Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Jarosław
Znicze z Jarosławia zapłonęły we Lwowie
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu zorganizowało akcję zbiórki zniczy dla Janowskiego i Łyczakowskiego cmentarza we Lwowie.
fot. TMLiKP-W
fot. TMLiKP-W

Biało-czerwone światełka pamięci rozbłysnęły na polskich grobach. W tym roku do akcji prowadzonej przez TMLiKP-W przyłączyły się m.in. miejskie placówki oświatowe – Szkoły Podstawowe nr 4 i 6 oraz Miejskie Przedszkola nr 8 i 10.

– Wszystkie lampiony w tygodniu poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych przewieźliśmy na Ukrainę. W ich zapaleniu na lwowskich cmentarzach Łyczakowskim i Janowskim pomogła nam grupa uczniów z Gminnego Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Roźwienicy – informuje Elżbieta Rusinko, prezes jarosławskiego oddziału TMLiKP-W.

fot. TMLiKP-W

– Najpierw pojechaliśmy na Cmentarz Janowski, zdecydowanie rzadziej odwiedzany przez polskie wycieczki i turystów. Ta ogromna nekropolia jest tak samo wielowyznaniowa i wielonarodowa jak i sam Lwów. My ruszyliśmy szukać polskich mogił. Pierwsze znaleźliśmy już przy głównej alei – w większości opuszczone i bardzo zniszczone – dodaje prezes towarzystwa.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium