Życie Podkarpackie nr 24/2018 Życie Podkarpackie nr 24/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 171/2018, Środa 20 czerwca 2018 r., Bogny i Florentyny
Opublikowano
Przemyśl
Naprotechnologia szansą na bezdzietność?
„Gdy rodzina bardzo pragnie dziecka… Czy naprotechnologia może być nadzieją?” – pod takim tytułem w poniedziałek, 7 listopada, na Zamku Kazimierzowskim odbyła się konferencja naukowa. Jednym z prelegentów był dr Maciej Barczentewicz.
fot. Paweł Bugira
– Nie ma żadnego dowodu na to, że problem niepłodności dotyka 20 procent par w Polsce, bo nigdy nie zostały przeprowadzone badania na ten temat – powiedział dr Maciej Barczentewicz.

Dr Maciej Barczentewicz jest jednym z najbardziej znanych lekarzy stosujących w leczeniu niepłodności naprotechnologię. Tą tematyką zajmuje się od 9 lat. Wcześniej pracował w szpitalu jako ginekolog.

Odniósł się do danych, że problem niepłodności dotyczy w Polsce ok. 20 procent par. – Na to nie ma żadnego dowodu, bo nigdy w Polsce nie zostały przeprowadzone badania na ten temat. Jedyne badanie, do którego udało nam się dotrzeć to badanie zrobione przez OBOP. Przez telefon pytano kobiety od 18. do 39. roku życia, ile z nich nie ma dzieci. Wyszło, że 11 procent. To nie znaczy, że one są niepłodne. Po prostu (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Lidia86 80.54.182.67 21.04.2017

Leczę się naprotechnologicznie od roku. Już na pierwszej wizycie zostaliśmy z mężem gruntownie przebadani. Okazało się, że mam PCO, rozchwiane hormony, chorą trzustkę, endometriozę i niedrożny jajowód. W klinice In Vitro powiedzieliby mi, że jedynym wyjściem jest zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście trafiliśmy do Instytutu Rodziny - tam po kolei zaradzili wszystkim moim problemom (operacyjne bądź farmakologicznie). Wyniki męża - ciężka oligozoospermia - także klasyfikowałby go tylko na In Vitro. Lekarze Napro odkryli jednak, że przyczyną tak słabego nasienia były żylaki powrózka nasiennego. Po ich operacyjnym usunięciu i dodatkowej suplementacji zarówno hormonalnej (clostilbegyt/letrozol) jak i witaminowej (l-karnityna, astaksantyna, koenzym q10, witamina E) wyniki znacznie się poprawiły. Polecam opinie innych par ze strony http://www.naproinfo.pl

nr 24/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium