центральними чи місцевими органами влади в період з 1991 по 2017 рр. Ми прагнули досягти порозуміння з польською стороною в питанні збереження місць пам’яті обох народів», – зазначили в УІПН.

Саме тому інститут звертається до представників органів місцевого самоврядування з проханням припинити розгляд будь-яких звернень польських державних інституцій, окремих осіб чи громадських організацій щодо надання дозволів на встановлення нових польських пам’ятників та пам’ятних знаків чи реставрацію вже існуючих.

Нагадаємо, 26 квітня у селі Грушовичі поблизу Перемишля демонтували пам’ятник воякам УПА. Роботи з демонтажу очолив президент Національного Руху у Підкарпатському воєводстві Марек Кульпа.

Пам’ятник воякам УПА на цвинтарі у Грушовичах звели у жовтні 1994 року. Пам'ятник неодноразово нищили вандали, але силами українців у Польщі монумент відновлювали.


user
mars 31.182.203.6 21:50:10 27-04-2017

to forum funkcjonuje w j.polskim więc proszę się dostosować i nie wklejać informacji w języku rodem z ZSRR ,  jak nie umie to wypad z forum.  Jesteś tu gościem to szanuj swojego gospodarza to nie Francja i Niemcy ,że obcy robią co chcą.

user
lvb miu 176.126.252.11 27.04.2017

Polacy wymordowani przez OUN UPA mogli tylko śnići marzyć  o takiej akcji wisła  . Ale niestety zostali bestialsko wymordowani .

user
gmblikh 109.163.234.4 28.04.2017

Так було про українських переселенців з Холмщини, Підляшшя і Надсяння у 1944 році'


https://www.youtube.com/watch?v=sCvYKt1S8FM

user
v m 109.163.234.4 28.04.2017
user
ktfudgxyezvs 37.187.129.166 28.04.2017

70 Років повстання УПА, заходи в Харкові.


    https://www.youtube.com/watch?v=m1OvX889fPQ

user
djfgh 185.100.85.147 28.04.2017

У Коломиї День створення УПА відзначили парадом



https://www.youtube.com/watch?v=zDRyxMoR_mg

user
gnjfh 185.100.85.147 28.04.2017
Хроніка Української повстанської армії 1942-1954 Частина Перша



    https://www.youtube.com/watch?v=bP5jMSaf_Vg
user
kmgjnfhbdgz 185.100.85.147 28.04.2017
Історія однієї криївки


     https://www.youtube.com/watch?v=X-rxzaVuqyQ
user
DOC 94.40.33.161 28.04.2017

Chciałbym dodać coś od siebie.

Mianowicie chodzi mi o fakt, że newsy o rozbiórce pomnika UPA zarówno w Życiu jak i na Nowinach24 są podane ale nie można ich komentować. Moje pytanie brzmi: dlaczego?  Czy to tak niewygodne dla regionalnych mediów,że komentowanie spraw ważnych jest zabronione (niemożliwe) ? Apeluję o skończenie z tą poprawnością polityczną. Proszę aby redaktor z Życia używał zwrotu prawdziwego tzn. nie bojowników tylko zbrodniarzy wojennych.

Uważam nie od dziś, że Życie Podkarpackie wraz z ludźmi, którzy ich otaczają lobbują ukraińców, baczyków. Czy tak bardzo ich patronat i pieniążki są Wam droga gazeto potrzebna?

Apeluję o możliwość komentowania wszystkich postów.

Pozdrawiam

user
Leoni 185.18.135.232 10:56:13 28-04-2017
Właśnie go skomentowałeś.
user
Leoni 185.18.135.232 11:05:10 28-04-2017

Przepraszam, zagapiłem się. Faktycznie możliwość komentowania pod tamtym artykułem została zablokowana, aczkolwiek domyślam się, że jest to wynikiem niecenzuralnych i prymitywnych komentarzy.

user
Lwowiak 88.220.88.9 28.04.2017

Żeby Lwów czasem znowu Polski  nie wrócił !!!

A akcję Wisła to zrobimy aż po Kijów i Odessę.

Niech no tylko banderowcy coś u nas spróbują  mieszać, odkroimy co swoje, szybciej niż ruscy Krym.

Lepiej niech zamkną mordy i siedzą cicho, teraz to z nimi nikt się szczypał nie będzie !!!!!!!!!!

user
Twój szwagier 185.18.135.232 10:58:57 28-04-2017