Życie Podkarpackie nr 29/2017 Życie Podkarpackie nr 29/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 202/2017, Piątek 21 lipca 2017 r., Daniela i Andrzeja
Opublikowano
Przemyśl
Operacja „Wisła” wciąż budzi kontrowersje
W 70. rocznicę masowych wysiedleń ludności ukraińskiej z terenów południowo-wschodnich Polski 7 kwietnia w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyła się konferencja, której tematem była „Operacja Wisła na Podkarpaciu 1947 – 2017”. Organizatorem było Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Archiwum Państwowe w Przemyślu oraz przemyski Oddział Towarzystwa Historycznego.
Ze zbiorów Jerzego Tomaszewskiego. 1947 rok. Pacyfikacja wioski podczas akcji „Wisła”, fot. Jan Gerhard.

Temat, mimo upływu lat, wciąż budzi kontrowersje, zarówno wśród historyków, jak i mieszkańców tych ziem oraz rodzin, które dotknęła akcja, dlatego tak ważne są prace naukowców zajmujących się odkrywaniem i analizowaniem historii.  

Właściwa akcja „Wisła” rozpoczęła się 17 kwietnia 1947 roku, z inicjatywy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, a jej celem była likwidacja podziemia ukraińskiego. Miała objąć wszystkie rodziny ukraińskie oraz mieszane, a także tych Polaków, którzy współpracowali z UPA. Do realizacji skierowano 20 tysięcy żołnierzy, nie licząc Wojsk Ochrony Pogranicza i aparatu bezpieczeństwa.

W tym czasie według szacunków wojska ukraińskie podziemie liczyło wtedy około 2400 osób (...)
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
26 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Gość 217.96.184.58 12.04.2017

Co zmienią prace naukowców w kwestii "Akcja Wisła", zwłaszcza po tylu latach? Ocena ta zależna jest od wielu czynników, a zwłaszcza wieku osób wysiedlonych i ich stosunku do nowej rzeczywistości w której się znaleźli. Czy ktoś prowadził jakieś badania w tym zakresie? Dziś wyniki takich badań byłby niewiarogodne, bo większość tych, którzy najbardziej sprzeciwiali się deportacji już nie żyją. To właśnie oni przez sentyment do miejsc, z których musieli wyjechać, najbardziej odczuwali ten fakt. Młodzi ludzie postrzegali to zupełnie inaczej, wyrwali się z miejsc przeludnionych, nieatrakcyjnych dla nich, i wiem z doświadczenia, że wielu uznawało akcję nie jako deportację, ale niczym wyjazd do lepszego świata. Wiem co mówię, bo w mojej rodzinie miało to miejsce i to wbrew temu co mówią historycy, moja rodzina nie musiała nigdzie wyjeżdżać, ale na to się zdecydowała, decydującym argumentem było bezpieczeństwo rodziny, bo tu na ziemi przemyskiej w tamtych czasach życie nie miało żadnej wartości. Nie musiałeś nikogo ze stron konfliktu popierać, wystarczyło być neutralnym, by je stracić. Czy o tym historycy też napiszą? 

user
Cel 79.22.201.205 16:36:10 12-04-2017

Gĺupota

user
Sławomir 31.182.194.169 21:07:50 12-04-2017

Napisałeś prawdę   gościu.    Oczywiście taka samą  traumą  byli objęci Polacy wysiedlani  po  wojnie z terenów dzisiejszej Ukrainy czy Białorusi. Dla młodych  w większości to nie był problem ale  dla starszych  to tak.   To były decyzje polityczne, w Jałcie z grubsza ustalono granice,  o reszcie  decydował Stalin  i Chruszczow. Wysiedlenia z Bieszczad  czy z powiatu przemyskiego były prowadzone w ramach operacji wojskowej mającej na celu pozbawienie zaplecza dla działających band  UPA,   moim zdaniem operacja  była całkowicie zasadna  .  Niestety ludność cywilna zawsze  pada ofiarą polityków czy bandytów, w tym przypadku  nawet ci którzy  zachowywali neutralność lub pomagali  z przymusu ze strachu o własne życie nie mogą mieć pretensji do państwa polskiego  lecz do bandytów z band  UPA.

user
AE 83.24.73.234 08:48:07 13-04-2017

Masz rację Sławomirze, zgadzam się z tym co piszesz. Niestety od wieków w każdym społeczeństwie istnieje pewna grupa ludzi, która lubi panować nad innymi, lub się wywyższać i "urozmaicać" innym życie, przez co w historii świata nie brak tysięcy wojen i innych tragicznych konfliktów. Niestety, ale to ten "zły sort" społeczny gotował i gotuje nam takie życie. Gdyby nie oni, na świecie byłby pokój, nie byłoby mordów i milionowych rzezi . My jednak tego nie zmienimy, musi to zrobić ktoś większy od nas, a wierzę że uczyni to raz na zawsze.

user
Tadeusz 217.96.208.104 12.04.2017

Prymitywna polityka narodowościowa rządów II RP a szczególnie nasiedlenia polskich odpadów społecznych z całego kraju szczególnie na Wołyń i Małopolske Wschodnią gdzie te czynniki wyrabiału\y z tubylcami co chcieli i jak chcieli doprowadziła do rosnącej skali nienawiści między tubylcami a elementem nasiedlonym.Sprawy zaszły tak daleko,ze nienawiść przekształciła się w zbrodnię większą lub mniejszą w zależnosci od regionu.

W jedym regionie w we wzajemnym mordowaniu przeważali Ukraińcy/patrz Wołyń/ a w malopolsce Wschodniej zdecydowanie w zbrodni przeważali Polacy w tym w rejonie Przemyśla.

Były też rejony,ze zbrodni dokonywali tylko Polacy//Łemkowszczyzna/

Problem ten komuniści polscy rozwiązali na sposób rosyjski czyli klasyczna czystka etniczna.Znaczną część w tym Łemków nie mający nic wspólnego z Ukrainą wywieziono do Sowietów.Tak samo zrobiono ze znaczną częsćią Ukraińców.

Pozostałych wywieziono na tzw Ziemie Odzyskane przepuszając znaczną część przez obozy koncentracyjne w Oświęcimiu i Łambinowicach.

Czy taki rodzaj czystki etnicznej był zbrodnią?

Tak jeżeli rozpatruje się w pojęciu człowieczeństwa.

Dzisiaj organizowane konferencje i to zwolenników jedynie słusznej obcji zakrawają na kpinę.

Niestety zbrodni Akcji Wisła nie da się zakrzyczeć tak samo jak nie da się zakrzyczeć innej czystki narodowej na naszych terenach czyli Holokaustu niezależnie od ilości wybudowanych muzeów mających świadczyć wycinkowy heroizm.

A w naszym regionie czyli okolicach Przemyśla to owszem funkcjonowali ale bandyci mordujących kogo się da byle zyskać jakomkolwiek wartość materialną.Ich też trudno jest ubrać mimo starań w barwy narodowe.Ci co tutaj mieszkają od pokoleń doskonale o tym wiedzą.



user
Sławomir 31.182.194.169 21:18:52 12-04-2017
Ty nie jesteś Tadeusz tylko Dmytro czy Petro, zapewne  nacjonalista ukraiński,moze nawet z ZUwP. To widać ,słychać i czuć. Wielka szkoda że być może w ramach pomyłki wysiedlono porządnych ludzi a tacy jak ty zostali,  ale wysiedlono ich właśnie   z powodu takich jak ty. Twoje miejsce w najlepszym przypadku jest na Syberii  ,nawet nie na Ukrainie ,bowiem szkoda abyś zatruwał życie normalnym Ukraińcom.
user
Catwoman 185.18.134.24 21:25:50 12-04-2017

Żydów wymordowali Niemcy i Ukraińcy.


Wiele książek Izraelskich historyków przetłumaczono na język polski i angielski. Może sobie poczytasz?

user
Catwoman 185.18.134.24 21:39:45 12-04-2017

http://muzeumulmow.pl/pl/


Jedź tam Tadeusz! Może czegoś się nauczysz. Chodzi mi o prawdę i człowieczeństwo!

user
sdg 31.182.240.119 07:10:32 13-04-2017

Tadeusz większych bredni to nie słyszałem, Napewno jesteś ukrem, na upainie tylko takie niedorzeczne słowa padają

user
Leon 217.96.37.1 12.04.2017

Wyrzucenie z ich własnych domów ludzi , w tym kobiet i dzieci jest barbarzyństwem na które nie ma usprawiedliwienia dla tamtej komunistycznej władzy. Walki z UPA to tylko pretekst , można było sobie z nimi poradzić bez wysiedleń cywili. Zresztą wysiedlono ludzi nawet z tych wiosek gdzie UPA w ogóle nie działała np. na łemkowszczyźnie zachodniej .  

user
Catwoman 185.18.134.24 22:00:42 12-04-2017

Barbarzyństwem była RZEŹ WOLYŃSKA!



user
Tadeusz 217.96.208.104 13.04.2017

W opracowaniu Ośrodka Studiów Wschodnich rozesłanym do władz państwowych operację „Wisła” nazwano „czystką etniczną, stanowiącą zbrodnię przeciwko ludzkości”, a  obchody 70. rocznicy tej operacji wojskowej mogą być zakłócane przez polskie środowiska narodowe i „kresowiackie”

 Siedemdziesiąta rocznica akcji „Wisła” – zarys problemu dla Polski” opracowany przez OSW W-wa powstał na zamówienie rządu i opracowania te otrzymali wszyscy ministrowie,wojewodowie i inne placówki państwowe w Polsce.I tak jest oficjalna wersja rządowa niezależnie od zaklęć 'prawdziwych patriotów"

Inna też nie może być jeżeli ma odpowiadać prawdzie i nie stawiać Polski wśród narodów o kulturze innej niż chrześcijańska i europejska.

user
Sławomir 31.182.194.169 09:16:02 13-04-2017

A to ciekawe,  ludobójstwo na Wołyniu nie było wg, waszej opinii  "czystką etniczną ,stanowiąca zbrodnię przeciwko ludzkości",mordowanie Polaków  w Bieszczadach  tez  nie a wysiedlenie ludności łemkowskiej  to tak.    Gdyby sprawa nie dotyczyła  nieszczęść ludzkich to można by się śmiać  do rozpuku  z takiego  banderowskiego    rozumowania.        To    wpływy    zamieszkałych w Polsce   po upowskich   pogrobowców którzy dostali się do Sejmu,Senatu czy rządu RP  spowodowały  ogłupienie   w polskich organach państwowych ,  nie pojęte że Polacy są   aż tak durni  żeby wybierać  takich ludzi.  W każdym innym społeczeństwie nie mielibyście szans na robienie takiej kreciej roboty.  Mam nadzieje że  w końcu przyjdzie opamiętanie na Polaków.

user
Catwoman 185.18.134.24 15:41:35 13-04-2017

..."środowiska kresowiackie"...


???????????????????????????????

user
Catwoman 185.18.134.24 15:42:16 13-04-2017
Słyszałam o środowiskach KRESOWYCH!
user
sas 217.96.195.112 13.04.2017

Dlaczego ukraińcy nic nie wspominają o przymusowych wysiedleniach w latach 1944-45-46  na teren dawnego ZSRR?Czy to były dobre a wręcz  porządne wysiedlenia?

user
mk 91.193.208.124 13.04.2017

Panowie  Redakcji " ZP"   są - co niejednokrotnie  w swych artykułach udowodnili   wrogo nastawieni do Polski , zwłaszcza  obecnych legalnie wybranych władz. Stąd to rozdmuchiwanie temetu . Podcza sgdy sami doskonale wiedza , ,ze Ukraińcy wymordowali  w/g różnych żródeł około 150 00 Polaków    i  to ich jakoś nie dziwi , a nawet nie ciekawi. Akcja "Wisłą' była odpowiedią na bandytyzm Ukraińcó i  musiała nastapić I chwała organizatorm . Każdy napadnięty  - a takimi wówczas byli Polacy , ma święte prawo do obrony . PRZESTAŃCIE JUDZIĆ , REDAKTORZY "ŻP'.

user
student 217.96.37.1 21:20:29 13-04-2017

Bzdury napisałeś . Wysiedlanie cywili w tym bab i małych dzieci to obrona przed napadami ? to wstyd i tyle.

user
Enter 217.96.217.161 21:59:02 13-04-2017

Nie potraficie zakopać topora wojennego między sobą. Piszę to do każdej ze stron konfliktu. Nie dociekam, kim byli wasi przodkowie, ale niektórzy z nich nie widzieli niczego złego w tym, bym mordować bliźnich, swoich braci z tej samej religii, z tej  samej wioski, sąsiada zza miedzy, dla  jakiejś chorej idei lub z zemsty. Nawet nie wspominajcie, że macie cokolwiek wspólnego z Jezusem Chrystusem, bo to obrzydliwe. Przerzucacie się ofiarami, sposobem mordowania, okrucieństwem, ale nikt nie dostrzega tego, że to wszystko co miało miejsce było i jest grzechem i przestępstwem, czymś haniebnym i każdy z was winien tak to oceniać. Tak jednak nie jest, bo usprawiedliwiacie śmierć czy krzywdy z każdej ze stron. Zamiast się nawzajem oskarżać, lepiej gdybyście zaczęli przyglądać się sobie w lustrze, bo wielu pokojowo usposobionych ludzi ma was zwyczajnie dosyć. 

user
niepelnosprawny.org 83.31.200.4 18.04.2017

moi dziadkowie ledwo przezyli wołyń i akcje wisła

user
Patryk 185.25.120.209 21.04.2017

Przedstawiam Państwu postawę propolską posłów PO. Wnioski proszę wyciągnąć samemu.

http://kresy.pl/wydarzenia/sejm-po-zapyta-rzad-o-nieprzyznanie-ukraincom-dofinansowania-na-obchody-rocznicy-akcji-wisla/

user
asdf 5.173.221.177 22.04.2017
user
sdfg 5.173.221.177 22.04.2017
Wiązownica i BorownicaPostDateIconczwartek, 20 kwietnia 2017 05:21 | PDF

Uroczystości 72 rocznicy mordu mieszkańców Borownicy i Wiązownicy

W dniu 23 kwietnia 2017 r. w niedzielę rozpoczną się uroczystości:

W Borownicy o godzinie 11.00 pod pomnikiem pomordowanych

W Wiązownicy o godz. 12.00 w kościele parafialnym

Zapraszamy

user
54re 5.173.221.177 22.04.2017
Film w TV TrwamPostDateIconsobota, 22 kwietnia 2017 08:36 | PDF

Dzisiaj w TV Trwam o godz.17.30 ma być opublikowany film o mordzie UPA w Mucznem (Bieszczady).

user
olo 83.6.237.168 26.04.2017

Drogi Tadeuszu  a możesz mi powiedzieć dlaczego  do  dzisiaj  UPA   nie  należy  do  europejskiego  stowarzyszenia  ruchu partyzanckiego i nigdy  do  niego  nie  wstąpi ?

Ponieważ  byli jedynymi  "partyzantami"   gdzie nabór był  przymusowy  a nie  dobrowolny i  odmową była śmierć  odmawiającego i jego  całej  rodziny.

Sonda
Czy wiesz jak jeździć po rondzie turbinowym?
  • Tak
  • Nie
nr 29/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium