Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 111/2018, Sobota 21 kwietnia 2018 r., Feliksa i Anzelma
Opublikowano
Przemyśl, Region
Sam zdecyduj, kogo warto wesprzeć
„Jeśli masz pomysł, jak zmienić świat wokół Ciebie, weź udział w programie Decydujesz, pomagamy” – takim hasłem sieć Tesco wraz z Fundacją Tesco Dzieciom zachęcają do przyłączenia się do programu wspierającego lokalne inicjatywy. Na rzecz konkretnych projektów do 150 organizacji z całej Polski trafi łącznie 750 tys. zł. Przemyślanie mogą wesprzeć aż trzy z nich.
fot. Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Edukacji na Obszarach Wiejskich „Szansa”

Zasady są proste. Projekt musi odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności. W programie mogą wziąć udział organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i spółdzielnie socjalne. Spośród zgłoszonych projektów komisja grantowa wybierze 3 dla każdego mikroregionu. Tych jest aż 145, a w każdym z nich decyzją klientów przyznany będzie jeden grant w wysokości 5 tys. zł na realizację lokalnej inicjatywy. Głosować może każdy klient, wrzucając do urn odpowiadających wybranym projektom żetony, które w dniach od 8 marca do 8 kwietnia rozdawane są w kasie po dokonaniu zakupów (jeden paragon równa sięjeden żeton, bez względu na kwotę).

W przemyskich supermarketach sieci Tesco do wyboru mamy trzy projekty.  

Od A do Z – Aktywni, Bezpieczni, Zdrowi

Projekt birczańskiego Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Edukacji na Obszarach Wiejskich „Szansa” skierowany jest do dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych. Jego celem jest uświadomienie znaczenia prawidłowego odżywiania się i aktywnego trybu życia, a co za tym idzie poprawa zdrowia uczestników. – Z uwagi na duże oddalenie od miast nasze dzieci i młodzież nie mają możliwości częstego korzystania z zajęć na basenie, co negatywnie wpływa na ich kondycję fizyczną. Jeśli dostaniemy tę dotację, będziemy organizować wyjazdy na basen, spotkania poświęcone zdrowemu żywieniu oraz pikniki. Współpracujemy także ze Środowiskowym Domem Samopomcy. Oni mają świetne zaplecze kuchenne, idealne do prowadzienia warsztatów z zakresu zdrowego żywienia – mówi Monika Bodnar, dyrektorka Gimnazjum im. ks. T. Dłubacza w Birczy.

„...I znowu mural”

Pomysłodawcą tego projektu jest Związek Ukraińców w Polsce Oddział w Przemyślu. W jego ramach w Przemyślu ma powstać mural o tematyce związanej z poprawą relacji polsko- ukraińskich w tym mieście. –O tym, co znajdzie się na muralu, zadecyduje wspólnie młodzież polska i ukraińska – mówi Igor Horków z ZUwP. – Co do lokalizacji to jeszcze nie mogę jej zdradzić. Chcemy, aby głównym efektem projektu było stworzenie grupy polsko-ukraińskiej, która będzie razem pracowała i wymyślała działania mające na celu poprawę polsko-ukraińskich relacji w Przemyślu, zaś w skali mikro inicjowała małe działania z myślą o sobie i swoich rówieśnikach. Mural ma być tylko efektem ubocznym, który scementuje wartości zdobyte podczas wspólnej pracy. Dyskusja, porozumienie, wspólne działanie – to jest to, na czym nam zależy – mówi Igor Horków z ZUwP.

Żeglarstwo bez barier

Projekt Stowarzyszenia Turystyczno-Sportowego „Róża Wiatrów” skierowany jest do dzieci i młodzieży pragnących poznać „smak żeglarstwa i żeglarskiej przygody”. Jak deklarują pomysłodawcy, nie mają znaczenia: wiek, status społeczny, miejsce zamieszkania czy sprawność fizyczna i intelektualna uczestników. W planach są m.in. prelekcje w przedszkolach i szkołach, poświęcone żeglarstwu i bezpieczeństwu nad wodą, a także terenowe zajęcia żeglarskie w ramach I Przemyskiej Sekcji Żeglarskiej, niebieskie szkoły dla dzieci oraz zajęcia żeglarskie na Jeziorze Solińskim podczas nadchodzących wakacji.

O tym, który z projektów okaże się zwycięski, zadecydują klienci Tesco.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania