Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Jarosław, Przemyśl
Normy przekroczone o kilkaset procent. Czy jest się czego bać?
Normy zanieczyszczenia powietrza w regionie są przekroczone o kilkaset procent. – Lepiej zrezygnować ze spacerów, a z domu wychodzić tylko w razie konieczności – alarmują specjaliści. Największe zagrożenie dotyczy dzieci, seniorów i osób z chorobami krążeniowo-oddechowymi. Co z tym robią władze miasta i straż miejska?
fot. Paweł Bugira

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem ma najbardziej szkodliwy wpływ na: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego (zwłaszcza osoby chore na astmę), osoby wykonujące znaczny wysiłek fizyczny na wolnym powietrzu (np. ciężka praca fizyczna, intensywny trening sportowy).

Najbardziej szkodliwe dla naszego zdrowia są pyły PM10 i PM2,5. Mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, zwiększają zagrożenie infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych. Pył PM2,5 przyczynia się do wzrostu zgonów i zachorowalności na choroby serca i układu krążenia (nadciśnienie, zawał serca), dróg oddechowych oraz raka płuc.

Największa emisja pyłów powodowana jest w wyniku spalania węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach oraz piecach domowych. Duże znaczenie ma również spalanie odpadów oraz jakość opału, szczególnie węgla. Duże zanieczyszczenie powodują silniki samochodów oraz tzw. emisja wtórna z unoszenia pyłów z brudnych i będących w złym stanie dróg.

oprac. na podst. materiałów WIOŚ Rzeszów.
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
11 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
SOAD 94.40.75.11 09.01.2017

Najbardziej szkodliwym, niebezpiecznym badziewiem spalanym w piecach jest PCV czyli polichlorek winylu z czego zrobione są m.in butelki czy też np. sztuczny dywan na podłogę albo zabawki dla dzieci itp. Z jednego kilograma PCV powstaje 360 litrów chlorowodoru. Jest to silnie żrący gaz używany w czasie I wojny światowej jako środek bojowy. Po kilku oddechach mamy spalone płuca i konamy w męczarniach. Jeszcze groźniejszym produktem spalania PCV są dioksyny. Niszczą nerki, wątrobę, układ odpornościowy. Są rakotwórcze i wczesno poronne. W dawce 200 - krotnie niższej od tej uznanej za rakotwórczą dioksyny działają jak hormony kobiece i powodują zaburzenia płciowe. Niestety, dla wyznawców ciemnogrodu kojarzenie tych wszystkich faktów to za duży wysiłek umysłowy.

user
Cave 85.89.174.196 09.01.2017

Radia, telewizory mają być cały czas włączone. Proszę pozostać w domach i unikać kontaktu z innymi. Telefoniczne rozmowy zamiejscowe są zabronione. Proszę nie ulegać panice, zachować spokój i porządek.

Należy natychmiast przestać palić papierosy, i przestać palić w piecach. Najlepiej owinąć się kocem. Proszę nie korzystać z samochodów.  Komunikacja miejska w tym najbardziej zatruwające powietrze - jeżdżący na oleju opałowym - cały tabor PKS proszę zlikwidować. Jeśli ktoś ma bardzo pilną sprawę  i musi wyjść z domu, na czas wyjścia wstrzymać oddech aż do powrotu do miejsca zamieszkania. Ostatecznie.... należy dobrze pogryźć powietrze zanim trafi do płuc.

Proszę czekać na dalsze instrukcje.


PS. YouTube: Everybody's Gone To The Rapture.

user
SOAD 94.40.75.11 09.01.2017

Zanieczyczenia wzrosły także dzięki środkom komunikacji. Nie przypadkowo wpływ ma na to fakt, iż samochód stał się na świecie jednym z najbardziej pożądanych produktów i synonimem bogactwa. W ostatnim stuleciu zrobił niesamowitą karierę - obecnie na całej Ziemi mamy już 1,5 mld. pojazdów. Każdy z nich produkuje tlenki azotu, tlenki węgla i węglowodory. Powoduje także skażenie ołowiem. Może zatem warto wźiąć sobie do serca te fakty i przynajmniej w okresie wiosenno, letnio czy wczesno jesiennym wybrać inne środki lokomocji np.rower, rolki, deskorolka czy też hulajnoga czy chociażby dolne kończyny w postaci własnych nóg, niezależnie od pory roku.

user
SOAD 94.40.75.11 01:04:45 10-01-2017
DZRZEWA W MIEŚCIE - EKOLOGIA.PL
user
SOAD 94.40.75.11 09.01.2017

A jakby było tego jeszcze za mało, to na nasze głowy zrzucają regularnie i konsekwentnie toksyczne, chorobotwórcze gówno, bo chyba wszyscy słyszeli już o tzw. chemtrails czyli smugach chemicznych, chyba raczej tak ?!?Jednakowoż podaję na wszelki wypadek namiar do obejrzenie i poczytania, co nieco;

 

YOUTUBE.COM - CZYM SPRYSKIWANY JEST ŚWIAT

 

CHEMTRAILS - DOWODY ZBRODNI PRZECIWKO NASZEMU NARODOWI - KLUBINTELIGENCJIPOLSKIEJ.PL

user
SOAD 94.40.75.11 10.01.2017

I jeszcze chciałbym odnieśc się do pytania zadanego w artykule, a mianowicie: '' Co z tym robią władze miasta...'' Jak to co ?!? Od ilu to już lat sukcesywnie z uporem nawiedzonego maniaka dewastują, profanują i rabują miejską i okoliczną zieleń w postaci drzew czyli zielonych płuc miasta i Ziemi.  No ale w sumie czego dobrego możemy spodziewać się po tych bandziorkach i chuliganach ?!?

 

Drzewa w mieście. Rola drzew w mieście - EKOLOGIA.PL

user
Piotr 85.89.174.196 10:05:49 11-01-2017

Yhy tak drzewa w zimie XD. Z zielenią w mieście nie ma problemów. Problem jest w tym, że miasto z MPEC nie robią nic co mogłoby zachęcić ludzi do podłączenia się do sieci. Takie podłączenie powinno być zrobione ZA DARMO i bez łachy. Po drugie, coś nie tak w MZK jest. Autobusy zasilane gazem a smrodzą na czarno jak kominy. Co za paliwo macie w tych zbiornikach w MZK... od ruskich????

user
xx 31.183.235.176 10:44:47 14-01-2017

do Piotr -  fakt autobusy MZK to jeden z większych trucicieli w mieście .Jak to to rusza z przystanku to z rury wydechowej wydobywa się czarny , śmierdząco-duszący  smog wątpię by to,to było zasilane gazem.

user
Zgroza 83.31.146.215 10.01.2017

Przede wszystkim to wina nasza ludzi bo palimy śmiecie a nie dzrzewo czy węgiel ludzie nie mają wyobraźni jak szkodzą innym tym że palą co chcą żałosne że nikogo to nie obchodzi że nikt się tym nie przejmuje czym pali 

user
erty 37.47.102.76 10.01.2017

I co na to UM czy coś robi w tym względzie ?

user
Przemyśl 31.183.244.80 11.01.2017

kiedy wkońcu miasto zacznie dopłacać do ogrzewania centralnego .... aby się pozbyć pieców kaflowych i innych?

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium