Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Region
Posłowie walczą o lokalnych plantatorów
Posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz i europoseł Tomasz Poręba (oboje PiS) zwrócili się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela z apelem o rozwiązanie sporu między Krajowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego a niemiecką spółką Südzucker Polska SA oraz wzmocnienie pozycji w negocjacjach m.in. lokalnych plantatorów.
fot. ze zbiorów własnych
Posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz (PiS): – Producenci buraków poddani są dyktatowi niemieckiego koncernu, działającego w sposób monopolistyczny.

W Polsce funkcjonuje czterech producentów cukru: Krajowa Spółka Cukrowa (39 procent limitu produkcji) oraz trzy niemieckie – Pfeifer und Langen (26 procent), Südzucker (25 procent) i Nordzucker (9 procent). Jak wynika z informacji prezesa Podkarpackiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego, trzecia z wymienionych spółek, zabezpieczając wyłącznie własne interesy, wzmocniła zależność między ceną cukru a ceną skupu, co w konsekwencji może doprowadzić do nieopłacalności uprawy buraków cukrowych w przypadku spadku ceny cukru poniżej 400 euro za tonę. Warto wiedzieć, że aż w pięciu podkarpackich powiatach – lubaczowskim, jarosławskim, przemyskim, przeworskim i leżajskim – uzyskiwane są największe plonu buraka cukrowego w Polsce. Odbierane są one przez niemiecką firmę Südzucker Polska SA, która w Polsce ma 5 cukrowni (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
malinka 83.24.76.103 16.04.2017

pani poseł na terenie podkarpacia jest dużo plantacji owoców miękkich " malin, porzeczek, wiśni

a nie tylko buraka cukrowego


za niedługo sezon zbiorów malin a cena - właśnie ciekawe jaka cena tego roku?

user
PolaK 83.28.91.217 17.04.2017

Autor artykułu podkreślił , że w powiecie przeworskim , leżajskim, lubaczowskim , jarosławskim i przemyskim są uzyskiwane największe plony buraka cukrowego.

I to jest prawda o której wiedzieli już nasi dziadkowie . Z tego powodu zdecydowano wybudować Cukrownie Przeworsk. Aby produkować i przetwarzać buraki na miejscu.

Nieudolne rządy sprzedajnych samorządowców / polityków doprowadzili że wprowadzono limity w produkcji . Później postanowiono o sprzedaży Cukrowni Przeworsk (jednej z najlepszych Cukrowni , która miała nową linię technologiczną). Niektórzy dzięki tym decyzjom , mają sztabki złota.

W 2006 r, po wygraniu wyborów samorządowych przez PSL i nawiązaniu koalicji z PO w powiecie , zezwolono na zburzenie Zabytku - Cukrowni Przeworsk.

PSL jako partia z tradycjami chłopskimi miała w du.... chłopów/ rolników. Zadecydowało złoto, tak samo jak w przypadku Judasza.

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium