Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Przemyśl
Będzie nowy most, a tuż obok kładka
Spółka PLK PKP podjęła decyzję w sprawie wyglądu nowego mostu kolejowego na Sanie w Przemyślu. Nie do końca zgadza się ona z koncepcją zarekomendowaną przez władze miasta, która zakładała wybudowanie nowego mostu o konstrukcji kratownicowej.
fot. Mariusz Godos
Ze starego mostu pozostanie jego starsza, niższa część, zbudowana jeszcze w czasach zaborów austriackich.

Wygląda na to, że historia z ratowaniem zabytkowego mostu kolejowego w Przemyślu właśnie dobiegła końca. Było o niej głośno, kiedy ruszyła społeczna akcja pod hasłem „Uratujmy Most Kolejowy w Przemyślu”, której inicjatorami byli Maciej Dębicki, Krystian Rachwał i Błażej Wilk. To oni rozpropagowali temat, i  zainteresowali nim odpowiednie organy. Od samego początku w grę wchodziły jednak dwie koncepcje (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
7 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mareczek69 100.11.242.196 25.11.2016

Tedy bedzie latac do Krakowa "Strzala Poludnia!!! HE, HE,

user
Przemyślanka 83.31.175.78 25.11.2016

Koszmar! Ten nowy most tuż obok kawałka starego to przecież jakaś śmieszne i głupie rozwiązanie - nowy nie będzie się dobrze prezentował mając za plecami zardzewiały i niszczejący zabytek, a zachowany kawałek starego mostu będzie wyglądał jak z protezą... Konserwatorski koszmarek!!! Nic więcej dodać i nic ująć.

user
przem. 83.31.184.124 26.11.2016

Nie wyobrażam sobie nowoczesnego mostu i obok  stara , zmurszała, zardzewiała kładka . Co z tego że zabytkowa , że z czasów "babki Austrii" skoro będzie pasować do tego nowego jak pięść do nosa.  Przecież w budownictwie wyburza się często stare domy , ba cale stare dzielnice i co , świat się nie wali , powstają nowe często o wiele piękniejsze.  Nie kumam sposobu rozumowania tych działaczy , do czego potrzebny ten stary most , ani piękny ani tym bardziej potrzebny. Ile w końcu na tym Sanie będzie  mostów i kładek , szczególnie że jedna ta rowerowa dostatecznie popsuła przepiękny dotąd widok na  przełom Sanu i nikt nie protestował. Ale ten stary most będzie pasować jednak do tego pobliskiego syfu , brudu , paskudztwa na tzw. zielonym rynku którego przebudowy  nikt nie ma ochoty dokończyć oraz  przemyskiego parku zwanego dawniej małpim gajem .   Myślę że tylko naiwni uwierzą że Choma i spółka (jeśli będą) znajdą pieniądze na remont tego "austriaka " , zatem zamiast być ozdobą będzie jedynie szpecić  okolicę , zaś pożytku  z tego zabytku w zasadzie nie będzie , kto  będzie  takiego potworka podziwiać ,?. Dlatego pomysł pozostawienia tego mostu uważam za niezbyt mądry , chęci i pomysł  może dobre , realizacja jak zwykle w Przemyślu fatalna.

user
Gorazd 31.183.214.235 26.11.2016

Może by tak dla tego nowego mostu zaprojektować jakąś nową rzeczkę lub przenieść np. Wiar zmieniając koryto. Można by też np. wybudować nowy dworzec kolejowy na Zasaniu i most wtedy niepotrzebny. Można by też np. ...................

user
Robert 5.174.28.195 26.11.2016

W trasę podziemną wpakowano już miliony. Władza zapowiada, że będzie wydawać kolejne. Dla kogo? Dla tych 50 osób dziennie, które ją zwiedzają w sezonie turystycznym?

Przez most przerobiony na kładkę dla pieszych i rowerzystów każdego dnia będzie przechodziło więcej ludzi. Wpisać do rejestru zabytków i starać się o środki z budżetu centralnego. Skoro minister Gliński dał na figurę ułana z koniem, to i znajdzie na remont całego mostu. Wreszcie jakiś pożytek Przemyśl powinien mieć z tego, że jego mieszkaniec jest marszałkiem Sejmu

user
czerupa 87.206.231.140 11:41:53 26-11-2016

>Wreszcie jakiś pożytek Przemyśl powinien mieć z tego, że jego mieszkaniec jest marszałkiem Sejmu<
Ha,ha - ani jedna  ani druga strona za bardzo się tą znajomością nie afiszują, z wiadomych względów.

user
Robert 95.40.166.226 12:19:33 26-11-2016

Tu się nie ma co afiszować. MKiDN planuje środki na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Zamiast zastanawiać się nad budową kolejnego pomnika w Przemyślu lepiej wyremontować most kolejowy. To nie wizja artysty zamknięta w bryle, tylko świadek historii, symbol walk w 1918 roku.


Raz na 100 lat budżet państwa stać na zrobienie czegoś, co nie tylko będzie upamiętniało okrągłą rocznicę, ale również uratuje zabytek, który nadal będzie służył ludziom. Nie od święta, ale na co dzień.

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium