Życie Podkarpackie nr 42/2017 Życie Podkarpackie nr 42/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 291/2017, Środa 18 października 2017 r., Łukasza i Juliana
Opublikowano
Przemyśl
Wielka manipulacja radnych koalicji
Rezolucja przygotowana przez przemyskich radnych Platformy Obywatelskiej była zdecydowanym sprzeciwem wobec niedotrzymania przez Zarząd Województwa Podkarpackiego ustaleń w zakresie procesu połączenia szpitala miejskiego i szpitala wojewódzkiego przy Monte Cassino oraz innych działań, powodujących destrukcję służby zdrowia w Przemyślu. Po „przeróbce” przez radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Porozumienia dla Przemyśla wyszła... piękna laurka!
fot. Mariusz Godos
W sesji nadzwyczajnej wziął udział m.in. poseł PO Marek Rząsa. Nie mógł się nadziwić temu, co zobaczył...

Aby przedyskutować i przegłosować rezolucję na 9 lutego br. zwołana została nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Jej obserwatorem był m.in. poseł PO Marek Rząsa. – Powiem szczerze, jestem zszokowany tym, co widziałem. Po trzech godzinach dyskusji radni PiS zaproponowali poprawki, które wykastrowały treść i sens projektu PO. Nie uwzględniono przy tym wniosku radnych PO, by radni PiS napisali swoją rezolucję i by wtedy poddać obie pod głosowanie. Niestety, poddano pod głosowanie zręcznie i z premedytacją ocenzurowaną wersję rezolucji i przyjęto ją głosami radnych PiS oraz radnych partii pana prezydenta Chomy, czyli Porozumienia dla Przemyśla. Ocenę tego, co się stało, pozostawiam mieszkańcom Przemyśla, pacjentom, ich rodzinom, pracownikom szpitali i wymienionych w rezolucji PO innych placówek medycznych – stwierdził M. Rząsa (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
21 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Gość 83.24.220.154 13.02.2017

No cóż, jak zwykle podwójna twarz PiS-u. Po prostu oszustwo na każdym kroku...

user
Gość 83.31.187.130 21:07:20 14-02-2017

Artykuł co prawda jest zdumiewający, bo wnioskował Klub Radnych PO i poseł m.Rząsa, a nie tylko poseł Rząsa... zdumiewająca ta relacja... jako promocja jednej osoby.

user
bnbtysz 185.38.225.7 13.02.2017

K.....a k......wie łeb nie urwie, alleluja i do przodu a kasa leci.

user
No 94.254.144.157 14.02.2017

Sitwa PO walczy z sitwą PiS o władzę i wpływy w szpitalu. I o kasę .....mieszkańców.

user
gość 193.105.251.4 14.02.2017

Zła sytuacja przemyskich szpitali to nie jest tylko efekt rządów PIS , ale wieloletnie zaniedbania , , , wieloletnie więc gdzie wtedy był pan poseł z PO ? W Mongolii ?

user
pola 178.42.113.177 14.02.2017
Dlaczego artykuł bardziej promuje posła Rząsę niż konkretnie mówi o sytuacji w szpitalu? Zamiast jego fotografii wolałbym więcej informacji do jakich lekarzy wydłużyły się kolejki, czy pogorszyły/poprawiły się wskaźniki śmiertelności itp. - tego w artykule nie uświadczysz. Natomiast w artykule o szpitalu dostaję od redakcji gębę pana posła.  Po prostu, kampania wyborcza do samorządu się zaczęła, Rząsa ma kandydować na prezydenta Przemyśla i Platforma wybrała żerowanie na lękach skołowanych ludzi o życie i zdrowie. A PiS jakby tego nie widział. 
user
Marek Rząsa 95.40.26.165 20:33:06 14-02-2017

Informuję, że nie zamierzam ubiegać się o urząd Prezydenta Miasta. O problemach przemyskich szpitali i ich fatalnym, w mojej opinii, zarządzaniu mówię publicznie od maja ub. r.  Pozdrawiam

user
kingkong 31.183.254.189 23:09:26 14-02-2017

W którym miejscu artykuł jest tendencyjny?

user
pola 95.49.240.31 14.02.2017

Przepraszam za powielenie plotki i doceniam Pana odpowiedź, niewielu polityków jest tak otwartych. Proszę zauważyć, że moja krytyka bardziej dotyczyła stronniczego artykułu niż Pana. Tym niemniej podtrzymuję, że powodem aktywności ws. szpitali jest polityka. Dziś przeczytałem o stanowisku gabinetu cieniu PO, o czym jako znaczący poseł musiał Pan wiedzieć wcześniej. Pana akcja na sesji rady jest realizacją dyrektyw politycznych centrali PO - na to wskazują poszlaki.


user
gość 83.31.187.130 21:41:57 14-02-2017

...a jakie to stanowisko w gabinecie cieni ma poseł M.Rz.? Ciekawe.

user
Marek Rząsa 95.40.26.165 21:49:21 14-02-2017

Nie odbieram Pani  głosu jako krytyki. Wiem , co w sprawie szpitali mówiłem i robiłem. Uważam, że faktyczna likwidacja szpitala przy ul. Słowackiego jest błędem. Jestem też przekonany, że  pod płaszczykiem reformowania, uzdrawiania, koncentrowania i towarzyszących temu pustych haseł typu będzie lepiej, bezpieczniej, bez kolejek, zdrowo i dostępnie, kilku dżentelmenów trzepie niezłą kasę. A tym, którzy mają wątpliwości i zadają niewygodne pytania zarzuca się polityczną grę. Gdyby np. znany prawnik, społecznik, nauczyciel lub inny lokalny autorytet nagłośnił sprawę byłby wychwalany pod niebiosa. Skoro jednak robi to polityk,  znaczy że jego intencje  są nieszczere.  Ale zapewniam, że będę temat drążył cały czas, bez względu na towarzyszące temu komentarze i opinie. Pozdrawiam

user
Gość 83.31.41.87 23:28:20 15-02-2017

Wniosek na Radę złożył KLUB Radnych PO, w porozumieniu z posłem M.Rząsą, a nie poseł M.Rząsa. Relacja jest kłamliwa. Nieprawdziwa.

user
pola 95.49.240.31 14.02.2017
Myślę, że zarządzanie szpitalem jest bardzo trudne. Czy ma Pan eksperta, osobę z doświadczeniem, która uwiarygodniłaby Pana krytykę? OK, jako polityk nie musi Pan mieć szczegółowej wiedzy i to nie odbiera Panu prawa zabierania głosu w sprawie, ale skąd wiemy, że ma Pan rację? Dyrektor szpitala mówi, że Oddział Anestezjologii, na którym krytykował Pan zmiany już wcześniej, dziś podniósł referencyjność do II stopnia, czyli jak rozumiem jakość leczenia. Jak więc Pan skomentuje swoje wcześniejsze stanowisko?Naprawdę, jest Pan pierwszym parlamentarzystą, którego widzę na forach. Już tylko za to zdobywa Pan moją sympatię. Przepraszam za to wyrażenie o Pana gębie z poprzedniego komentarza.
user
Marek Rząsa 5.174.83.6 09:50:46 15-02-2017

Nie mowię, że jest łatwe. P. dyrektor mówi o stopniach referencyjności, a ja mówię o stanie sanitarno - higienicznym szpitala. Na okulistyce jest sprzęt wartości 2 mln zł, a pacjent z ciałem obcym w oku jest odsyłany do Rzeszowa. Sprzęt ten jest wykorzystywany przez specjalistę przyjeżdżającego do Przemyśla na dwa-trzy dni, a co w pozostałe dni? Na przedmiotowej sesji z ust  p. dyrektora lub p. marszałka padły słowa, że pacjent leżący na korytarzu ma lepsze warunki do opieki niż ten w sali. OIOM? Skoro mają II stopień, to skąd alarmowe telefony z propozycją powrotu do pracy wykonywane  do anestezjologów zwolnionych w ub. roku?  Czy przemyscy anastezjolodzy  pracują tylko na miejscu, czy świadczą usługi w innych placówkach województwa? Jeżeli tak to gdzie i w jakim wymiarze? Szpital  ponoć zaoszczędził na anestezjologach, tymczasem wartość zadłużenia (słowa p. marszałka) stałe rośnie, a zobowiązania wymagalne są na Monte Cassino bodaj dwukrotnie

 większe, a w szpitalu przy Słowackiego wystąpiły po raz pierwszy w jego historii osiągając ponad 2,5 mln. zł  A sprawa miejscowych lekarzy, którzy zostali zwolnieni lub sami zrezygnowali i przenieśli się do innych szpitalu na Podkarpaciu W ich miejsce są zatrudniony lekarze z  Zamościa i Lublina, świadczący pracę tylko w wyznaczonych dniach tygodnia. Podczas sesji użyłem takie sformułowania, że fajnie słuchać  kłamstw, kiedy zna się prawdę. W sprawie szpitala prowadziłem w zaciszu różnych gabinetów poważne rozmowy i znam stanowisko ważnych osób. Niestety, podczas debat publicznych zmienią zdanie lub nabierają wody w usta. Ja cały czas, z pełnym przekonaniem, mówię to samo, choć powinna Pani wiedzieć, że muszę bardzo ostrożnie ważyć każde słowo. O sympatię (wbrew pozorom) nie zabiegam, choć  jest przyjemniejsza i milsza niż antypatia, do której siłą rzeczy jestem przyzwyczajony

user
pola 95.49.240.31 15.02.2017
Nie mam szczegółowej wiedzy, by z Panem polemizować, ale II stopień referencyjności był dla Przemyśla nieosiągalny od lat, a ludzie na korytarzach i tak leżeli, więc pogorszenia nie ma, a sukces jakiś jest. Tymczasem Platforma odmalowuje wszystko czarną kredką, nie chce nawet półgębkiem przyznać, że coś się w szpitalu po latach zastoju zaczęło ruszać. Na podstawie ogólnych obserwacji uważam, że ktoś lekarzom musiał pogonić kota, bo standardy w przemyskim szpitalu nie pogorszyły się ostatnio, tylko są od wielu lat te same, więc każda zmiana daje jakąś nadzieję. Jeżeli po to, by przełamać arogancję niektórych zasiedziałych przemyskich lekarzy trzeba było ściągnąć specjalistów z Zamościa i Lublina to chyba dobrze. Dlatego nie przekona mnie obrona status quo, a tak odbieram Pana krytykę zmian w szpitalach. Jeśli chce być Pan przekonywujący, musi zarysować alternatywę, że zmiany, które robi dyrektor można przeprowadzać lepiej. To trudne, ja się na tym nie znam. Dlatego pytałam Pana o wspierającego PO w Przemyślu osobę z doświadczeniem w zarządzaniu służbą zdrowia, bo bez merytorycznego wsparcia krytyka wypada ogólnikowo. Brak higieny w szpitalu to nie jest właściwość tylko Przemyśla, ale ogromnej większości wszystkich szpitali, bo brakuje  na to pieniędzy. Dobrze by było porównać Przemyśl do innych szpitali, ale to mogą zrobić tylko profesjonaliści.Dziękuję za merytoryczne odpowiedzi, naprawdę jestem ujęta i chociaż się różnimy, będę o tej wymianie komentarzy z Posłem innym opowiadać. 
user
set 80.51.108.78 15.02.2017

Siunki weźcie się do roboty a moze Ukraina wam mózgi wyprała

user
pacjęnt 31.182.205.226 15.02.2017

A może to jednak wielka manipulacja polityków?    Czy ktoś potrafi wymienić dyrektorów przemyskiego szpitala od oddania go do  użytku?  A może  począwszy od p. Chomy?    Jakie zawody reprezentowały osoby powoływane na  to stanowisko?   Który z nich był merytorycznie przygotowany do tego stanowiska?     Kto ich mianował, konkretnie jaka partia rządząca  sejmikiem wojewódzkim?   


Były szpital wojskowy miał swoje najlepsze lata za czasów   dyrektora  płk . Chojnackiego,   czy ktoś pamięta  jak Go "załatwiono"           /przepraszam Pana pułkownika  za użyte wyrażenie/

user
pacjęnt 31.182.205.226 16.02.2017

Czy szpitalem miejskim nie zarządzał przypadkiem polityk PO, będąc jednocześnie dyrektorem pełnił funkcję  ordynatora w szpitalu woj.   oraz   będąc radnym sejmiku wojew. sprawował  bodajże  nadzór nad  służbą zdrowia   na podkarpaciu.   Dzisiaj już podobno nie w PO.     Nie mam nic przeciwko temu  panu  jako lekarzowi ale   jako politykowi. 


Czym jest polityka w Polsce i kim są politycy?  To pytanie do mieszkańców Przemyśla i nie tylko.


Ponieważ  sami nie wyciągamy wniosków przypomnę  słowa o polskich politykach   wypowiedziane  przez  tych  co przeszli do historii jako wielcy swoich narodów:

http://demotywatory.pl/1510330/Dajcie-Polakom-rzadzic-a-sami-sie-wykoncza


http://demotywatory.pl/4448071/Najdzielniejsi-z-dzielnych-rzadzeni-przez-najpodlejszych-z-podlych--Winston-Churchill-o-Polakach

o-Polakach

user
lili 213.146.52.247 17.02.2017

Prominenci z obu partii leczą się wszędzie, tylko nie w naszym cudownym szpitalu na Monte, więc co im tam .Przemyśl i tak wymiera. Za wszystkie działania powinni odpowiadać Prezydent i radni

user
Giga 217.96.215.156 18:51:14 17-02-2017

Tak, zgadzam się. Na pewno powinien odpowiadać prezydent i radni, ale tylko koalicji, która rządzi, bo ma większość. Co może mniejszość radnych? NIC.

user
N45NMWLL 185.38.225.7 17.02.2017

Już idą po was i przygotują wam miejsce w hospicjum 

niedziela.pl/artykul/129227/nd/Rycerze-milosierdzia
17 kwietnia 2016 r. prezydent Robert Choma podpisał list intencyjny w sprawie powstania w Przemyślu Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego im. Św. Łazarza „Betania”. Jeszcze tego samego dnia z inicjatywy Bractwa przeprowadzona została po raz pierwszy akcja „Przemyskie Pola Nadziei”. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie wolontariusze kwestowali na rzecz tworzonego w Przemyślu hospicjum. Zebrano 21,5 tys. zł. Na 30 kwietnia 2017 r. została zaplanowana druga akcja „Przemyskie Pola Nadziei”.
Hospicjum, opieka długoterminowa i dzienna

Budynek, który Stowarzyszenie otrzymało w używanie, od wielu lat stoi pusty. Lazaryci zaproponowali jego sensowne zagospodarowanie. Znajdzie się tu miejsce na hospicjum, opiekę długoterminową czy opiekę dzienną. W planie jest również stworzenie oddziału rehabilitacji, który będzie świadczyć pomoc podopiecznym ośrodka, ale również pacjentom z zewnątrz. Przewidywany jest również niewielki pododdział hospicyjny dla dzieci albo hospicjum domowe dla najmłodszych.

Dawna sala gimnastyczna przyjętego budynku zostanie zagospodarowana na ośrodek tradycji Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy oraz prezentowanie historii rycerstwa, obronności oraz bogatej kultury ziemi przemyskiej.

Otoczenie obiektu przekazanego Stowarzyszeniu już zmienia swój wygląd. 29 października 2016 r. około 30 członków i wolontariuszy Bractwa pracowało przy porządkowaniu terenu, w którym ma powstać hospicjum. Pracy było sporo, bo i plac wokół budynku jest duży. „Wycinaliśmy gałęzie, sprzątaliśmy liście, zbieraliśmy śmieci. Wszystko odbywało się pod nadzorem konserwatora zabytków” – opowiada wiceprezes Morawski.


Cała prawda co do tematu połączenia szpitali, poszło sprawnie, bezboleśnie i bez protestów ludności. A teraz tylko będą spijać śmietanę i alleluja aby do przodu i nie ma znaczenia z jakich opcji politycznych. Pozdrawiam

nr 42/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium