Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Region
Ćwiczenia strażaków i policji
W Nowej Sarzynie odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Leżajsk 2016”. Organizatorami byli Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie i Komenda Powiatowa PSP w Leżajsku.
fot. kpt. Damian Kurek

Jak podaje KPP Leżajsk za Komendą Powiatową PSP w Leżajsku: Pierwszego dni odbyło się ćwiczenie sztabowe. W założeniu przyjęto awarię w instalacji przesyłowej dwumetyloaminy w zakładzie chemicznym, wyciek substancji niebezpiecznej i utworzenie toksycznej chmury, przemieszczającej się w kierunku miejscowości Wola Zarczycka. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby. 

Ćwiczyli przedstawiciele: Państwowej Straży Pożarnej (szczebla wojewódzkiego i powiatowego), Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Powiatowego i Miejsko-Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, KPP w Leżajsku, Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Leżajsku, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Zarządu Dróg Powiatowych, Komunalnej Biologicznej Oczyszczalni Ścieków w Sarzynie, Ciech Sarzyna S.A. w Nowej Sarzynie, Zakładu Chemicznego „Silikony Polskie” Sp. z o.o. w Nowej Sarzynie, Polenergia Elektrociepłownia Nowa Sarzyna Sp. z o.o., Synthos Agro Sp. z o.o. w Nowej Sarzynie. Ćwiczenia zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

Drugiego dnia odbyły się ćwiczenia praktyczne. W scenariuszu przyjęto 3 epizody: I zakładał wyciek substancji niebezpiecznej z uszkodzonego rurociągu przesyłowego, w następstwie którego zostało poszkodowanych trzech pracowników zakładu. W  II przyjęto wypadek drogowy z udziałem pięciu pojazdów, w wyniku którego zostało poszkodowanych kilkanaście osób. III zakładał wjechanie samochodu osobowego z czterema osobami do akwenu wodnego.

Ćwiczyli strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku, w tym Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego „LEŻAJSK” COO, wytypowane siły i środki z jednostek PSP z powiatów: jarosławskiego, lubaczowskiego, przemyskiego i przeworskiego oraz z jednostek OSP włączonych do ksrg z terenu powiatu leżajskiego. Łącznie 150 strażaków. W manewrach uczestniczyli również policjanci z KPP w Leżajsku, ratownicy Grupy Pomocy Humanitarnej PCK Rzeszów oddział Nowa Sarzyna PRM i ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Leżajsku, a także zespoły zarządzania kryzysowego (szczebla powiatowego i gminnego) i personel zakładu Ciech Sarzyna S.A. w Nowej Sarzynie.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium