Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Region, Przemyśl
Jan Orfin 12.06.1921 – 01.04.2017
Śp. Jan Orfin urodził się 12.06.1921 r. w Lipnikach. Żołnierz AK – porucznik Oddziału Leśnego „Lech”, 5 Dywizji AK Oddziału „Lwów”. Po wybuchu wojny w 1939 r. zabrany do przymusowej pracy na rzecz Niemiec na terenie Lwowa. W 1941 r. wzięty do obozu na Janowskiej we Lwowie, gdzie tysiące więźniów ginęło w nieludzkich warunkach z powodu głodu i chorób. Po zachowaniu na tyfus w czerwcu 1942 r. zwolniony z obozu.
W uroczystościach pogrzebowych asystowała Kompania Honorowa 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich oraz młodzież ze sztandarem Zespołu Szkół Usługowo-Hotelarskich i Gastronomicznych im. Armii Krajowej w Przemyślu. Mszę oraz nabożeństwo żałobne odprawił proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Błoniach, ksiądz prałat Stanisław Ożóg oraz ks. kapelan mjr Marcin Kwiatkowski.

W 1942 r. wstępuje do partyzantki, terenowych grup dywersyjnych kierowanych przez terenowych dowódców AK Obwodu Mościsk i Sądowej Wiszni. Po powołaniu Oddziału Leśnego „Lech” w 1944 r. zaprzysiężony w nim otrzymuje pseudonim „Śliwa”. Bierze czynny udział w zadaniach oddziału zbrojnie występując przeciwko oddziałom niemieckim, prowadząc dywersje i sabotaż przeciwko niemieckim transportom, a także broniąc polskich wsi i skupisk Polaków przed UPA.

W lipcu 1944 r. po wycofaniu wojsk niemieckich na zachód, wraz z oddziałami „Lech” przystępuje do akcji „Burza”. W sierpniu 1944 r. wyrusza na pomoc Warszawie, do której nie dociera z powodu otoczenia i rozbrojenia przez wojska sowieckie w Rudniku nad Sanem. Po tych wydarzeniach Jan nie ujawnia się i ukrywa przed represjami NKWD na ziemiach zachodnich w Żaganiu i Wrocławiu.

I tak jak wielu żołnierzy AK, którzy walczyli o Wolną Polskę, nie odczuł radości zwycięstwa, tylko gorycz późniejszych wydarzeń. Dopiero po wielu latach doczekał się historycznej prawdy obiektywnie opisującej zasługi najliczniejszej zbrojnej organizacji AK.

W maju 1986 r., uczestnicząc w pielgrzymce kombatantów do Watykanu, miał udział w przekazaniu historii działalności oddziału „Lech” Ojcu św. Janowi Pawłowi II.

Brał również czynny udział w przekazaniu podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Kombatantów AK 9 września 1984 r. na Jasnej górze sztandaru oddziału „Lech” wraz z jego historią jako wotum Matce Bożej.

Śp. Jan Orfin został uhonorowany wieloma odznaczeniami, między innymi: Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Obrony Lwowa, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem „Burza” Armii Krajowej, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Biogram przygotowała Grażyna Orfin, córka Jana Orfina.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium