Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Przemyśl
Minął rok w przemyskim punkcie ED
Przemyśl Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct: Już trzeci rok Syriusz uczy o Unii Europejskiej. Wykłady, warsztaty, konkursy, szkolenia, filmiki edukacyjne. Tak wyglądał rok 2016 w Punkcie Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl. Punkt działa od stycznia 2013 roku przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji Przemyśl-Rzeszów. Jest to jeden z aktywniejszych punktów w kraju.

Zadaniem punktu Informacji Europejskiej Europe Direct jest informowanie o działalności Komisji Europejskiej, jej kampaniach i akcjach, a także o unijnym prawie, polityce KE dotyczących różnych dziedzin życia, gospodarce, dostępności funduszy unijnych.

Przemyski Punkt  nie ograniczył się jednak tylko do udzielania informacji. Przez cały rok organizował wiele przedsięwzięć skierowanych do szerokiego audytorium.

Targi Edukacji  i Pracy

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działający przy  Wyższej Szkole Prawa i Administracji był współorganizatorem wiosennych Targów Edukacji i Pracy. Pracownicy punktu uczestniczyli także w Międzynarodowych Rzeszowskich Targach Edukacyjnych, Podkarpackich Spotkaniach Edukacyjnych organizowanych przez firmę TETRIX oraz  w wykładach i licznych spotkaniach ze studentami i młodzieżą.

Dzień Unii Europejskiej

W maju Punkt ED wraz z Wyższą Szkoła Prawa i Administracji organizował Dni Unii Europejskiej.

Imprezę rozpoczął happening w Przemyślu, podczas którego mieszkańcy miasta otrzymali od studentów i pracowników WSPiA i Punktu tysiące tulipanów. Finał odbył się w rzeszowskim kampusie uczelni gdzie przez cały dzień na gości czekało mnóstwo atrakcji.

Konkursy

Europe Direct – Przemyśl szeroko informował o konkursach organizowanych przez Punkt ED Przemyśl z wiedzy o Unii Europejskiej oraz Konkurs o Prawach człowieka organizowany w WSPiA podczas Festiwalu Filmowego „Watch Docs Prawa Człowieka w Filmie”

Organizowane były również konkursy: Gminny konkurs piosenki Europejskiej oraz gra terenowa z wiedzy o UE

Komisja Europejska organizowała konkurs  „Europa w moim regionie”, którego celem było  pokazanie jak działają projekty współfinansowane przez fundusze europejskie oraz jakie jest ich znaczenie dla lokalnych społeczności, „Żyć razem” Europejski konkurs fotograficzny oraz konkurs „Euroscola” nakręć filmik i jedź do Strasburga, konkursy wiedzy o UE, plastyczne i wiele innych.

Objazdowy Festiwal Filmowy Watch Docs

W ramach festiwalu odbył się wykład na temat „Prawa człowieka w kontekście kryzysu uchodźczego w Europie” oraz ” „Społecznych aspektów dyskryminacji”. 

Podobnie jak w ubiegłym roku, ED wsparło Przemyską Dychę, czyli bieg uliczny na 10 kilometrów oraz bieg Galicja Przemyśl – Rzeszów. Wspieraliśmy i uczestniczyliśmy wielu  imprezach organizowanych na terenie Podkarpacia.

Bawiąc – uczą

Dwa lata temu zadebiutował na kanale Youtube Punktu Syriusz- oficjalna maskotka UE. Bohater filmików w dowcipny sposób ostrzega między innymi przed wchodzeniem na niebezpieczne strony internetowe, zadaje zagadki dotyczące Unii Europejskiej, informuje co robić, kiedy zobaczycie pożar lub wypadek, pod jaki numer trzeba zadzwonić- czyli  pod jednolity numer alarmowy 112. Syriusz anonimowany przez zawodowego aktora, uczy i bawi, jednocześnie przekazując wiedzę na tematy z UE.

Punkt Ed w Przemyślu

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działający przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji powstał w styczniu 2013 roku. Głównym celem Punktu jest zapewnienie jak najbardziej efektywnego przepływu informacji pomiędzy Komisją Europejską a społeczeństwem województwa podkarpackiego. Punkt prowadzi działalność informacyjną na temat działalności Komisji Europejskiej oraz inicjowanych przez nią kampanii i akcji skierowanych do społeczeństwa. Zadaniem Punktu jest także pobudzanie dyskusji w środowisku lokalnym w celu aktywnego zdobywania wiedzy na temat Unii Europejskiej. Punkt czynnie uczestniczy w organizacji eventów mających na celu stymulację aktywności obywatelskiej, zawodowej czy kulturalnej mieszkańców regionu. Działanie te zmierzają do tworzenia dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego, które jest częścią zjednoczonej Europy.

Aktywni też w Internecie

Europe Direct – Przemyśl prowadzi stronę internetową gdzie zamieszczane są najważniejsze informacje dotyczące inicjatyw Komisji Europejskiej, wydaje biuletyn, ma też swoje profile na Facebooku, Youtube i Google Plus. Wśród informacji zamieszczanych na stronie internetowej największym zainteresowaniem cieszyły się doniesienia na temat zniesienia opłat roamingowych oraz  kryzys migracyjny i wynikające z niego konsekwencje. Odbiorcy interesowali się także zasadami udziału w programach wymiany studenckiej.

Kontakt

Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct -  Przemyśl  przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji


ul. Wybrzeże Ojca Świętego
Jana Pawła II 2
37-700 Przemyśl, Polska

tel./fax: 16 679 38 86


europedirect-Przemysl@wspia.eu

www.europedirect-Przemysl.wspia.eu

facebook.com/EDPrzemysl

www.youtube.com/watch?v=ZJAhqSI
Godziny otwarcia:
Pon.-Wt.: 09:00 - 15:00
Czw.-Pt.: 09:00 - 15:00
Sob.: 09:00 - 12:00

 

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium