Życie Podkarpackie nr 7/2018 Życie Podkarpackie nr 7/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 51/2018, Wtorek 20 lutego 2018 r., Leona i Ludomiła
Opublikowano
Przemyśl
Podziękowania dla internautów za "Widok z Dubrownika"
W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu zaprezentowano „Widok z Dubrownika” – obraz autorstwa Mariana Strońskiego, którego zakup był możliwy dzięki ofiarności internautów.
fot. zbiory własne
W czwartek obraz Mariana Strońskiego został pokazany w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Każda z osób, która wsparła zakup otrzymała specjalne podziękowanie od dyrektora Jana Jarosza. Niektóre przyszły do placówki na prezentację.

Pracownicy placówki, która w swoich zbiorach posiada kilkadziesiąt prac tego artysty latem br. zwrócili uwagę na wystawiony na sprzedaż jeden z jego cennych obrazów. Samodzielny zakup okazał się niemożliwy z uwagi na brak pieniędzy. Wtedy wpadli na pomysł, aby o wsparcie poprosić internautów. Nie zawiedli się. Na apel zamieszczony w jednym z portali finansowania społecznościowego odpowiedziało 80 osób. Wpłacili 7855 złotych, co zupełnie wystarczyło na kupno „Widoku z Dubrownika”.

W czwartkowy, 27 bm. wieczór obraz tworzącego m.in. w Przemyślu Mariana Strońskiego został zaprezentowany zgromadzonym w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Każda z osób, która wsparła zakup otrzymała specjalne podziękowanie od dyrektora Jana Jarosza.

Marian Stroński urodził się 15 czerwca 1892 r. w Łozowej koło Tarnopola. W 1901r. wraz z rodzicami na stałe zamieszkał w Przemyślu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ponadto kształcił się w Akademii Wiedeńskiej u Kazimierza Pochwalskiego. Zmarł w 1977 r. Spoczywa na przemyskim cmentarzu Głównym.
Katarzyna i Tomir, czyli inicjatorzy akcji.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 7/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy strażnicy miejscy powinni mieć kamery?
  • Tak, dokumentują, czy interwencja przebiegała zgodnie z zasadami
  • Nie, dlaczego strażnicy mieliby nas nagrywać?
  • Nie mam zdania