Życie Podkarpackie nr 29/2017 Życie Podkarpackie nr 29/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 204/2017, Niedziela 23 lipca 2017 r., Bogny i Apolinarego
Opublikowano
Przemyśl
Śmiertelny azbest w ścianach przedszkola?
Ściany Przedszkola Miejskiego nr 12 przy ulicy Dolińskiego w Przemyślu zawierają bardzo niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia, azbest. Jest na to dokumentacja wraz z opisem konstrukcji budynku. Od wielu lat w placówce przebywa ponad 100 osób. Dlaczego do tej pory władze miasta nie interweniowały?
fot. Mariusz Godos
Według dokumentacji ściany Przedszkola Miejskiego nr 12 przy ulicy Dolińskiego w Przemyślu zawierają bardzo niebezpieczny dla zdrowia azbest. Jest na to dokumentacja wraz z opisem całej konstrukcji budynku.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (30 marca br.) jednym z punktów obrad było podjęcie uchwały w sprawie aktualizacji „Programu usuwania azbestu z terenu gminy miejskiej Przemyśl na lata 2013 – 2032”. Azbest jest bardzo groźnym czynnikiem chorobotwórczym (całkowita liczba zgonów spowodowanych chorobami azbestozależnymi w: Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemczech, Szwajcarii, Norwegii, Polsce i Estonii wynosi ok. 15 tys. rocznie). Włókna azbestu trafiają do organizmu głównie drogą oddechową, z wdychanym powietrzem. W niewielkim stopniu przez skórę i z układu pokarmowego. Wdychane z powietrzem kumulują się w płucach przez całe życie, a pierwsze objawy chorobowe mogą ujawnić się nawet po 50 latach od pierwszej ekspozycji na ich działanie (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
30 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
WIEDŹMA 83.31.64.149 04.04.2017

Znowu obsmarowujecie nasze przedszkole i żadne przepraszam nie było!!!

Jak możecie może w końcu prawdę napiszcie jak jest!

user
Gość 31.179.60.57 23:11:30 04-04-2017
Trzeba szturmować o budowę nowego przedszkola u Władz miasta! Niech PiS bierze się do pracy a nie polityki...i tyle w temacie.
user
WIEDŹMA 83.31.64.149 04.04.2017

Jak możecie obsmarowywac nasze przedszkole po raz kolejny I nie przeprosić!!!

Może w końcu prawdę napiszcie jak jest!

user
Giga 31.179.60.57 23:10:08 04-04-2017

Tak, tak... najlepiej zamieść sprawę pod dywan! A władzom miasta dać spać spokojnie, niech biorą pensję i nic nie robią... ! Nawet ze śmiertelnym azbestem!

user
buba 46.134.21.48 08:08:10 05-04-2017
moja corka chodzila do tego przedszkola i cały czas miała problemy z płucami, przeniosłam ja do innego i problem zniknął po około pół roku. to przedszkole jest jak trumna, od tylu lat stoi na osiedlu i straszy. a może jego zadniem jest stale przypominać nam czasy PRLu?
user
Katia 46.134.21.48 05.04.2017

w tym przedszkolu nie ma czego "obsmarowywać" bo jest kompletną porażką! nie powinna się pani oburzać, bo nie ma tam nawet słowa o pracownikach, a jedynie opisano niebezpieczeństwo jakie stanowi budynek. sami nauczyciele zatrudnieni w takim miejscu powinni walczyć o jego modernizację, spędzają w nim więcej czasu niż z własnymi rodzinami narażając swoje zdrowie! przecież to przedszkole nie zmieniło się od przeszło 30 lat! strach tam dzieci posyłać!

user
Grażyna 31.179.60.57 19:46:57 05-04-2017
Jeżeli w ścianach jest azbest, to budynek stanowi niebezpieczeństwo. Trzeba zbudować nowe przedszkole, a nie jakieś wygłupy z porozumieniami z miastami partnerskimi które pomnożą koszty w zamian nic nie niosąc, albo z  inwestycjami na stoku, które straszą... i są tylko wyrzuceniem pieniędzy w beton, bez użytkowania. Swoją drogą to zastanawiam się nad pracownikami tego przedszkola - czy nie ma zwiększonej częstotliwości zachorowań na schorzenia oskrzelowo-płucne? Nikt tego nie badał.
user
q 94.40.44.230 05.04.2017

lepsze budy to na działkach mają ,porażka

user
Cesiek 83.24.81.208 05.04.2017

A konkretnie gdzie jest ten azbest, na wewnętrznych ścianach budynku? Kruszy się, odpada ? Bo wtedy stanowi zagrożenie. Jeżeli jest inaczej, to po co robić taki szum? Wiele domów pokrytych jest azbestem i nikt nie krzyczy z tego powodu. 

user
Grażyna 31.179.60.57 19:54:50 05-04-2017
w ścianach. Podobno. Taka informacja jest nieoficjalna. Poczekamy na oficjalną odpowiedź. Przecież jest inspektor nadzoru...- niech się wypowie i wskaże podstawy na jakich oparł swoje stanowisko. Analiza projektu i odkrywki - to jest jedyna konkretna odpowiedź.Szum powinien być - bo azbest zawsze jest groźny, zwłaszcza gdy budynek stoi latami i był wiele razy odnawiany, miał wymieniane okna, naprawy, wiercenia itd. Trzeba szukać pieniędzy na jego utylizację i kropka. A przedszkole wznieść na nowo. W końcu za to płacimy z pieniędzy podatników urzędnikom w magistracie - niechaj szukają sposobów ściągnięcia środków. To nie jest łaska z ich strony tylko praca.
user
rodzic 185.18.133.17 05.04.2017

ja  po   tym  artykule przepisze  dziecko   do  innego przedszkola nie  dość  ze dziecko   jest   narazone   to   jeszcze   płace za   to  

user
Grażyna 31.179.60.57 13:33:19 05-04-2017

Mądra Matka będzie walczyć o zdrowie dziecka. A realizację nowego przedszkola trzeba wywalczyć i to ostro. Urząd Miasta  nie jest od "dekoracji " a Rada Miasta nie jest od uprawiania polityki. Trzeba realizować postanowienia wyborcze, a naczelnym z nich jest walka o dobro społeczeństwa miasta Przemyśla i zdrowie następnych pokoleń, w tym dzieci. Dobrze, że rodzice biorą sprawę w swoje ręce, bo trzeba wymusić budowę nowego przedszkola - każde inne działanie to wstyd dla MIASTA i jego WŁODARZY. 

user
rodzic1 195.117.119.226 14:04:19 05-04-2017

Zmroziło mnie jak przeczytałem artykuł. Też mam tam dziecko i nic o tym nie wiedziałem bo nikt mnie nie informował. Zabieram dziecko natychmiast!

user
Grażyna 31.179.60.57 19:40:55 05-04-2017
A jak mnie zmroziło, gdy informację podano na komisji gospodarki miejskiej ot tak, zwyczajnie... Bez przejęcia się tym, że w azbeście przez ponad pół dnia żyją małe dzieci. Natychmiast poprosiłam o wyjaśnienie.  A przecież sprawa znana jest nie od dziś, jak się okazuje. Podobno ściany są z azbestu a jedynie obłożenie z innych płyt. Poczekamy na oficjalne odpowiedzi. Ale przez ponad 30 lat ktoś te ściany remontował, odnawiał, wbijał gwoździe, być może wymieniał okna.... - to wszystko jest ingerencją w strukturę płyt azbestowych, Może nawet  jest to groźniejsze niż azbest na dachu czy na barierkach w blokach nad Sanem. Przedszkole powinno być wzniesione według nowych pasywnych, energooszczędnych technologii. I powinno być to przedszkole - miejsce jest idealne, z sadem i ogródkiem, pomiędzy blokami.... Idealne. Ale nie w azbeście.
user
Rodzic 188.146.65.97 05.04.2017

Dziwię się że Pani Dyrektor wiedziała o tym ale nie mówiła rodzicom. Bała się o swoją posadę. Władze miasta jak mogli dawać zgodę na nabór skoro wiedzą jak to jest z azbestem. Ale też mnie zastanawia fakt ze ponoć INFORES kupił działkę i nagle głośno się zrobiło. Dziwię się że nauczyciele nic rodzicom nie wspomnieli - chyba ze sami nie wiedzieli.

user
Grażyna 31.179.60.57 13:39:45 05-04-2017
Wszyscy wiedzieli... tylko każdy pilnował swojego interesu. Komisja edukacji Rady Miasta półtora roku temu miała tam nawet swoje posiedzenie. A prawdziwy interes to zdrowie dzieci i inwestycja w przedszkole! Nie ma pieniędzy!!??? Nieprawda! Są! Zamiast dawać pieniądze tj. 200 tys.  na nieczynne budynki szpitala przy ul. Słowackiego, to trzeba było je przekazać na dokumentację przedszkola przy ul. Dolińskiego. To jest prawdziwe gospodarowanie.
user
w 94.40.44.230 05.04.2017

azbest tam gdzie dzieci niewybaczalne

user
Gość 31.179.60.57 19:23:16 05-04-2017

Płuca są jedne! Zwłaszcza małe płucka dzieci trzeba chronić

user
zeza 83.24.210.9 17:18:42 07-04-2017

Pracownicy z 40 letnim stażem w przedszkolu żyją i mają się dobrze pozdrawiają

user
jkm 185.73.91.210 05.04.2017

To można było narażać nasze dzieci na niebezpieczeństwo, jak pani dyrektor mogła to ukrywać i ,powinna odpowiedzieć za narażenie zdrowia naszych dzieci i już nie powinna być dyrktorem.

user
ufo 91.232.27.218 15:20:25 07-04-2017

Odwal się od Dyrektora jak nie wiesz to nie zabieraj głosu o czyjeś winie, nie jesteś sędzią

user
mk 91.193.208.124 05.04.2017

Co za  panika?  Przecież jeszcze  wiele budynków - zwłaszcza na wsiach  jest pokrytych tym azbestem  , szczególnie dachy .  I co   ? Ludzie  w miarę spokojnie   ; zwłaszcza , że są niewielkie  , ale są dotacje , wymieniają  na dachówki  , blachy itp.  Odnosi  sie wrażenie ,że dziennikarze  z Redakcji   nie mieli ciekawszego  materiału , a termin wydania  nowej gazetki nieuchronnie zbliżał sie , no to  coś trzeba było  wrzucić    na zasadzie " zapchaj dziury , a może i  sensacyjki".

user
Giga 31.179.60.57 19:28:27 05-04-2017
No tak, tak... po dachu nikt nie chodzi i nie kruszy azbestu. Ale wystarczy dobra ulewa z gradem jak przepiórcze jajka i już jest problem. Jest - tylko nikt tego nie chce nagłaśniać. Bo trzeba z tym coś wówczas zrobić. Więc nikt nie chce nagłaśniać, bo po co się narobić???Takie jest myślenie władz w bardzo wielu samorządach!
user
Obserwator 83.24.74.124 07:21:39 06-04-2017

Podobnie sądzę, choć jeżeli rzeczywiście naruszono azbest w ścianach i minerał wydobywa się do wnętrza, pyli, to trzeba koniecznie podjąć stosowne działania. Mam jednak wrażenie, że dla niektórych azbest jest niczym radioaktywny uran czy pluton, bo takiej paniki już dawno nie widziałem na forum. Budynek Przedszkola do najładniejszych nie należy, wykonanie też, to prawda. Uważam, że należy go zburzyć i wybudować od nowa, wg nowych standardów. Tylko po co robić panikę? Trzeba działać. A może tu chodziło o to właśnie, by sprawę przyśpieszyć? Które następne przedszkole jest na tapecie? Bo czy tylko jedno zbudowano z azbestu? Ruszcie głową redaktorzy. Materiału może starczyć na kolejne tygodnie .... 

user
Piotr 85.89.174.196 05.04.2017

Tjaaa. A wiecie, że ten blok w tle taki pięknie ocieplony styropianem i pozostała reszta w Przemyślu ma przykryte styropianem płyty azbestowe między oknami?


user
Grażyna 31.179.60.57 19:30:34 05-04-2017
I to jest sprawa, którą trzeba zbadać. Jeśli tak to czyste nieszczęście czeka tych, którzy wiercili dziury pod dyble aby mocować styropian... Ktoś za to powinien odpowiedzieć.
user
Obserwator 83.24.74.124 07:27:56 06-04-2017
A wewnątrz nie macie czasem płytek ceramicznych z lat 70, zielonych lub czerwonych? Barwionych uranem? http://www.budnet.pl/Glina_glazura_fajans_radioaktywnosc_czyli_jak_powstaje_plytka,Posadzki,a=1110.htmlOczywiście nie chcę robić paniki, ale może niech każdy poszuka u siebie takich radioaktywnych płytek. A wtedy to dopiero będzie o czym pisać, jak ktoś znajdzie.
user
poważny 83.15.191.130 06.04.2017

Azbest ...dobry i straszny temat ,ale nikt nie zauważył ,że w tle przewija się właściciel działki>>> Infores<<<< który ma w zamiarze postawienie tam bloków pod sprzedaż ...deweloperka !!!

user
Piotr 85.89.174.196 08:30:14 06-04-2017

O to to. Ale myślisz, że ukraińcy przejmują się Polskimi dziećmi?

user
DOC 94.40.33.161 06.04.2017

Należy szybko zbadać sprawę, a winnych ukarać... nie mam na myśli wcale konstruktorów z lat 70-tych lecz zarządców i właścicieli budynku. Nie informowanie o tym fakcie rodziców jest również w mojej ocenie karygodne.

Sonda
Czy wiesz jak jeździć po rondzie turbinowym?
  • Tak
  • Nie
nr 29/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium