Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 170/2018, Wtorek 19 czerwca 2018 r., Gerwazego i Protazego
Opublikowano
Radny chce upamiętnienia bohaterstwa „Fusi” i jej siostry
Przechodząc obok kamienicy przy ulicy Tatarskiej 3 w Przemyślu, pewnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak dramatyczne, ale i heroiczne wydarzenia rozgrywały się tam 73 lata temu.
Stefania (z prawej) i Helena Podgórskie.

Budynek został wybudowany w 1890 r. Jest dwukondygnacyjny, o powierzchni ponad 85 metrów kwadratowych. W czasie II wojny światowej przez 15 miesięcy „służył” jako kryjówka dla 13 Żydów. Ukrywała, żywiła, ubierała i ratowała ich od chorób 17-letnia wówczas Stefania Podgórska „Fusia” wspólnie z 9-letnią siostrą Heleną. W latach 80. ub. wieku był w nim m.in. zakład obróbki metali. Od lat stoi pusty...

O wyjątkowej odwadze i heroizmie sióstr w przemyskiej edycji tygodnika Niedziela pisała Joanna Elżbieta Potaczek. „(...) Stefania Podgórska urodziła się w 1925 r. w miejscowości Lipa. W 1938 r. po śmierci ojca, w wieku 14 lat rozpoczęła pracę w przemyskim sklepie żydowskiej rodziny Diamantów, zamieszkując wraz z nimi przy ulicy Mickiewicza (...). W październiku 1942 r. rodzina Diamantów przeniosła się do getta. Matkę Stefanii wywieziono na roboty do Niemiec i dziewczyna musiała zaopiekować się swoją 9-letnią siostrą Helenką. Początkowo, nie mając pieniędzy, Stefania jedzenie zdobywała płacąc za nie ich własnymi ubraniami. Od 18 listopada 1942 r. rozpoczęła się likwidacja przemyskiego getta. Żydzi byli masowo wywożeni do obozu zagłady w Bełżcu lub rozstrzeliwani na miejscu. Pewnego dnia w drzwiach domu Stefanii przy ul. Mickiewicza stanął Max Diamant, syn jej byłych żydowskich pracodawców, który wraz z bratem i kuzynem uciekł z transportu kolejowego do Bełżca. Właśnie w ten sposób zaczęła się pełna poświęcenia i trudu historia ukrywania przez siostry Podgórskie 13 Żydów (...)” – czytamy w materiale.

fot. Mariusz Godos
W tej kamienicy przy ul. Tatarskiej 3 w czasie II wojny światowej ukrywało się 13 Żydów. Ukrywała, żywiła, ubierała i ratowała ich od chorób 17-letnia wówczas Stefania Podgórska „Fusia” wspólnie z 9-letnią siostrą Heleną.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium