Życie Podkarpackie nr 21/2017 Życie Podkarpackie nr 21/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 148/2017, Niedziela 28 maja 2017 r., Augustyna i Jaromira
Opublikowano
Przemyśl
Stara „Pomona” jak z horroru. Kto kogo blokuje?
Zdewastowany, z powybijanymi szybami w oknach, obdarty z tynku budynek, w którym kiedyś funkcjonował Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Pomona”, jest jedną z kilku fatalnych wizytówek miasta. Tym bardziej że znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca zarówno kolejowego, jak i autobusowego. Właściciel tego terenu ma pomysł na jego zagospodarowanie i przywrócenie do normalnego stanu, ale – jak twierdzi – na przeszkodzie stoją urzędnicy.
fot. Mariusz Godos
Zdewastowany, z powybijanymi szybami w oknach, obdarty z tynku budynek po byłej „Pomonie” jest jedną z kilku fatalnych wizytówek miasta. Tym bardziej że znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca zarówno kolejowego, jak i autobusowego.

Na zdewastowanym obiekcie umieszczone są tabliczki z informacją, że budynek jest uszkodzony i grozi zawaleniem. Gmach powstał ponad sto lat temu. Był zapleczem lokalowym dla żołnierzy Twierdzy Przemyśl, czyli koszarami. Potem wprowadziła się do niego słynna owego czasu w nadsańskim mieście „Pomona”. Kiedy zakład upadł, budynek opustoszał i niszczał. Scenariusz stary jak świat i znany nie tylko u zbiegu ulic Rokitniańskiej i Czarnieckiego w Przemyślu. Kilkanaście lat temu teren stał się własnością osoby prywatnej (...)

fot. ze zbiorów Zygmunta Ziobera
Wizualizacja frontu budynku po remoncie.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
15 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Piotr 85.89.174.196 08.03.2017

Trzeba wyjebać ukraińców z Przemyśla. Od razu miasto odżyje.

user
soia 94.40.75.201 20:56:09 08-03-2017

To ukraińcy wycinają drzewa, niszczą obiekty zabytkowe itp. itd. etc. ?!?

user
Piotr 85.89.174.196 15:48:55 10-03-2017

Tak to oni. I ostatnio w Lidlu wykupili wszystkie kabanosy.

user
xx 31.182.203.6 08.03.2017

 Tylko zostały WSPOMNIENIA!!    Zakład Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego „Pomona” . Pamiętam moje początki  lat pracy 1982 do lat 1992   i Targi w Poznaniu /organizowane 2-a razy do roku /, na które kontrahenci handlu hurtowego zjeżdżali z całej Polski i nie tylko, oraz kolejki stojące po kilka godzin do przedstawicieli  ZPOW "Pomona" z którymi każdy  przedstawiciel handlowy chciał podpisywać umowę na  dostawę ich wyrobów do poszczególnych hurtowni to była renoma i marka "POMONA" dżemy , napoje ,wina a wiśnie w likierze to był hit ogólnopolski .Dziś pozostały tylko wspomnienia ,zniszczono ,zlikwidowano zakład i miejsca pracy nie tylko robotnicze  ale i rolnicze /surowiec do produkcji/. Dziś  straszą oko tylko zdewastowane budynki ,w których jeszcze nie tak dawno żyła produkcja ,która dawała utrzymanie wielu rodzinom w mieście .

user
Krystyna 77.99.14.254 19:54:48 08-03-2017

Ja mialam tam praktyki potem po ukonczeniu sxkoly pracowalam tam wspomnienia mam bardzo dobre moja najfajniejsza majstrowa nazywala sie pani Wladzia Jaroch Do pracy szlo sie z usmiechem na twarzy mimo ze bylo czasem ciezko zwlaszcza w upale ale bylo wesolo .ludzie byli mili dla siebie a ja wiele tam sie nauczylam

user
xx 31.182.203.6 20:06:04 08-03-2017

do Krystyna  - ja natomiast mile wspominam współpracę handlową z Panią Lilą nazwiska nie pamiętam z działu zbytu wyrobów gotowych Pomony ,dziś wielu menadżerów chciałoby  posiadać takie umiejętności zawodowe jak P.Lila

user
julia 143.159.208.149 08.03.2017

Bojkotować sklepy Piotruś Pan i to jest jedyna rada żeby gniazdo os się rozpierzchło .

user
soia 94.40.75.201 20:58:32 08-03-2017
?!?!?!?!?!?!?!?!
user
zenek 185.25.123.195 00:01:06 09-03-2017

Obawiam się, że jest już za późno. Te szerszenie mają się świetnie i są coraz bardziej bezczelni w publicznym demonstrowaniu swej przynależności etnicznnej. No i finansowo też lepiej stoją niż Polacy.

user
m 31.182.215.29 09.03.2017

Może warto spróbować wrócić życie Pomonie?

user
Tomasz 83.31.72.30 09.03.2017

Jedyne zapotrzebowanie jakie w naszym mieście ma przyszłość to rozbudowa więzienia.

Gmaszysko w założeniu jest ponure ,szybko się wypełni i jeszcze będą kolejki.

Jest tyle dzisiaj instytucji przymusu gdzie knąbrnych każda może zamykać.

A jest za co od abonamentu za telewizor aż po inne spojrzenie na rzeczywistość  niż słuszna partia nakazuje.

user
Janusz... 217.96.210.39 09.03.2017

Dobrze ze wybory wygralo PIS i obecnie rzadzi.

user
hasler 157.25.108.96 09.03.2017

Jasne, Polska w ruinie tej zapowiedzi PISoBOLSZEWIA nie odpuści.

user
Roberto 37.47.99.38 11.03.2017

Ktos powinien zrobic porzadek z drzewami na tejze posesji,bo przy mocniejszych podmuchach wiatru strach tamtedy przechodzic.

user
gdy rzadzi kler tam i bieda i nędza 31.182.250.83 12.03.2017

Wszystkie budynki sakralne czarnych wyglądają jak pałace,to są zakłady produkujące mamonę dla watykańskich okupantów...dla nas te obdarte mury ,śmietniki i uliczny cyrk -procesje.

Sonda
Kiedy musisz skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, to...
  • Decyduję się na NFZ, czekam w kolejce
  • Nie czekam, idę do lekarza prywatnie
  • To zależy. Raz NFZ, raz prywatnie
nr 21/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium