Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Przeworsk
Uwaga na naciągaczy podszywających się pod pracowników urzędu gminy
Zbiórki pieniędzy na cele charytatywne przynoszą często wspaniałe rezultaty. Niestety, coraz częściej stają się także dochodową metodą działania oszustów.

– Na początku listopada do jednego z przeworskich gabinetów stomatologicznych zgłosiła się kobieta podająca się za pracownika naszego urzędu, mówiąc, że zbiera pieniądze na chore dziecko. Pani stomatolog nie przekazała żadnych pieniędzy, ponieważ przyznała, że w inny sposób wspiera tego typu przedsięwzięcia. Zbiórka pieniędzy wydała jej się na tyle podejrzana, że po wszystkim zadzwoniła do mnie z pytaniem, czy faktycznie ktoś z urzędników uczestniczy w takiej akcji – opowiada sekretarz Urzędu Gminy Przeworsk Teresa Wielgos, jednocześnie wyrażając wdzięczność za czujność i odpowiednią reakcję przeworskiej stomatolog. Dzięki niej władze gminy dowiedziały się o bezprawnym procederze osób podszywających się pod pracowników i mogły poinformować o tym policję oraz przestrzec mieszkańców za pośrednictwem strony internetowej.

Urząd gminy oczywiście nie prowadzi żadnej zbiórki pieniędzy. Działanie rzekomych wolontariuszy było oszustwem. Nie wiadomo, czy naciągacze zapukali także do drzwi innych mieszkańców. Władze apelują o to, by nie wpłacać żadnych kwot osobom podającym się za gminnych pracowników. Jakiekolwiek informacje o działaniu oszustów można zgłosić do urzędu pod nr. tel. (16) 648 73 97 lub na policji –  nr tel. 997.


Należy pamiętać, że osoby przeprowadzające zbiórkę muszą mieć identyfikator, zawierający imię i nazwisko oraz informacje o nazwie, celu zbiórki, organizatorze oraz o numerze zbiórki. Numer zbiórki można sprawdzić na portalu zbiorki.gov.pl. Jeśli wolontariusze legitymują się jako pracownicy danej instytucji, w tym przypadku urzędu gminy, można od ręki sprawdzić ich wiarygodność. Wykonując jeden telefon, dowiemy się, czy taka zbiórka faktycznie została zorganizowana przez dany organ.


0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium