Życie Podkarpackie nr 47/2017 Życie Podkarpackie nr 47/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 327/2017, Czwartek 23 listopada 2017 r., Klemensa i Amelii
Opublikowano
Przemyśl
Przemyśl teraz stał się wioską, a Rzeszów metropolią – grzmiał na sesji radny E. Strzałkowski (PiS)
Dwa razy krócej trwała dyskusja i głosowanie nad 15 projektami uchwał od emocjonalnego, czasami niegrzecznego, jałowego słowotoku, który miał miejsce na początku 38. sesji Rady Miejskiej w Przemyślu (23 lutego br.). Jałowego, bo i tak z wzajemnych oskarżeń, popisywania się erudycją czy oczytaniem lub zrzucania winy na politycznego rywala nic nie wynikło. Podobnie jak przez kilkanaście poprzednich obrad przemyskich radnych.
fot. Paweł Bugira
– Kiedyś Goya swoim obrazem powiedział, że kiedy rozum śpi, budzą się demony. Jestem radnym już kilka kadencji. Jest mi smutno, kiedy na to wszystko patrzę. Brakuje pomysłów, jak rozwijać miasto – powiedział radny Eugeniusz Strzałkowski (PiS).

W rolach głównych po raz kolejny wystąpili: przewodnicząca rady Lucyna Podhalicz (Prawo i Sprawiedliwość), radny Wojciech Błachowicz (Platforma Obywatelska) i radny Ryszard Kulej (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Do tego grona dołączył tym razem radny Eugeniusz Strzałkowski (PiS) oraz radny Maciej Karasiński (PiS), którego płomienne, iście aktorskie wystąpienie ruszyło z wygodnych krzeseł niemal wszystkich (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
43 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
nas 217.252.67.166 26.02.2017

radny Strzałkowski kilku kadencji, i coś pan zdziałał?, wiocha jest, bo wieśniaki rządzą

user
hasler 157.25.108.96 26.02.2017

Jak PISoBOLSZEWIA odda władzę wiochą będzie cały kraj.

user
czarny 185.25.123.164 07:46:09 27-02-2017

za marzenia się nie płaci.

user
SOAD 94.40.75.201 26.02.2017

Daj Ci Boże, żeby Rzeszów był taką wioską jak nasz przepiękny Przemyśl, który porównywany jest z samą czeską Pragą, czyli najpiękniejszym miastem Europy czy nawet w skali całego świata. A to, że nasze biedne miasto jest sukcesywnie i konsekwentnie dewastowane, ograbiane i profanowane, to już inna para kaloszy.

user
nie cierpię polityki 31.182.194.169 26.02.2017

Jednym słowem :   poloneza   /czyt. kampanię wyborczą/   czas zacząć.

user
kasander 87.206.231.140 26.02.2017

>>Jestem radnym już kilka kadencji. Jest mi smutno, kiedy na to wszystko patrzę.<<
 A mnie jest bardzo smutno, że Przemyślanie takiego jak Pan radnego wybrali.

Kilka kadencji to kilkanaście lat - i czym Pan może się pochwalić?

Coś Pan konkretnego i mniej konkretnego nawet - dla Przemyśla zrobił  przez te wszystkie lata?

Zabrakło Panu wiedzy, pomysłów, chęci, energii czy zdrowie nie pozwalało działać?
Jednym słowem zamiast radnym był Pan bezradnym przez te wszystkie lata skoro dzisiaj przyznaje Pan, że nie miał i nie ma Pan pomysłów na Przemyśl.

Po co w takim razie pchał się Pan do władzy?

Może trzeba było zwolnić  miejsce komuś, komu by się chciało i wiedział jak.

user
GIGA 217.96.188.11 08:51:10 27-02-2017

Czym może się pochwalić? A właśnie tym, że dzięki takim WIELOLETNIM  RADNYM - na czele z Prezydentem Chomą -  Przemyśl jest dziś wiochą! Bo jest  WIOCHĄ , pomimo jeszcze ciągle widocznego piękna.

user
xx 31.182.203.6 09:48:52 27-02-2017
do kasander  - cyt""Po co w takim razie pchał się Pan do władzy?"" dla KASY bo takim zawsze mało ,układów, przywilejów przecież nie pchał się tam by pracować dla dobra obywateli miasta. Żal tylko,że mieszkańcy latami oddają swój głos na takie ZERA
user
Joanna 94.254.152.32 26.02.2017

Drogi Panie bądź Pani Redaktor. Chyba się Państwu coś pomyliło ... iście aktorskie wystąpienie radnego z PiS ? A przepraszam bardzo a którym momencie on tak poruszyl z fotela wszystkich Radnych bo jakoś nie zauważyłam... facet wyszedł powiedział 3- 4 min ze smutek jest na sali i takie coś się o nim pisze ? Prosze opisać rzeczywisty przebieg sesji a nie takie coś.... A odnosnie Radnego Strzalkowskiego jest chyba 5 kadencję Radnym z ramienia PiS a tu takie coś no cóż to już chyba jego ostatnia kadencja ...

user
Gość 217.96.188.11 11:06:25 27-02-2017

Rzeczywisty opis sesji - to dopiero powaliłby z nóg wszystkich zainteresowanych... Wyszedł by marazm PiS-u na jaw, bicie piany i głupie gadanie Pani Lucy, np.: w sprawie szpitala, w sprawie Polonii, w sprawie bieżących spraw i porządku. To by dopiero wyszły głupoty - jak się wiodąca  partia PiS-u niczym nie zajmuje, oprócz głupot. No i jeszcze ten Radny: Szach-Mat z głupimi gadkami. 

user
go 31.175.45.192 11:36:07 27-02-2017

Redakcjo, umieśćcie więc jak pisze Gość "Rzeczywisty opis sesji", to na pewno pomoże przy wyborach. Ale prośba, żeby było w tym materiale jak najwięcej cytatów.

user
kingkong 31.182.234.100 26.02.2017

Droga pani Joanna lub panie Macieju!!! Też byłem na sesji i widziałem. Ten radny dał czadu jak mało kto. Nie mówię że się wygłupił, ale wprowadził piekny folklor i podumował tym samym drętwe obrady. Szkoda jeszcze nie powiedział nic o szachach, bo on by w szachy grał wszędzie nawet chyba podczs sesji

user
Świerszcz 217.96.188.11 08:53:34 27-02-2017
Przecież to PAJAC... nic nie znaczący pajac w PiS i poza nim. PAJAC.
user
Jo 78.146.130.46 26.02.2017

To się ogarnął 

user
kol 93.105.177.157 26.02.2017

miasto to nie zostanie wydobyte z gnoyu dopóki nie będą od władzy odsunięci ludzie dzisiaj piastujący ważne stanowiska w magistracie Miasto nie podniesie się z kolan jeśli nie pojawią się poważni duzi inwestorzy prywatni. Kuchciński nic tu nie wskóra chyba że realnie zaangażuje się w to żeby w tym mieście powstawały oddziały firm zagranicznych/polskich rekrutujące setki pracowników.  Ale w jakiej dziedzinie poza fabryką Inglota Przemyśl może pokazać pazury?

user
przemyski obserwator 217.96.197.153 27.02.2017

Tu gromy , nawet pieruny czy święte oburzenie na nic się zda , panie Gieniu  Przemyśl w ruinie od wielu lat , a pan w tym uczestniczył i współuczestniczył w upadku miasta. Rozumiem że za niecałe 2 latka nowe wybory , niektórzy już ostrzą  zęby , ale pan z takim stażem w radzie - bezradzie niemal 20 letnim powinien grzmieć od wielu lat , razem z kolesiami z PIS-u rozliczać Chomę z konkretnych działań a nie z picowania czy mglistych obiecanek - cacanek że coś będzie.  Panie Strzałkowski , przecież pan był i jest blisko władzy wykonawczej rady , blisko Chomy i zmieniających  się co 4 lata zastępców tego pryncypała ,gospodarczego nieudacznika . To przecież pan i ówczesny przewodniczący RM Władysław Bukowski po hucznym wyrzuceniu Chomy z Pis- u za wiadomą wszystkim sprawę byliście jego największymi krytykami , przeciwnikami , adwersarzami .   I co się stało nagle po ostatnich wyborach samorządowych w styczniu 2015 roku hucznie pan Władysław Bukowski z ramienia klubu radnych PIS (niestety już nie żyje) nagle podpisuje  z Chomą umowę koalicyjną , po co by razem  z 4 osobowym ugrupowaniem Chomy  posłusznie podnosić łapki za jedynym słusznym projektami uchwał  oczywiście

projektu tego drugiego.  I wtedy pan jako wcześniejszy krytyk zamilkł na 2 lata by się  obudzić teraz i grzmieć , a wcześniej od wielu lat popierał pan te rządy ,  szczególnie w głosowaniu oczywiści za. No cóż można i tak , lawirować , kręcić , w kuluarach , na korytarzu czy w kiblu krytykować do woli że Przemyśl w ruinie , głosowanie wszyscy oczywiście za Chomą i jego polityką trudno nawet nazwać gospodarczą . Doprawdy czy pan  pana kolesie z dobrej zmiany w radzie  nie widzieliście i nie widzicie nadal że miasto upada i niestety  już upadło , jak można być tak ślepym i głuchym , rozumiem że można być bezzębnym ale ślepym , tego nie rozumiem. Skoro tak to nalało ubrać okulary i zobaczyć że z roku na rok młodych coraz  mniej , po godz.20,00  miasto - wieś pustoszeje , co 3-ciej  wystawie dawniej sklepowej czy zakładzie usługowym napisy "lokal do wynajęcia "   , puste nie tylko dziesiątki mieszkań z napisami "mieszkanie do wynajęcia ale całe kamienice , mogę wskazać niemal od razu.  Całe kamienice w prawdziwej ruinie , sypiące się zewsząd tynki , odrapane i zbazgrane mury robią przygnębiające wrażenie.  Tak , tak wystarczy wyjść poza rynek , franciszkańską czy kazimierzowską , wtedy widać ten Przemyśl prawdziwy.  A gdzie w miarę czysto i estetycznie , wokół katedry i  kościołów , na Zamku i parku gdzie niemal pusto , nikt nie chodzi . Nie wiem na co ta "wadza" czeka , aż balkony czy inne fragmenty murów czy dachów polecą ludziom na głowy , nie raz widziałem, lecące tynki czy gzymsy. I co robią zamiast koniecznego remontu , zabezpieczają prymitywnie deskami , bo miasto stale biedne , nie ma pieniędzy.   A skąd wezmą , z samych szmateksów , aptek , pizzerii , marnych sklepików z telefonami czy komputerami , banków, ba już coraz mniej kebabów ,a więc mniej potencjalnych terrorystów (żart) bi nawet nie opłacają się te kababy.   Choma zadowolony ze swoich rządów ,  z miną zawsze zafrasowaną ale zadowolony , stwierdził że spełnił niemal wszystkie obietnice przedwybocze ( przyp.  4 kadencja) jedyna porażka  to ta nieszczęsna buda- wiata na  równie nieszczęsnym zjeździe narciarskim. A ja pytam , co z wielkimi , nawet średnimi inwestycjami , ilu inwestorów  zainwestowało w tej nędznej podstrefie ekonomicznej ?, panie Strzałkowski pan spec od liczenia strat , podstrefa i jej uzbrojenie ponad 22 miliony , poprawianie 600 tysięcy , ilu inwestorów przybyło? , zainwestowało. Miał zatrzymać młodych w mieście , dać pracę , ilu ubyło , w/g oficjalnych danych ponad 5 tysięcy.  Gdzie rozszerzenie granic miasta (nie ma to sensu) , gdzie hala sportowa ( Bircza i Żurawica mają) , gdzie przynajmniej jeden basen otwarty (Przeworsk i Jarosław mają), o Rzeszowie nie wspominam celowo bo szkoda czasu na bezsensowne porównania.  Przecież gdyby nie cudowna Firma NOVA z  Gliwic nie byłoby w Przemyślu-Wsi nawet prawdziwego kina , "Domek Ogrodnika" - pusty , byłby nadal w ruinie. No cóż , panie Strzałkowski to jedynie niewielki skrót tych działań , a czym się chwali i chwalicie : pięknym położeniem miasta ( wszyscy to wiemy , nawet rzadcy turyści) , dwoma obrządkami ,  kliniką dla zwierząt Fedaczyńskich ,lodami z " Fiore" - niestety drogie dla nas mieszkańców oraz hit od lat kosmetyki" Inglot", który reklamuje się niestety na koszulkach siatkarzy Resovii oczywiście Rzeszów , bo przemyski sport  jest odbiciem kondycji miasta  , totalna ruina , o tych stadionach , sali sportowej na Mickiewicza lepiej nie wspominać . No cóż , pora kończyć te miłe i w skrócie pisane słowa , nie krytyki ,powtarzam nie krytyki a faktów. A żeby to zobaczyć należy wysiąść  z Volvo , pospacerować , pooglądać , przystanąć , zobaczyć  jak popadają w ruinę kolejne budynki jak np. dawna synagoga później biblioteka na Słowackiego , na sypiące  się zewsząd  tynki , powąchać ten smród z kominów i spalin z  jeżdżcących samochodowych trupów  i autobusowego żelastwa. To wszystko widać , trzeba chcieć zobaczyć i pan Strzałkowski to widział spacerując często Sportowa pomiędzy tym bazarowym syfem , tymi budami , tą ruiną rozpoczętego a nie kończonego tzw. zielonego rynku , to widać , ale kiedy , kiedy widzieć się chce.  Na koniec , panie Strzałkowski należało i należy czytać komentarze , naprawdę jest o morze wiedzy o mieście , wyciągać  wnioski a nie oburzać się i nadal popierać Chomę.  Przecież w 2015 roku na sesji rady padł wniosek o comiesięcznym rozliczaniu Chomy z działań  inwestycyjnych , i co z tego , na następnej sesji już nie było o tym mowy.  A więc , na gromy , żale, ucieczki  z okrętu z   późno , mleko się rozlewało aż się rozlało , trzeba godnie przyjąć porażkę i świadomość , Przemyśl nie tylko wieś ale wieś w ruinie.  Ale jacy wyborcy taka władza , jaki pan taki kram. Pozdrawiam pana radnego, głowa do góry . A  dodając , miał pan zagospodarować ten kawałek placu za kortami "Czuwaju" i co , będziemy czekać  na następna kadencję , na złote czasy Przemyśla, oj chyba się nie doczekamy po takich rządach.


user
kk 185.18.135.225 09:07:39 27-02-2017

Jeszcze te ciągłe awarie (inwestycje PWIK na nową sieć za 9 milionów), a co z tym co użytkujemy obecnie? Wyłączą nam wodę jak w Kuńkowcach ?

user
Ja 172.58.139.217 27.02.2017

To niby coś nowego? Od kiedy po wojnie zrobiono Rzeszów wjewództwem ten sam trend 

się utrzymuje. 

user
Snowid 31.182.223.107 27.02.2017

No właśnie panie radny Strzałkowski, I CO ....?

user
dd 31.182.237.105 27.02.2017

Panie radny!!to między innymi PANA zasługa i p.podobnych,mówi Pan o czymś o czym wiadomo od kiku LAT,i co dalej?NIC!ale ciemny naród to"kupuje"

user
Tadeusz 185.38.225.7 27.02.2017

Kto się wybiera z dyktafonem na najbliższą Sesję Rady?

Myślę, że chętnie wielu by posłuchało na facebooku co tam się dzieje.

Nie ma konieczności bycia tam fizycznie, bo i tak 95% się zapomni, dyktafon i wrzut na fejsa uważam za znakomite rozwiązanie.


user
greg 5.60.19.14 27.02.2017

Obrady sesji powinny byc transparentne i transmitowane lub odtwarzane w telewizji lub internecie. Tak jak w wielu państwach Europy juz jest. I każdy bedzie mógł sobie wyrobic zdanie czy ktos glosi kazania jak Castro czy siedzi i milczy

user
Jank 164.126.206.61 27.02.2017

To leśne dziadki zasiedziałych radnych i do tego prezydencik winni.

user
Tadeusz 185.38.225.7 09:57:21 27-02-2017

Jank nie winny, jasne :)

user
dd 31.182.237.105 27.02.2017

Jeszcze jedno-mamy przecież"złotodajny STOK"mamy procesje,pomniki i...długo długo nic!dokąd tak bedzie?dopóki WASZE pokolenie rzadzi!!ae MY sie "budzimy"

user
przemyski obserwator 217.96.208.104 11:58:21 27-02-2017

To wiem o obsraniu zabytkowego  rynku  tandeta w postaci pseudo pomniczków Szwejka , pieska , konika , ułana , huzara pisałem niejednokrotnie więc nie ma sensu powtarzać w nieskończoność. Ale ktoś , czyli była i obecna konserwator zabytków powinna to wiedzieć i zając każdorazowo stanowisko w tych sprawach.  Pisałem niejednokrotnie jak się Przemyśl bawi dnie :  fajki , Zamku Kazimierzowskiego , miodu , ulic , mianowanie na króla , turniej rycerskie , jarmarki galicyjskie , zakończenie lata , święta ulic Kazimierzowskiej i Franciszkańskiej , wincencjady  , głupawe  czczenie Szwejka i te manewry szwejkowskie  i podobne uciechy i ubawy  oczywiście  w dużej mierze z budżetu miasta . O corocznym dopłacaniu dużych kwot do deficytowego stoku narciarskiego , basenu , sali sportowej na Mickiewicza nie wspomnę .  Pan Eugeniusz też o tym nie wie. , nie głosował nigdy "za". ? więc

odświeżam pamięć pana przewodniczącego komisji regulaminowej  Strzałkowskiego.  Tyle uzupełniania . Pozdrawiam

user
xx 31.182.203.6 16:50:50 27-02-2017

do przemyski obserwator - dobrze piszesz na  1000% zgoda,  tylko widzisz trzeba gawiedzi miejskiej dać jakąś marchewkę, by nie domagała się prawdziwej pracy dla rozwoju miasta. Tu balonik ,tam zabawa ,piknik, rajcy się pierwsze  nażrą na otwarciu zabaw a głupi plebs zapłaci za te uciechy w podwyżce podatków.

user
Przemyślak z krwi i kości 156.67.113.2 27.02.2017

A co Pan Strzałkowski zrobił dla tej wioski??? Kompletnie nic tzn. 0 !!!

user
Przemyslanin od urodzenia 80.55.78.254 27.02.2017

''Nie zgodzimy się żeby oddać budowę pawilonu na stoku prywaciarzowi żeby spijał śmietankę bo przecież wiadomo że na gastronomii robi się świetne interesy na całym świecie ''

Taki quiz- kto zgadnie kto to powiedział jakieś 7 lat temu ?

i takie pytanie retoryczne gdzie ta śmietanka i kto ją spija od 15-stu lat.

user
pprzemyski obserwator 217.96.208.104 16:47:00 27-02-2017

Nie martw się chłopie , nikt tego dziadostwa nie weźmie , nie zagospodaruje. Przecież  Choma szuka jelenia a jest ich coraz mniej , przecież było by to gospodarczym samobójstwem.  Jeśli znajdzie potencjalnego frajera to okey , niech działa jego sprawa i strata ,  a jeśli nie , to powinien  wręcz musi  to sfinansować na swój koszt tj. dalszą  budowę  i wykończenie lub rozbiórka tego dziadostwa. Jest coś takiego " kto niewłaściwie gospodaruje mieniem itd. To typowy wręcz obrazowy przykład niegospodarności.

user
swij 94.254.155.133 27.02.2017

inny maciej nas uratuje bo kto jak nie on !  odwiedzi bierdonke i z wazeilną łomkę,  wybory nadchodzą więc zacznie się kwik, obiecywania świt a mroczną porą wioski będa zmorą.... wstyd

user
Orion 83.18.36.90 27.02.2017

Jestem łodzianinem i z 2 razy w Przemyślu byłem i wszystkim znajomym polecam z uwagi na atmosferę i ludzi. Szkoda że jak z 3 lata temu byłem wasi radni tak samo dyskutowali tylko nic nie robili a jest co robić bo to miasto to byłaby perełka gdyby wziąć się za kamienice

user
Darius66 94.254.138.150 27.02.2017

To nie radni są wszystkiemu winni, to ogólnokrajową sytuacja; nazwę miasto staje się powoli domem starców, młodzież za chlebem i przyzwoitym życiem uciekła do dużych aglomeracji, za granicę - choć można mieć nadzieję, ze ci przynajmniej kiedyś wrócą. W mieście panuje polityczny pat, a stare dziadki stale okupują radę miejską, jestem 50 latkiem i nie mam złudzeń, za mojego życia to tu się niewiele zmieni, zostaną w tym mieście najwytrwalsi i emeryci, którym już niewiele potrzeba do szczęścia. Mieliście państwo swoje pięć minut a teraz tylko stękacie ...

user
Antoni 178.42.53.54 28.02.2017

No własnie wsydy chópie nie masz.Przez tyle let działalnosci nic nie zrobiłes w rzadnym projrkcie.Moge pisac wiele,ale krótko i na temat odperd...l siewrezscie od działalnosci społecznej,a wiem że chodzi ci tylko o kase i pierpszenie naiwnym farmazonów.Niech wreszcie zrobi "pan"rachunek sumienia.

user
sol 178.42.53.54 28.02.2017

Wysmiewny były Radny Pan Zygmunt Majgier miazdzył pana w kazdym temacie,a tylko dlatego,że Zygmunt jest nie sprzdfajny czego nie mozna o" panu" powiedziec

user
xx 31.182.203.6 16:21:39 28-02-2017

to nie jest już to pokolenie co powinno decydować o rozwoju i zarządzać miastem!, ich czas już dawno dobiegł końca.

user
ziom 162.253.131.101 01.03.2017

Panie radny nic Pan nie zrobił, bo nawet nie pogonił do roboty ludzi klubu PIS ,- Podhaliczowa, Hamryszczak, Zaleszczyk - siedzą w Radzie dla siedzenia!Rżenada

user
yyy 107.182.233.172 01.03.2017

Co z tych grzmotów?... Jak taka Lusy, czy Hamryszczak w obawie o swe stołki i z niemocy, nie kiwną w żadnej sprawie nawet palcem

user
zik 142.0.193.196 03.03.2017

Odkąd nie ma Władka, to pośmiewisko w wykonaniu Lusy Podhalicz

user
Adam 49.213.19.135 04.03.2017

Panie Radny od gadania jeszcze nic nikomu nie przyszło. Niech Pan grzmi w przemyskim PIS-ie, bo doskonale Pan wie ,ze wasze szeregi są teraz nic nie warte

user
Witek 49.213.19.135 04.03.2017

Sądzę ,ze forum Pan nie czyta, to nich Panu przekażą ci co z PIS-u , co czytają;

nie macie szans w następnych wyborach w takim składzie Lusy Podhalicz, Hamryszczak, Zeleszczyk i cała wasza reszta

user
kaju 109.236.81.168 06.03.2017

jak  jest źle to bierzcie się do roboty, przecież wy rządzicie

user
nic 81.7.9.191 07.03.2017

Naiwny myślałby,że wyciągną wnioski, dalej będzie to samo. Po pierwsze tego składu na więcej nie stać, po drugie nikt nowy, rozsądny, z inicjatywą w ten układ nie wejdzie. Tych stołków, dla których się sprzedają w mieście nie za wiele. I taniec chochołów będzie trwał...  

Sonda
Czy wierzysz w uzdrawiającą moc modlitwy?
  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania
nr 47/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium