Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 110/2018, Piątek 20 kwietnia 2018 r., Czesława i Agnieszki
Opublikowano
Przemyśl
Krzesimir Dębski o rzezi wołyńskiej
Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie z Krzesimirem Dębskim, kompozytorem, skrzypkiem jazzowym, dyrygentem, aranżerem i producentem muzycznym, autorem książki „Nic nie jest w porządku. Wołyń - moja rodzinna historia.” Zaplanowano je 13 bm.

Krzesimir Dębski studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Jako muzyk jazzowy jest laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Belgii (1983) oraz Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). Według amerykańskiego magazynu (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Catwoman 185.18.134.24 05.03.2017

Mirosław Hermaszewski - polski kosmonauta i autor książki "Echa Wołynia".


Może biblioteka zorganizuje spotkanie z panem Mirkiem.

user
tymczasem w Lubaczowskiem 31.0.124.69 05.03.2017

Teraz już wiemy, czym była ostatnia wizyta Ukraińców w Werchracie, zakończona enigmatycznym skandalem ze strażą graniczną, jaką chciał wywołać portal wpolityce.pl Śmiało można powiedzieć, że był to zwiad związany oceną możliwości odnowy pomnika na tzw. Monastyrze.  To oficjalna informacja z portalu  zik.ua –

Przedsiębiorstwo komunalne Lwowskiej Rady Obwodowej „Dola”, które zajmuje się poszukiwaniem i uporządkowaniem grobów ofiar wojny i represji politycznych, zaproponowało zwiększyć zakres finansowania swojej działalności na rok 2017.  […] dla efektywnej pracy przedsiębiorstwo prosi dodatkowo przeznaczyć jeszcze 170 tys. UAH, w tym 80 tys. UAH potrzebne na odbudowę zniszczonych pomników ukraińskich żołnierzy w Polsce – na górze Monastyr w pobliżu Werchraty oraz w Hruszowicach. Jeszcze 90 tys. UAH trzeba na ekshumację odnalezionych ukraińskich żołnierzy. Członkowie komisji poparli propozycję zwiększenia finansowania przedsiębiorstwa komunalnego Lwowskiej Rady Obwodowej „Dola”. Kliknij TUTAJ aby zobaczyć artykuł.

Co to oznacza? Wygląda na to, że podjęta decyzja rozpocznie teraz proces po polskiej stronie, odnośnie pozwoleń na działania, których efektem będzie postawienie nowego pomnika na Monastyrze. Ukraińska strona popełnia duży błąd, bowiem ten pomnik był na przestrzeni lat wielokrotnie niszczony, tym razem takie organizacje jak OWP, która niedawno zniszczyła pomnik na cmentarzu werchrackim znów to zrobi i znów będziemy mieć niepotrzebne nikomu jątrzenie w ogólnopolskiej prasie. Oczywiście polska strona nie powinna wydać pozwolenia na pomnik UPA, bowiem w społeczeństwie polskim UPA uznawana jest powszechnie za organizację zbrodniczą, odpowiedzialną za śmierć setek tysięcy Polaków.

Warto też odnotować ciekawy zbieg okoliczności, gdzie podczas uroczystości w Hucie Pieniackiej, gdzie został zniszczony polski pomnik ale ofiar cywilnych przez tak zwanych „rosyjskich prowokatorów”, po jego odbudowaniu Ukraińcy nawołują, by strona polska się zrewanżowała i odnowiła zniszczony pomnik na terenie Polski. Polska strona powinna coś takiego zrobić, ale tylko w przypadku mogiły z ofiarami cywilnymi (jeżeli taka mogiła jest zniszczona) i na pewno nie w Werchracie, gdzie mamy pomnik UPA.

user
,- 83.24.74.76 07:15:24 10-03-2017

Jaki skandal wywołała ta grupa ds.rewitalizacji upa.gdzie coś o tym mozna przeczytać.

nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania