Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Przemyśl
Europoseł Tomasz Poręba: Rosyjskie embargo coraz mocniej uderza w polskich przewoźników
Z inicjatywy podkarpackiego europosła Tomasza Poręby, wiceprzewodniczącego Komisji Transportu i Turystyki, w poniedziałek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na temat wpływu rosyjskiego embarga na sytuację międzynarodowych przewoźników drogowych.
www.tomaszporeba.pl Europoseł Tomasz Poręba.

Według Tomasza Poręby dotychczasowe straty polskich przewoźników liczone są w dziesiątkach milionów złotych. „Liczę, że ta debata w PE będzie formą presji na Komisję Europejską, która w moim przekonaniu powinna rozważyć różne formy rekompensat dla firm transportowych” - tłumaczy Tomasz Poręba.

Skutki rosyjskiego embarga na produkty rolno-spożywcze odczuli nie tylko rolnicy i producenci, ale również firmy transportowe. Jedynie w okresie od sierpnia do listopada ich straty sięgnęły 48 mln euro.

Co więcej, strona rosyjska utrudnia a często wręcz uniemożliwia tranzyt artykułów rolno–spożywczych do innych państw, m.in. poprzez wprowadzanie dodatkowych opłat gwarancyjnych (poza karnetem TIR) czy wprowadzenie wymogu obligatoryjnej eskorty.

Tomasz Poręba zauważa, że problem dotyczy nie tylko polskich przewoźników. Rosyjskie embargo uderza również w firmy transportowe m.in.  z Litwy, Łotwy i Grecji.

„Sprawa wymaga jak najszybszej reakcji ze strony Komisji Europejskiej, która powinna pomóc w złagodzeniu skutków rosyjskich ograniczeń. Obecnie przewoźnicy drogowi są w niezwykle trudnej sytuacji, bo z jednej strony ich działalność ogranicza rosyjskie embargo a z drugiej - ostatnie decyzje rządu Niemiec ws. płacy minimalnej” – mówi Tomasz Poręba.„Trzeba bowiem pamiętać, że zakłócenia w funkcjonowaniu rynku transportowego to nie tylko problem przewoźników, ale także wielu powiązanych z nimi branż i konsumentów, którzy wkrótce również mogą odczuć negatywne konsekwencje istniejącej sytuacji w postaci wzrostu cen towarów i usług” – dodaje europoseł PiS.
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
yo 79.191.111.50 08.03.2015

Jest ich za dużo i przez to ceny spadają.

nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium