Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Jarosław, Przemyśl, Jarosław, Rzeszów
Uczyli się identyfikacji kryminalistycznej i wykrywania przestępstw
– Zagrożenia czekają na nas na każdym kroku, a uświadamianie ich jest naszym obowiązkiem – mówił podczas zakończenia Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej prof. Jerzy Posłuszny. Druga edycja wydarzenia, skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zakończyła się 7 kwietnia. Dyplomy trafiły m.in. do uczniów z Jarosławia i Przemyśla.
fot. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
Prorektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej Bożena Sowa oraz dyrektor I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu Tomasz Dziumak podczas wręczenia uczniom dyplomów potwierdzających ukończenie PMAPiA.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa prowadzona jest od 2 lat przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą w 9 miastach Podkarpacia, w tym w Przemyślu i Jarosławiu. W pierwszym z wymienionych zajęcia w ramach PMAPiA zakończyli uczniowie: I i II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 i nr 2, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 oraz Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych. Z kolei w Jarosławiu w zajęciach w ramach akademii uczestniczyli uczniowie: Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych.

W jarosławskich uroczystościach wzięła również udział Lucyna Paulo, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych UM w Jarosławiu, która wyraziła pozytywną opinię na temat współpracy jarosławskich szkół z rzeszowską uczelnią. – Po pierwsze nasi uczniowie mają żywy kontakt z uczelnią i nauczycielami akademickimi. Najważniejsza jest jednak tematyka akademii, czyli znajomość prawa. Mam nadzieję, że certyfikaty, które otrzymali, będą skutkowały nowymi kompetencjami, umiejętnościami i wiedzą – podsumowała. Tematykę i charakter zajęć pozytywnie ocenili też sami uczniowie, podkreślając, że te, w których brali udział, kładły nacisk również na umiejętności praktyczne, co z ich punktu widzenia jest bardzo cenne. – Najbardziej podobały nam się zajęcia z daktyloskopii oraz symulowane oględziny miejsca zdarzenia. Studenci prezentowali nam specjalne zestawy pozoracji ran i urazów. Wcześnie nie wiedzieliśmy takich rzeczy – skomentowali.

fot. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
W 2. edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa wzięło udział 1500 uczniów z 70 szkół z 9 podkarpackich miast, w tym z Przemyśla i Jarosławia.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium