Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 141/2018, Poniedziałek 21 maja 2018 r., Wiktora i Tymoteusza
Opublikowano
Przemyśl, Lubaczów, Jarosław
Udane kwesty. Zebrano tysiące złotych
Dzięki hojności odwiedzających miejsca spoczynku swoich bliskich udało się zebrać pieniądze na renowację kolejnych, cennych nagrobków na cmentarzach w regionie.
Podczas trzydniowej zbiórki w Przemyślu do puszek wolontariuszy wrzucono 30 357,92 zł. Będą przeznaczono na renowację grobu Aleksandra Dworskiego (na zdjęciu), wiceburmistrza i burmistrza Przemyśla oraz miejsca spoczynku Elusi i Józia.

W Przemyślu podczas kwesty zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu do puszek „wpadło” 30 357,92 zł, czyli o 4 tysięcy więcej niż w roku 2015. Pieniądze przeznaczone zostaną na renowację grobu Aleksandra Dworskiego (1823 – 1908) wiceburmistrza i burmistrza miasta Przemyśla, posła na sejm, uczestnika Powstania Styczniowego. Drugim obiektem, wytypowanym do konserwacji ze względu na jego duże wartości artystyczne oraz pogarszający się stan zachowania, jest nagrobek Elusi i Józia, usytuowany w polu nr 2, pochodzący z lat 80/90 XIX w., a przedstawiający postać unoszącego się anioła z pochodnią i kwiatami róż w dłoniach. Oba znajdują się na cmentarzu Głównym przy ulicy Słowackiego.

1 listopada br. pieniędzy na ratowanie cennych nagrobków nie szczędzono również w Jarosławiu. Podczas odbywającej się już 24. raz kwesty gromadzono datki na przywracanie świetności ważnych miejsc spoczynku na tamtejszym Starym Cmentarzu oraz na polskiej nekropolii w Jaworowie na Ukrainie. Zebrano 6992,87 zł.
W Przeworsku udało się zebrać 5250 zł.

W dniu Wszystkich Świętych wolontariusze z puszkami widoczni byli także przed cmentarzami w regionie. W Żurawicy zebrali 4724,96 zł, które będą przeznaczone na odrestaurowanie tamtejszego pomnika poświęconego żołnierzom poległym podczas I i II wojny światowej. Do udanych zaliczyli kwestę członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Lubaczowskiej i wspierający ich członkowie władz samorządowych, nauczyciele, sportowcy, społecznicy, członkowie „Strzelca”. Łącznie zgromadzili 6941,53 zł, które przeznaczone będą na potrzeby lapidarium.

1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
mario 31.128.8.69 03.11.2016

oby pieniądze poszły na macieżyński cel !!! bo święta święta i po świętach 

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium