Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Przemyśl, Olszynka
Bartek czeka na nasze kartki
8-letni Bartek Tymoczko od urodzenia choruje na mukowiscydozę. Choroba nie pozwala mu na normalne kontakty z innymi dziećmi. Stąd pomysł na akcję „Kartka dla Bartka”.
fot. Paweł Bugira
Bartek z rodzicami.

,Od urodzenia u Bartka pojawiał się mocny kaszel, silna wydzielina i wymioty. – Lekarze uspokajali mnie, że dzieci ulewają, ale to nie było zwykłe ulewanie po posiłku. Co rusz pojawiało się przeziębienie, katar, zapalenie gardła – opowiada Lucyna Tymoczko, mama Bartka.

Lekarze na początku nie potrafili rozpoznać, co dolega chłopcu. Dopiero w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie postawiono właściwą diagnozę. Bartek miał wtedy 2,5 miesiąca. To, że choroba została rozpoznana tak szybko, sprawia, że chłopiec ciągle jest w dość dobrej kondycji. Bartek cały czas jest pod opieką rzeszowskich specjalistów.

 

Więzień własnego domu

– Na ile możemy, powstrzymujemy tę chorobę – mówią rodzice chłopca. Potrzebne są codzienne drenaże, inhalacje, cała masa leków i systematyczne badania kontrolne. Każda infekcja może się przerodzić w poważne zapalenie płuc, a to znacznie osłabia cały organizm.

Choroba wiąże się również z tym, że Bartek ma dużo więcej ograniczeń niż zdrowe dziecko. Praktycznie jest więźniem własnego domu – na zewnątrz wychodzi tylko wtedy, gdy pogoda jest naprawdę dobra.

Lubi kontakt z innymi dziećmi, ale z powodu choroby jest on ograniczony. Gdy Bartek jest przeziębiony, wszelkie wizyty są wykluczone. Podobnie, gdy choćby najdrobniejsza infekcja pojawia się u osoby, która chce go odwiedzić. Przez rok Bartek chodził do szkoły, ale częściej go w niej nie było, niż był. Teraz ma indywidualny tok nauczania. Jego pasją jest przyroda i dzikie zwierzęta. Książek i encyklopedii na ten temat ma mnóstwo, ale cieszy się z każdej nowej. Skupiony przegląda je godzinami. 

Na pomysł akcji „Kartka dla Bartka” wpadła znajoma rodziny Alina Bachurska. – Chodzi o to, żeby dzieci pisały listy, robiły kartki, robiły laurki. Bartek ma ograniczony kontakt z innymi dziećmi, ale dzięki takim kartkom będzie miał przynajmniej namiastkę tego – wyjaśnia.

Chodzi o tradycyjne kartki – nie o SMS-y, czy e-maile, bądź wiadomości na Facebooku. Do akcji może się włączyć każdy. Kartki mogą przygotowywać nawet całe klasy.

Można je wysyłać na adres: Bartłomiej Tymoczko, Olszynka 92, 37-717 Kaszyce.

 

Walka o zdrowie Bartka wiąże się z kosztownym leczeniem. Wsparcie finansowe można kierować na konto Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą: 49 1020 3466 0000 9302 0002 3473, wpisując w tytule wpłaty: Bartłomiej Tymoczko.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania