Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 172/2018, Czwartek 21 czerwca 2018 r., Alicji i Alojzego
Opublikowano
Region, Rzeszów
Gazowe Konsultacje w Rzeszowie
Jak informuje Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Przemyśl (działający przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji). W sobotę, 15 października, w stolicy Podkarpacia spotkali się prezydenci Grupy Wyszehradzkiej.

Dywersyfikowanie źródeł energii i utrzymanie niezależności energetycznej jest strategicznym priorytetem regionu – mówił w Rzeszowie Maroš Šefčovič. Wiceprzewodniczący KE ds. Unii Energetycznej był gościem sesji plenarnej pt. „Bezpieczeństwo rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej – regulacje, połączenie, dywersyfikacja dostaw

Kraje grupy V4 w Rzeszowie reprezentowali prezydenci: Polski Andrzej Duda, Słowacji Andrej Kiska, Czech Milosz Zeman i Węgier Janos Ader.

Maroš Šefčovič rozmawiał z głowami państw przede wszystkim o bezpieczeństwie energetycznym m.in. poprzez dywersyfikowanie źródeł energii. – Każdy kraj powinien mieć przynajmniej trzy różne źródła gazu. (…) Odbyliśmy bardzo szczegółowe dyskusje dotyczące tego, jak osiągnąć ten cel, czy poprzez nową infrastrukturę, która będzie wybudowana - rurociąg z Norwegii poprzez Danię do Polski; lepsze wykorzystanie terminalu LNG. Widzieliśmy, w jaki sposób Kłajpeda zmieniła w sposób dramatyczny ceny energii dla Litwy; jak ważne stało się Świnoujście, jeżeli chodzi o ustanawianie poziomu cen na gaz i czego możemy oczekiwać po tym, kiedy terminal na wyspie Krk w Chorwacji zostanie wybudowany.

Wiceprzewodniczący KE zaproponował konsultacje energetyczne w formacie V4 z udziałem ekspertów. 

 Wtedy zastanowimy się, jakie powinny być przepływy gazu, jakie są najlepsze terminy, jakie są potrzebne inwestycje aby lepiej połączyć infrastrukturę energetyczną, jak możemy zasobami z budżetu europejskiego.

Šefčovič wskazywał również na kluczową rolę Ukrainy w procesie budowy niezależności energetycznej regionu. - Ważne jest kontynuowanie pozytywnych zmian w sektorze energetycznym na Ukrainie. Bardzo ważne jest ukończenie tworzenia niezależnego regulatora; bardzo ważne jest wprowadzanie zmian i tworzenie nowego prawa energetycznego. Konieczne są kolejne kroki, jeżeli chodzi o Naftogaz i wprowadzanie tam nowych rozwiązań. Wyrażamy silne wsparcie dla kroków, które należy podjąć, żeby upewnić się, że tranzyt gazu przez Ukrainę, pozostanie bardzo ważną trasą, dostępną również w roku 2019. Ponieważ jest to strategiczny interes krajów Grupy Wyszehradzkiej. To ważna część procesu dywersyfikacji naszej strategii rynku gazu w Europie.

 
Podsumowując spotkanie prezydenci Grupy Wyszehradzkiej m.in. krytycznie ocenili projekt budowy drugiej nitki gazociągu Nord Stream. – Ten plan nie ma uzasadnienia ekonomicznego, inwestycja ma charakter polityczny, a jej realizacja zaburzy możliwość budowania sprawnej unii energetycznej w Europie – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Głównym celem Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Przemyśl działającym przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji jest zapewnienie jak najbardziej efektywnego przepływu informacji między Komisją Europejską a społeczeństwem województwa podkarpackiego. Odbywa się to m. in. przez akcje i kampanie informacyjne.

Więcej informacji TUTAJ

ul. Wybrzeże Ojca Świętego
Jana Pawła II 2
37-700 Przemyśl, Polska
tel./fax: 16 679 38 86
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium