Życie Podkarpackie nr 42/2019 Życie Podkarpackie nr 42/2019

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 295/2019, Wtorek 22 października 2019 r., Filipa i Kordulii
Opublikowano
Przemyśl
Nadmierne oszczędności i mobbing, czy bunt w izbie wytrzeźwień?
Nakaz wielokrotnego używania jednorazowych rękawic ochronnych i ustników oraz nierówne traktowanie personelu – takie zarzuty wobec dyrektor Miejskiego Ośrodka Zapobiegania Uzależnieniom (MOZU) wysuwa grupa pracowników. Kontrola urzędu miejskiego nie wykazała jednak nieprawidłowości.
fot. Paweł Bugira
Sytuacja w izbie wytrzeźwień, która jest częścią Miejskiego Ośrodka Zapobiegania Uzależnieniom, jest obecnie napięta.

Niezadowoleni z rządów dyrektor MOZU są głównie pracownicy Działu Ambulatoryjnego – Izby Wytrzeźwień. Dziesięć osób pisemnie zgłosiło nieprawidłowości do prezydenta miasta, który nadzoruje działalność ośrodka. Wśród zarzutów są m.in. drastyczne oszczędności na środkach czystości. Według nich mieli „do oporu” używać rękawic ochronnych i „wkładać je do kieszeni, nawet, gdy są brudne z kału i moczu i stosować przy kolejnym pacjencie”. To samo ma się tyczyć (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
35 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
jaisie 93.105.177.4 06.12.2016

narażają czyjeś zdrowie a w dłuższej perspektywie i życie dla pary g000wnianych gumowych rękawic i ustników śmierdziele. Brawo odważni pracownicy! Zarząd powinien był być poddany do dymisji. Jeśli idzie grupa pracowników ze skargą to na pewno nie jest to odosobniony przypadek.

user
ja 81.161.203.133 11:00:57 07-12-2016

Popieram

user
yyyy 83.24.151.168 06.12.2016

Popieram .


user
)))) 31.0.32.197 06.12.2016

no chyba byloby dziwne jakby kontrola potwierdziła. .. terror nieprzestrzeganie przepisów i mnóstwo innych niedociagniec o ktorych wiedzą wszyscy tylko nie urzędasy

user
AAAA 81.161.205.6 13:53:28 07-12-2016

dokładnie rączka-rączkę myje. POPIERAM PRACOWNIKÓW

user
krau 78.242.16.70 06.12.2016

Tu pisze o sztukach rękawiczek, a jak wiadomo każdy ma dwie ręce, czyli na jedno użycie zużywana jest jedna PARA a nie sztuka... Grunt że cyferki wyglądają dobrze...

user
Cezar 185.38.225.4 06.12.2016

Jeszcze nie słyszałem żeby kontrola z UM w Przemyślu wykazała jakieś nieprawidłowości. Wszak dyrektorka to siostrzenica byłego zastępcy Prezia.

user
uuv 81.161.203.133 00:16:57 07-12-2016
Wszak dyrektorka to siostrzenica byłego zastępcy Prezia.


user
1011 31.0.32.46 07.12.2016

Ten artykuł to totalna bzdura, znane mi są dobrze warunki funkcjonowania tut. ośrodka, i takie sytuacje z całą pewnością nie mają miejsca.

user
ja 81.161.203.133 10:58:49 07-12-2016

Nowy dyrektor nowe zmiany,poszanowanie dla pracowników.

user
joo 83.17.21.226 07.12.2016

Czas najwyyzszy  zamnac ten interes.Nigdzie na swiecie cywilizowanym nie ma czegos taiego.

user
Zenon 31.182.55.130 07.12.2016

ZLIKWIODOWAĆ !!!

user
Ali 185.18.133.8 07.12.2016

I wszystkich pijaków przywiozą ci do domu

user
babcia 185.38.225.7 08.12.2016

Mój Boże, jak można oszczędzać na czyimś zdrowiu lub narażać  czyjeś życie. Przez głupie oszczędności można zarazić ich np. gruźlicą lub inną chorobą. Boże uchowaj przed takim miejscem. Przecież ci , których tam przywożą to są  ludzie, więc należy im się lepsze traktowanie.. A co by było , gdyby  znalazł się tam ktoś z rodziny lub przyjaciół tych osób z urzędu, które nie dopatrzyły się nic złego w tym działaniu dyrektorki? Wtedy na pewno ocena jej pracy byłaby zupełnie inna. Przecież tam może dostać się każdy, nawet

 bardzo porządny człowiek, różnie to w życiu bywa. Wyobrażam sobie co przechodzą  teraz ci pracownicy. Ważyli się poskarżyć a tego nie wolno robić. Ktoś napisał, żeby zlikwidować izbę. A co wtedy zrobią te żony, małe dzieci i matki , gdy domowy zapity oprawca nie daje im żyć? Trzymajcie się pracownicy, z serca Wam kibicuję.

user
dziadek 31.183.197.173 08.12.2016

O babciu,babciu  , porządny człowiek to tam się  nie znajdzie to po pierwsze. Po drugie to  wygodne ciepłe miejsce na koszt  mieszkańca  miasta dla obszczymurów, szkoda że  redaktor nie napisał o  rekordzistach  po ile razy w ciągu roku lądują w tym przybytku i nie płacą bo i skąd  mają mieć pieniądze, te co wyżebrają  to przepiją.  Powinien też  napisać ile miasto  czyli mieszkańcy/  dopłaca do tej izby.  Nie jestem przekonany do prawdziwości faktów przedstawianych przez pracowników, dyrektorka  jeśli zaleca oszczędność to wynika  ona z faktu że miasto nie ma pieniędzy,ma natomiast blisko 200mln długu.   A izba wytrzeźwień na siebie raczej nie zarabia? Skąd  dyrektorka ma  brać pieniądze?

user
kk 185.18.135.225 08.12.2016

W Przemyślu kierownictwu spółek urzędu miasta wolno wszystko , dopiero gdy dojdzie do tragedii to będziemy zastanawiać się dlaczego nikt nie pomógł ofierze mobbingu , czy można było temu zapobiec, ilu rodzinom można zniszczyć życie twierdząc , że nie ma problemu ? W Rzeszowie prezydent trzyma twardą ręką swoich podwładnych, gdy są jakiekolwiek wątpliwości co do działań kierownictwa  to często kończy się zwolnieniem. Rzeszowiacy są zadowoleni z działalności spółek miasta bo ich prezydent czujnie przygląda się ich działalności , rozmawia często ze "zwykłymi" ludźmi , pracownikami. W Przemyślu słucha się wybrańców którzy kreują wspaniałą rzeczywistość , a do reszty społeczeństwa podchodzi się z dystansem bo po co słuchać że jest tak źle skoro jest tak dobrze? A może Pan Prezydent porozmawiałby z poszkodowanymi pracownikami   na neutralnym gruncie, może wsparcie psychologa , specjalisty od mobbingu ? Trzeba faktycznie rozwiązać ten problem a nie krzywdzić ludzi (pracowników lub kierownictwo).

user
precz z komuną 31.183.197.173 08.12.2016

A może z tym pracownikiem coś nie w porządku?   To już  chyba kolejny bunt w tej   izbie. Tam faktycznie jest potrzebny niezależny psycholog który oceni przyczyny tych zachowań.  Jest trzy wyjścia:  rozwiązać izbę, wymienić dyrektora, wymienić  pracowników.  Skoro wymieniono dyrektora i nie pomogło to chyba czas na wymianę pracowników  .    A najlepiej to skasować to dziadostwo.  Do problemu alkoholizmu należy podejść  inaczej ,Są specjaliści i należy zasięgnąć ich rady. Niedaleko, w Żurawicy leczy się alkoholików, tam należy szukać rozwiązania .  Izba to przeżytek,relikt komuny, przymusowe zatrzymanie  pijanego niczego nie wnosi.

user
babcia 185.38.225.7 08.12.2016

Panie dziadku. Jeżeli szpital jest zadłużony/ a zazwyczaj tak jest/ to pielęgniarki mają robić zastrzyki jedną igłą wszystkim pacjentom?-myślę, że  nie a Pan?

Ile miasto ma długu i ile osób nie płaci za pobyt  na izbie nie jest moją sprawą, tym niech zajmują się osoby do tego powołane. Mnie na sercu leży jedynie dobro innego człowieka. Nie jest sztuką kierować takim ośrodkiem jak są na jego działalność pieniądze, sztuką jest natomiast kierować, gdy ich  brak. Z takim problemem muszą walczyć wszyscy, którzy prowadzą swoją działalność gospodarczą i nikt się nimi nie martwi. Nadal kibicuję pracownikom i życzę dużo zdrowia.

user
Misiek 185.18.133.8 14:47:50 08-12-2016

Jestem świecie przekonany że problem nie jest z dyrekcja  tylko z grupą osób pracujących w izbie czas najwyższy wymienić pracowników  jak im kasa nie odpowiada  to niech się  zwolnia na wasze miejsce czekają  młode osoby moim zdaniem nie doceniają co mają . 

user
dziadek 31.183.197.173 08.12.2016

Pani babciu, izba to nie szpital,  pijak to nie cierpiący pacjent.   To nie oznacza że jestem zdania   iż  pracownikom nie należą się rękawice gumowe. Tylko  że przeczytałem wypowiedź dyrektorki która twierdzi że pracownicy rękawice mają zapewnione. Na jakiej podstawie mam nie wierzyć dyrektorce?      Jeśli  Pani kiedykolwiek czymkolwiek zarządzała  to powinna sobie zdawać sprawę z ważności spraw finansowych.   Jeśli ta pani dyrektor zachęca pracowników  do oszczędzania to ma zapewne do tego powody, nie  czyni tego z niechęci do pracowników.  Izba bezsprzecznie jest na  utrzymaniu miasta co może Pani sprawdzić  w  dostępnym budżecie na stronie internetowej miasta.  Porównując działalność izby  do działalności gospodarczej należy stwierdzić że  każdy zlikwidował by tą działalność  najpóźniej po roku.  Miasto dopłaca do różnych rzeczy np. do biletów MZK    i to jest słuszne. Natomiast do obszczymurów nie musi.   

Z tego co jest w artykule wynika że jest konflikt  pomiędzy dyrekcją  a   częścią załogi na tle zwolnienia jakiegoś z pracownika  który  okazał się być przewodniczącym związku zawodowego.    Nie zajmuję stanowiska i nie popieram żadnej ze stron, po prostu nie znam faktów.   I mam w nosie czy prezydent odwoła p. dyrektor  i powoła na to stanowisko przewodniczącego związku.       Natomiast jako  mieszkaniec Przemyśla mam prawo żądać od Prezydenta Miasta racjonalnego gospodarowania finansami  pozyskanymi od mieszkańców.

user
myślący 155.133.92.26 13:03:46 09-12-2016
To co się dzieje w tej izbie wytrzeźwień umacnia w przekonaniu, by zrobić  wreszcie porządek i ustabilizować sytuację. Jak można nie zapewnić należytej liczby rękawic czy czegoś tam innego co jest niezbędne w pracy, narazić tym samym ludzi na różne chorubska, infekcje, zakażenia. Jeżeli jest to prawdą to powinien oberwać ten kto tym przybytkiem kieruje. A jeżeli tak jak ktoś pisał wyżej że  nie było wystarczającej liczby  pieniędzy i trzeba oszczędzać  to niech władze miasta się zdecydują czego chcą czy ponosić koszty utrzymania albo może ich nie ponosić i izbę zlikwidować. Ale czy to co mówią pracownicy jest prawdą. Czy nie kryje się tu tzw. drugie dno. Może chodzi o podwyżki, może chodzi o niespełnione "ambicje"  zawodowe  któregoś z pracowników, może kilku. Nie wiem kto tam pracuje, ale sądząc z rodzaju działalności chyba nie jest to wykwalifikowany personel. Jeżeli praca ta nie spełnia oczekiwań należy się rozglądnąć za czymś innym, bardziej ambitnym  a nie pienić i pomawiać.   Jeżeli nie jest to prawdą co mówią pracownicy to stosowane metody są paskudne i wstrętne.   Może rozważyć czy nie lepiej byłoby gdyby osoby pijące  umieszczane byłyby w szpitalu w  oddzielnych pomieszczeniach pod okiem personelu medycznego a nie "ludzi z przypadku"  a agresywni na Policji. Chyba że na tej izbie to są zatrudnieni pielęgniarze, ratownicy medyczni i nie wspomnę o lekarzach.      
user
pacjent 94.40.33.221 09.12.2016

oj misiek ,to co napisałeś to tak jak byś wcale nie pisał byłoby dla ciebie lepiej,przecież pracownicy nie piszą że im się nie c hce pracować tylko żeby stworzyć im odpowiednie warunki.Ciekawy jestem jakbyś tam trafił I DOSTAŁBYŚ ZASTRZYK IGŁA UŻYWANĄ? wdupe.

user
Misiek 94.254.179.131 09.12.2016

Oj pacjent wszyscy  sie domyslaja   i nikt nie jest glupi pomysl nikt by nie ryzykowal stanowiska kierowniczego dla  oszczednosci rekawic czy ustnikow  igly bo na to pieniadze byly sa i beda a tu chodzi tylko i  wylocznie o pieniadze wiec niepisz glupot  bo pamietaj  klamstwo ma krotkie nogi !!!

user
dziadek 31.183.197.173 09.12.2016

Przemyślany i wyważony wpis "myślącego", Misiek  chyba też wie więcej  ale nie chce się podzielić  wiedzą. Przeczytałem jeszcze   raz artykuł w  ŻP    i zastanowił   mnie wątek  o tym zwolnionym pracowniku który po tygodniu okazał się być przewodniczącym Z>Z>  ,  wychodzi mi na to że związek powstał ad hoc  pod tego pracownika i  ratują go koledzy w ten sposób. Pytanie brzmi czy pracownicy nie wyleją dziecka z kąpielą  i nie działają na swoją szkodę.  No chyba że jest tego warty. A może się mylę.

user
siwyKR 83.10.165.138 10.12.2016

Żenada, mam nadzieje że redaktor dokładnie się zapoznał ze stanem faktycznym, tam pracują ludzie (klika niereformowalna), pod listem podpisało się zaledwie 10% personelu średnia lat grubo po 50-ce ścisłe związana z głębokim PRL-em, im się wydaje że wszystko im się należy. Nie potrafią się przystosować do rzeczywistości. Ciekawy jest fakt iż cały problem zaczął się od tego jak jeden z pracowników koniecznie chciał aby P. Dyrektorka zatrudniła jego synka. Ten beton dokładnie wie że to super posada, jak na warunki Podkarpacia. Po odmowie zatrudnienia, na siłę szukają haka na bogu ducha winną a doskonale wykształconą i niezwykle kompetentną Panią Dyrektor, która doprowadziła cały MOZU do porządku i ładu. Apeluje do redaktora aby dokładnie zapoznał się z opinia pozostałych pracowników oraz (pensjonariuszy) a rzekome oszczędności to zwykłe pomówienie, raporty są do wglądu. Dodam że założony ad hok związek zawodowy nie dba merytorycznie o porawę warunków pracy a jedynie o pozostawienie świętych krów na etatach pomimo wielu zarzutów, upomnień nagan! Należy wymienić personel, niezadowoleni niech odejdą jak im nie pasuje. 

user
Bebe 185.38.225.7 19:58:22 10-12-2016

Brawo siwy to prawda o czym piszesz ci ludzie mniejszość załogi nie wiedzą co to prawdziwa praca im żaden dyrektor nie będzie pasował jak będzie wymagał odrobiny pracy i myślenia czas na zmiany ale nie dyrektora a tych niezadowolonych . 

user
as 91.193.208.124 23:48:46 10-12-2016

I ty też będziesz - chyba ,że zachorujesz, będąc np. zarażonym  igłą w tym Ośrodku po 50 - tce , i co wtedy powiesz  człowieku po " 50-tce?

user
siwyKR 185.18.133.8 11.12.2016

Igle tobie w dupe wbije jak cie spotkam 

user
AA 31.183.197.173 12.12.2016

To jakieś bzdury  z tymi igłami, zastrzyki może  wykonywać tylko personel medyczny, ile w końcu tam  w ciągu roku zrobią  5 czy 10 zabiegów?    Jak wyczytałem  na forum P-24  http://forum.przemysl24.pl/showthread.php?p=89541#post89541  to dyżurują tam  lekarze mający problem z alkoholem. To już  całkowicie porażka, rozpieprzyć  to towarzystwo i będzie spokój.

user
AA 31.183.197.173 12.12.2016

I jeszcze jedno,  może  ktoś  z księgowości wytłumaczy tym pieniaczom ile pieniędzy izba pozyska za pobyt nietrzeźwych a  ile  kosztuje  miasto  jej utrzymanie   http://bip.przemysl.pl/download/attachment/56403/proj-nr-2312016.pdf  

user
siwyKR 83.10.164.80 22:25:13 12-12-2016

AA, mam wrażenie że jesteś osobą zupełnie oderwaną od rzeczywistości. Izba, oraz cały MOZU nie jest od "pozyskiwania" to instytucja która ma w założeniu pomagać chorym w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Podobnie jak służba zdrowia która niestety odcina się od tego problemu który każdego z nas dotyczy w sposób pośredni lub bezpośredni. Nie wierzę że  masz w rodzinie, lub w  bliskim otoczeniu samych abstynentów. Jak nie masz pojęcia o finansowaniu takich instytucji oraz o budżecie miasta, to przestań się ośmieszać "AA" Anonimowy Alkoholik ? 

user
siwyKR 83.10.164.80 12.12.2016
AA, mam wrażenie że jesteś osobą zupełnie oderwaną od rzeczywistości. Izba, oraz cały MOZU nie jest od "pozyskiwania" to instytucja która ma w założeniu pomagać chorym w bardzo szerokim tego słowa znaczeniu. Podobnie jak służba zdrowia która niestety odcina się od tego problemu który każdego z nas dotyczy w sposób pośredni lub bezpośredni. Nie wierzę że  masz w rodzinie, lub w  bliskim otoczeniu samych abstynentów. Jak nie masz pojęcia o finansowaniu takich instytucji oraz o budżecie miasta, to przestań się ośmieszać "AA" Anonimowy Alkoholik ? 


user
AA 31.183.197.173 13.12.2016

To Ty nie rozumiesz problemu.    Wszystko jest ruchome, homoseksualizm znikł z listy chorób tylko dlatego że lobby  gejowskie miału silne odziaływanie na  naukowców i oni  przegłosowali  że chorobą nie jest. Alkoholizm dzisiaj jest chorobą  a jutro może nią nie być.   Nie jestem przeciwko pomaganiu tym którzy chcą sobie pomóc.   Izba wytrzeźwień w żaden sposób nie leczy, może nawet   w jakimś stopniu deprawuje  zapewniając dobre warunki noclegu pijanemu  na koszt mieszkańców Przemyśla.  Jeśli w tym jak piszesz MOZU pomaga się  trzeźwym alkoholikom   to też nie jest w porządku. Chory idzie do lekarza,prywatnie lub korzysta z ubezpieczenia, robi wszystko aby się ratować. Niech więc ten trzeźwy alkoholik też idzie  do lekarza i leczy się na swój koszt,lub korzystając z ubezpieczenia. Dlaczego mieszkańcy mają mu fundować  leczenie   jeśli nie robią tego wobec innych chorych?     Co do pijanych,  żeby nie leżeli po ulicach można  by ich  umieszczać w surowych warunkach,niech trzeźwieją na deskach i w takiej temperaturze aby nie zamarznąć.  Zapewniam że są kraje dużo bogatsze od Polski które stosują takie metody. Mogą się tym zajmować instytucje  charytatywne lub kościelne.  

W żaden sposób nie udowodnisz  że nie mam racji.   Chodzi tylko jak sam zresztą napisałeś  o wygodne miejsca pracy dla personelu o kiepskim  wykształceniu,/ta część która zajmuje się  pijanymi/ , dodałeś  że  jak na warunki podkarpackie  to całkiem dobra fucha.   Izba wytrzeźwień  w tej formie , na koszt mieszkańców,  jest zbytecznym balastem i funkcjonuje tylko dlatego  że  rządzi  Przemyślem polityk a nie gospodarz.

user
AA 31.183.197.173 29.12.2016

Kolejny dowód na to że izba wytrzeźwień  nie zdaje egzaminu

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/g/40letni-mezczyzna-zmarl-pod-izba-wytrzezwien-w-przemyslu-zdjecia,11634490,22070370/

Wieźć  nieprzytomnego z picia   osobnika   z Jarosławia  do izby zamiast  do szpitala?    To chore.  MOZU niech zajmie się  szeroko rozumiana pomocą  trzeźwym alkoholikom  i profilaktyką  a izbę zlikwidować.

user
ze zwierzeń medyka 185.25.123.200 30.12.2016

Izba  wytrzeźwień  to specyficzne miejsce,   "najlepiej" było w Żurawicy, dyrektor do  piętnastej piastował urząd  a następnie  dyżurował, pracownicy  prali,gotowali,myli samochody,  kosili rzepaki  lub orali ,w  godzinach   pracy oczywiście.  Od czasu do czasu nieprzyjemny zgrzyt w postaci skarżącego się  na utratę gotówki lub innych wartościowych przedmiotów. Najważniejsze było to że pracownicy mogli  pospać  zmęczeni po pracy na roli. Idylla się skończyła po zmianie dyrektora a w szczególności po zmianie siedziby co było niewątpliwie zasługą nowej dyrektorki.  Wszystko nowe,   bardzo dobre warunki pracy, jednak nie wszyscy   byli zadowoleni. Na bo  jak umyć samochód czy  go naprawiać po piętnastej jak ludzie patrzą  z  okien bloków?   W dodatku zainstalowano monitoring   i jak tu pospać?  Narastał opór i bunt. 

"Kiepski" prezydent  wymienia  na  nową dyrektorkę zyskują trochę spokoju i elektorat.  Nowa  dyrektorka wprowadza swoje porządki, do czasu, do kolejnego buntu.  i jeszcze w dodatku  teraz śmierć pijanego. Z całym szacunkiem, może ci felczerzy  tam dyżurujący są za starzy?  Trudno pozyskać  dobrych lekarzy bo  żaden splendor z tego miejsca pracy.  Na pewno izba  w tym kształcie to przeżytek.  Ale tym niech się martwi prezydent.

nr 42/2019
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium