Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Jarosław
Urzędy skarbowe wstępnie nas rozliczą
Możemy już sprawdzić swoje rozliczenie podatkowe, przygotowane wstępnie przez „skarbówkę”. To kolejna propozycja ułatwiająca życie podatnikom. Wstępne podsumowanie naszych należności względem państwa należy traktować jako pomoc w przygotowaniu rozliczenia oraz sprawdzenie poprawności wypełnienia PIT-37.
fot. Roman Kijanka
– Rozliczenie przygotowane wstępnie przez urząd należy traktować jako pomoc w wypełnieniu zeznania, a nie jak ostateczne rozliczenie – przypomina naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu Piotr Szczepanek.
Ułatwienie rozliczeń z fiskusem dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Znajdą one na portalu podatkowym Ministerstwa Finansów swoje wstępne rozliczenie, które należy potraktować jako propozycję i zaakceptować bądź zmienić. 

– By skorzystać z usługi, należy wejść na stronę internetową www.portalpodatkowy.mf.gov.pl i wybrać zakładkę „Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe”. Do pobrania wypełnionego formularza konieczne jest zalogowanie się, zastosowane po to, by nikt, oprócz konkretnej osoby, nie miał dostępu do danych – wyjaśnia naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarosławiu Piotr Szczepanek. Autoryzacja wymaga podania numeru PESEL lub NIP, nazwiska i pierwszego imienia, daty urodzenia oraz sumy przychodów uzyskanych w poprzednim roku według informacji przekazanej przez płatników. To, według naczelnika, zapewni pełną autoryzację korzystającego z PFR PIT-37 – tak służby fiskalne nazwały wstępne rozliczenie. Pobrane zeznanie można po sprawdzeniu zaakceptować lub uzupełnić, np. o ulgi lub jednoprocentowy odpis na organizację pożytku publicznego.

– W naszym urzędzie rozlicza się około 70 tysięcy osób składających PIT-37, a tylko około tysiąca nie wpisuje żadnych ulg czy odliczeń. Wykorzystujący wstępne zeznanie mają część pracy już wykonaną. Dostają, jak to się określa, gotowca, który należy tylko uzupełnić – wyjaśnia P. Szczepanek. Zweryfikowane i ewentualnie uzupełnione zeznanie przed wysłaniem do urzędu skarbowego należy dodatkowo autoryzować, podając przychód z 2013 r. lub wykorzystując elektroniczny podpis kwalifikowany.

Nowa usługa już powinna być dostępna na stronach portalu podatkowego. Tam też znajdą się odpowiedzi na pytania podatników z nią związanych. Można też je uzyskać od ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej.

Dodatkowo od pierwszego kwietnia zostaną ujednolicone godziny pracy wszystkich urzędów skarbowych na Podkarpaciu. W poniedziałki będą przyjmować interesantów od 7 do 18. Od wtorku do piątku będą czynne od 7 do 15.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
observer21 87.204.175.70 22.03.2015

a propos fiskusa czas skończyć to państwo w państwie:

Wyrwij fiskusowi bat!


My, polscy podatnicy, jesteśmy uczciwymi obywatelami. Płacimy podatki, bo wiemy, że to nasz obowiązek. Fiskus zbyt często próbuje nam wmówić, że jesteśmy przestępcami.
Za oszusta zostaje uznany każdy, kto nie potrafi udowodnić swojej niewinności. Urzędnicy wciąż hołdują zasadzie domniemania winy. Nie godzimy się na to!
Aparat państwa tworzy przepisy – jeśli są niejasne, odpowiedzialność za negatywne skutki nie powinna być po stronie obywatela – Prezydent RP Bronisław Komorowski.
W Sejmie RP od paru miesięcy leży projekt noweli przepisów, które zmusiłyby urzędników fiskusa do zmiany swojej postawy wobec obywateli.

citizengo.org/pl/19986-wyrwij-fiskusowi-bat

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium