Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 142/2018, Wtorek 22 maja 2018 r., Julii i Heleny
Opublikowano
Lubaczów
Lubaczowianie zdecydują, komu pomoże Tesco
„Jeśli masz pomysł, jak zmienić świat wokół Ciebie, weź udział w programie Decydujesz, pomagamy” – takim hasłem sieć Tesco wraz z Fundacją Tesco Dzieciom zachęcają do przyłączenia się do programu wspierającego lokalne inicjatywy. Na rzecz konkretnych projektów do 150 organizacji z całej Polski trafi łącznie 750 tys. zł. Lubaczowianie mogą wesprzeć aż trzy z nich.
fot. Polski Związek Warcabowy

Zasady są proste. Projekt musi odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności. W programie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i spółdzielnie socjalne. Spośród zgłoszonych projektów komisja grantowa wybierze 3 dla każdego mikroregionu. Tych jest aż 145, a w każdym z nich decyzją klientów przyznany będzie jeden grant w wysokości 5 tys. zł na realizację lokalnej inicjatywy. Głosować może każdy klient, wrzucając do urn odpowiadających wybranym projektom żetony, które w dniach od 8 marca do 8 kwietnia rozdawane są w kasie po dokonaniu zakupów (jeden paragon równa sięjeden żeton, bez względu na kwotę).

W obydwu lubaczowskich supermarketach sieci Tesco, a także w supermarkecie w Jarosławiu przy ul. Trauguta 13 do wyboru są następujące projekty z powiatu lubaczowskiego.

Jestem – Potrafię – Ratuję!

Stowarzyszenie Jednostka Strzelecka 2033 im. gen. bryg Józefa Kustronia w Lubaczowie chce uzyskać grant na organizację szkolenia z zakresu pierwszej pomocy. W założeniu przeszkoleni mieliby zostać członkowie Jednostki Strzeleckiej w Lubaczowie. Projekt zakłada też wykształcenie instruktorów pierwszej pomocy, którzy będą przekazywać zdobytą wiedzę nie tylko samym strzelcom, ale także swoim rówieśnikom nienależącym do organizacji. „Udział w takim szkoleniu jest dla młodzieży szansą na poprawę znajomości zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy. Oddaj swój głos na nasz projekt, może ktoś przeszkolony uratuje kiedyś właśnie Twoje życie!” – piszą o swoim zamierzeniu  lubaczowscy strzelcy.

Dzieci śladami Tesco – kształtujemy swoje umiejętności

Drugi projekt to inicjatywa autorstwa Stowarzyszenia „Pomóżmy Razem” ze Starego Dzikowa. – Stowarzyszenie pragnie pomóc sekcji warcabowej, którą założyło. Prowadzi ona treningi i wyjeżdża na turnieje regionalne i ogólnopolskie. Na razie wyjazdy oparte są głównie o fundusze rodziców. Stowarzyszenie, pisząc program, zaplanowało 3-dniowy wyjazd. W programie wycieczki są: turniej ogólnopolski, zwiedzanie Warszawy, turnieje pokazowe oraz przy okazji promocja Tesco i gminy. Byłoby to świetne podsumowanie całorocznych treningów w Gminnym Ośrodku Kultury w Starym Dzikowie. Ten wyjazd bardzo im się marzył i o ile stowarzyszenie do tej pory działało i pomagało głównie innym, to tym razem chce pomóc dzieciom z prowadzonej przez siebie sekcji –  mówi zaangażowany w akcję Jan Artymowicz, prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Warcabowego.

Modernizacja placu zabaw przy przedszkolu nr 2

Trzeci projekt proponowany przez Miejskie Przedszkole nr 2 w Lubaczowie zakłada modernizację przedszkolnego placu zabaw. Ma ona polegać na zakupie ochronnych mat gumowych mających zapobiegać powstawaniu nierówności, których skutkiem mogą być kontuzje i urazy u dzieci spędzających czas na placu. Mat nie zakupiono do tej pory ze względu na brak pieniędzy, akcja Tesco daje przedszkolu szanse na naprawienie tej niedogodności. Jak podkreślają w opisie projektu jego organizatorzy: „Plac zabaw jest niezwykle ważną częścią przedszkola – pomaga dbać o aktywność fizyczną najmłodszych”.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium