Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 174/2018, Sobota 23 czerwca 2018 r., Wandy i Zenona
Opublikowano
Jarosław
Układają „Kilometry Dobra”
Kampania „Kilometry Dobra” ruszyła w kraju 1 marca. W Jarosławiu zainaugurowano ją kilka dni później, spotkaniem przedszkolaków, które w środę (4.03) bawiły się w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji na spotkaniu Mała Miss i Mały Mister Ziemi Jarosławskiej. Akcja potrwa do 31 maja. Tego dnia uczestnicy zechcą pobić rekord Guinnessa, układając ciąg monet jednozłotowych.
Jarosławskie benedyktynki starania o przedszkole rozpoczęły od zabawy dla maluchów.

– Nazwa  „Kilometry Dobra” jest symboliczna. „Kilometry”, bo jednym z celów kampanii jest ułożenie odcinka składającego się z monet jednozłotowych i pobicia rekordu Guinnessa. „Dobra”, ponieważ głównym celem akcji jest pomoc potrzebującym. Wszystkie zebrane podczas niej pieniądze trafią do jarosławskiego klasztoru benedyktyńskiego z przeznaczeniem na remont zabytkowego budynku, który będzie Mikołajkowym Przedszkolem im. Jana Pawła II. Będzie się ono mieścić na terenie opactwa. Dlaczego w nazwie chcemy przywołać Jana Pawła II, to wszyscy wiemy. Ponieważ to on mówił, ile można zyskać, pomagając innym. Natomiast  „mikołajkowe”,  bo przedszkole powstanie na wzgórzu św. Mikołaja – wyjaśnia siostra Barbara, przeorysza jarosławskich benedyktynek.

fot. Roman Kijanka
Z przedszkolakami bawił się burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia razem z żoną i córką.
fot. Roman Kijanka
„Kilometry Dobra” ruszyły. Na zdjęciu s. Barbara z uczestnikami spotkania dla przedszkolaków.

Głównym organizatorem jarosławskiej edycji kampanii jest klasztor ss. Benedyktynek. Ich akcja spotkała się z sympatią i poparciem miejscowych urzędów, szkół, grup muzycznych i teatralnych, harcerzy oraz firm i osób prywatnych. Wspierają ją: burmistrz Jarosławia starosta jarosławski, wójt gminy wiejskiej Jarosław oraz marszałek województwa podkarpackiego. Organizatorki mają nadzieję, że tak duże zainteresowanie przełoży się na pozyskanie wielu  darczyńców i  wolontariuszy, a to pozwoli na remont budynku i stworzenie w nim przedszkola. W Jarosławiu „Kilometry Dobra” ruszyły z przytupem. W środę wystartowały dzieci. Bawiąc się wspólnie ze starszymi kolegami z jarosławskich szkół i jedząc ciasteczka przygotowane przez adeptów kuchni z Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących, zaczęły układać jednozłotówki w ciąg, który pod koniec maja ma być rekordowy. W sobotę w układanie rekordu włączyły się panie uczestniczące w maratonie fitness w hali sportowej MOSiR. 

– Wiele szkół szykuje między innymi mecze, koncerty i kiermasze, podczas których wolontariusze będą zbierać pieniądze do puszek. W mieście będą się odbywały koncerty, spektakle teatralne, mecze i wiele atrakcji, podczas których będą zbierane złotówki. Chcemy pobić rekord Guinnessa, budując dobro i łącząc ludzi. Pokazać, ile można zdziałać, gdy ludzie się zjednoczą – zapewnia s. Barbara. Na pożegnanie zimy 20 marca, o g. 17 w Sali Lustrzanej kamienicy Attavantich w Jarosławiu będzie można obejrzeć Balladynę według tekstów Jeremiego Przybory oraz sztukę Pierwsza lepsza, czyli nauka zbawienna Aleksandra Fredry. Każdy, kto chce się przyłączyć do akcji, powinien się skontaktować z koordynatorką kampanii Moniką Broszko. Wystarczy wysłać e-maila na adres monabr@o2.pl. Więcej o akcji można poczytać na stronach  www.zrob1malykrok lub na stronie ogólnopolskiej www.KilometryDobra.pl . „Kilometry Dobra w Jarosławiu” są też Facebooku.

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium