Życie Podkarpackie nr 20/2018 Życie Podkarpackie nr 20/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 140/2018, Niedziela 20 maja 2018 r., Bernarda i Bazylego
Opublikowano
Przemyśl
Brama wjazdowa fortu I Salis Soglio się sypie. Los zabytku w naszych rękach
Fort I Salis Soglio w Siedliskach to znak rozpoznawczy przemyskiej twierdzy. Jest najczęściej odwiedzanym obiektem fortecznym i jak dotąd najlepiej zachowanym. Aby utrzymać istniejący stan rzeczy, należy ratować bramę wjazdową fortu. Związek Gmin Fortecznych wspólnie ze Stowarzyszeniem 3. Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky’ego pozyskuje środki finansowe na ten cel. Będą one pochodzić m.in. ze sprzedaży cegiełek.

Od kilku miesięcy Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl użycza fort od Skarbu Państwa.

– W momencie podpisania umowy przystąpiliśmy do współpracy ze Stowarzyszeniem 3. Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky’ego, które opiekuje się fortem. Ponadto, ponieważ pracy w terenie jest bardzo dużo, do pomocy zaprosiliśmy osadzonych z Zakładu Karnego w Medyce. Pomagają nam również harcerze – informuje Karolina Marciniak (ZGFTP). Prace porządkowe przebiegają sprawnie.

– Od kiedy mamy obiekt w użyczeniu, czyli od 1 sierpnia bieżącego roku, wykosiliśmy całe wnętrze fortu, wycięliśmy krzaki, którymi zarosła fosa, wysprzątaliśmy wszystkie pomieszczenia, korytarze oraz klatki schodowe. Łącznie wywieźliśmy 20 metrów sześćciennych gruzu zmieszanego z ziemią. Oznakowane zostały niebezpieczne miejsca. W tej chwili trwają prace zmierzające do odsłonięcia oryginalnego bruku na szyjowym dziedzińcu oraz odkopania pozostałości jaskółczego ogona bastei. Równocześnie kontynuowane są dalsze prace porządkowe w otaczającej fort fosie – relacjonuje Wacław Górniak (Stowarzyszenie 3. Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej).

Jest problem

Zniszczona brama.
Okazało się, że trzeba podjąć jak najszybsze działania zmierzające do ratowania bramy wjazdowej fortu. Brama się sypie. Zgoda konserwatora na przeprowadzenie na forcie remontów jest, brakuje funduszy na dalsze działanie. – W pierwszej kolejności musimy zlecić opracowanie inwentaryzacji fortu. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków zadeklarował, że nie poniesiemy z tego tytułu żadnych kosztów – dowiadujemy się w ZGFTP. Potrzebne będą również wytyczne konserwatorskie odnoszące się do planowanych prac i dokumentacja projektowa. 
– Wpisaliśmy fort do programu rewitalizacji twierdzy w ramach II etapu projektu  „Zagospodarowanie zespołu zabytkowego Twierdzy Przemyśl w celu udostępnienia dla turystyki kulturowej”, jednak nie wiemy, kiedy projekt będzie realizowany, a prace związane z zabezpieczeniem i konserwacją obiektu muszą zostać podjęte jak najszybciej. Nie sposób dłużej czekać – apeluje K. Marciniak.

Przyszłość fortu w naszych rękach

Związek Gmin Fortecznych pozyskuje środki finansowe na wspomniany remont. Ponadto Stowarzyszenie 3. Historycznego Galicyjskiego Pułku Artylerii Fortecznej im. Księcia Kinsky’ego będzie rozprowadzać cegiełki dostępne w wymienionych poniżej miejscach:

– Muzeum Twierdzy Przemyśl, ul. Katedralna 6, Przemyśl;

– Punkt Obsługi Ruchu Turystycznego „Port Przemyśl”, Rynek 16, Przemyśl;

– Biuro Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl, ul. Kościuszki 7, Przemyśl;

– Punkt Informacji Turystycznej, Brama Sanocka Dolna, ul. Sanocka 19, Przemyśl.

2 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
Zenon 31.182.55.130 23.10.2016

A gdzie te miliony z "uni" które ZGF otrzymał na ratowanie oraz rewitalizację fortów ?

Wszystkie spłynęły razem z nawierzchnią na nowo powstałych "drogach"  fortecznych ?

Parę osób się "nachapało" a teraz ludzie "trza " coś zrobić może cegiełkę a może "siekierezadę forteczną " - jak by co to ja musztardę mam !!!

user
wert 31.175.90.229 23.10.2016

No i się zasypie bo nie kogo w Przemyślu to nie interesuje . Zastanawia mnie kto wydał zgodę na wybudowanie się pod samym fortem w miejscu gdzie mógł być zrobiony uczciwy parking nawet dla busów i zaplecze dla turystów

nr 20/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium