Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 169/2018, Poniedziałek 18 czerwca 2018 r., Marka i Elżbiety
Opublikowano
Lubaczów
Razem czy osobno? Mistrzowie ortografii wyłonieni
21 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbyła się 9. edycja dyktanda Mistrz Ortografii Ziemi Lubaczowskiej. W tym roku organizatorzy skupili się na znajomości zasad łącznego i rozłącznego pisania wyrazów.
fot. Archiwum MBP Lubaczów

Chęć udziału w dyktandzie zgłosiło 99 osób i większość z nich stanęła w szranki z ortografią. Uczestnicy podzieleni byli na dwie kategorie wiekowe; do 25 lat i powyżej 25 lat. W tej pierwszej odnotowano więcej śmiałków, jednak  lepiej poradzili sobie ci trochę starsi.

– Tegoroczne dyktando było na pewno łatwiejsze od poprzedniego i krótsze. Skupiliśmy się w dużej mierze na wyrazach pisanych łącznie i rozłącznie, a także takich, w których występuje łącznik. Największe trudności uczestnikom sprawiły takie wyrazy jak: perłowoszare, żółto-czerwone, pół realistyczny, niby-orientalne, ponadtrzydziestoletni czy półleżąc – wylicza dyrektorka biblioteki w Lubaczowie Katarzyna Pelc-Antonik.

 W  kategorii młodzieżowej zwyciężyła Klaudia Pryjmak, wicemistrzem został Przemysław Mazepa, a drugim wicemistrzem Marta Maź. W drugiej kategorii wiekowej mistrzem została Lidia Drabik, z zawodu psycholog, wicemistrzem lekarz Zygmunt Gmyrek, natomiast drugim wicemistrzem była sprzedawczyni Kinga Kruczek.

Fragment dyktanda pt. Marzenie senne Hieronima, czyli niby-podróż

(...) W sennych marzeniach czuł, że olbrzymi boeing unosi go w przestworza. Hieronim rozmarzył się i wtem, jak za pociągnięciem czarodziejskiej różdżki, przeniósł się w pół realistyczny, pół fantastyczny świat. Aż po horyzont rozciągały się przepiękne, niby-orientalne ogrody, a w nich tysiące różnokolorowych kwiatów: perłowoszare azalie, żółto- czerwone gardenie, bladoróżowe goździki, których rabatki tworzyły barwne esy-floresy na tle ciemnej zieleni traw i rosnących gdzieniegdzie jasnozielonych krzewów.  Gdy Hieronim wytężył wzrok, nieopodal niewielkiego zagajnika, zauważył grupę płowobeżowych lwic i długoszyich żyraf. (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium