Życie Podkarpackie nr 17/2018 Życie Podkarpackie nr 17/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 116/2018, Czwartek 26 kwietnia 2018 r., Marii i Marcelego
Opublikowano
Lubaczów, Werchrata
Nie ma zgody na niszczenie grobów, cmentarzy i pomników
W niedzielę, 16 października na cmentarzu parafialnym w Werchracie przy ukraińskim grobie zniszczonym przez nieznanych sprawców z Obozu Wielkiej Polski odbył się protest przeciwko tej dewastacji oraz innym aktom agresji wynikającym z nienawiści, ksenofobii i nacjonalizmu.
fot. Jacek Szwic
Ksiądz mjr Jan Tarapacki, ksiądz mitrat Stefan Batruch oraz zebrani modlili się za spokój zmarłych.
Kilkadziesiąt osób z całej Polski przyjechało, żeby zamanifestować swój sprzeciw. Nad zdewastowanym grobem, na którym zapłonęły biało-czerwone znicze, ksiądz mjr Jan Tarapacki i ksiądz mitrat Stefan Batruch modlili się za spokój zmarłych. Następnie odczytano „Wołanie z Werchraty”, pod którym podpisali się (ponad sto osób) przedstawiciele świata kultury, byli opozycjoniści, politycy oraz przedstawiciele Związku Ukraińców w Polsce. 
fot. Jacek Szwic
Apel „Wołanie z Werchraty odczytali: były podsekretarz stanu w MSZ Krzysztof Stanowski, pisarka Izabela Chruścicka, Danuta Kuroń, szefowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara i legenda opozycji Zbigniew Bujak

Wołanie z Werchraty

– Apel ten wysyłamy, stojąc nad zdewastowanymi ukraińskimi grobami. Przed tygodniem barbarzyńcy zniszczyli postawiony w 1993 roku obelisk poświęcony pamięci 19 mieszkańców Werchraty, w tym żołnierzy UPA, obywateli RP, którzy zginęli podczas II wojny i tuż po niej z rąk żołnierzy niemieckich, sowieckich, wreszcie z rąk polskich komunistów. Od początku agresji rosyjskiej na Krymie i Donbasie zbeszczeszczono w Polsce, czasem wielokrotnie, osiem ukraińskich cmentarzy, krzyży czy obelisków, w tym groby sfinansowane ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Filmy z aktów bezczeszczenia cmentarzy i obelisków są dokonywane pod marką Obóz Wielkiej Polski i publikowane na kanale YouTube przez Polaka, członka tej struktury walczącego po stronie rosyjskich separatystów na Donbasie. Pochylając się nad grobami w Werchracie i Monasterzu, prosimy o wybaczenie i wołamy: nie ma naszej zgody na niszczenie grobów, cmentarzy i pomników! Wiemy, że dotyczą trudnej często przeszłości. W Polsce są upamiętnienia z czasów zaborów, powstań, potopu szwedzkiego, dwóch wojen światowych. Są groby niemieckie, szwedzkie, ukraińskie. A polską tradycją jest szacunek dla zmarłych. Niech spoczywają w pokoju! (...) Dlatego, patrząc dziś na zniszczone groby w Werchracie i Monasterzu, wołamy: opamiętajmy się! Obojętność podobnie jak mowa nienawiści, pełne agresji napisy na domach, niszczenie nagrobków, atakowanie ludzi idących w procesjach, modlących się na grobach przodków niszczą nasz wspólny dom. Zatruwają myśli naszych dzieci. (...) Zwracamy się do władz i osób duchownych: Oczekujemy Waszej obecności w każdym miejscu, w którym zniszczony zastanie cmentarz, wybita szyba w kościele, cerkwi, meczecie czy synagodze. Nie pozwólmy, by normalne w demokratycznym społeczeństwie spory przenosić na cmentarze i do świątyń, by obrażano i atakowano naszych bliźnich.

Przed zdewastowanym grobem zapłonęły biało-czerwone znicze.
18 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
... 185.25.123.168 20.10.2016

PatryJoci o UPA  i banderach za 3... 2... 1...

user
Catwoman 185.18.134.24 18:55:06 20-10-2016
0
user
Catwoman 185.18.134.24 18:56:13 20-10-2016
Kup sobie słownik!
user
seba 91.240.223.13 19:04:04 20-10-2016

wg ciebie źle ,że niszą nielegalne pomniki upa?

user
Catwoman 185.18.134.24 20.10.2016
Groby nie zostały zniszczone.
Na filmie wyraźnie widac jak 2 panów demoluje POMNIK UPA. Bandy UPA mordowały Polaków, Żydów, Ormian, Romów i Rosjan.
Kolejne kłamstwa ŻP.
user
s.g. 83.24.72.102 20.10.2016

I co z tego wołania? Słychać co?

user
nick 185.25.120.171 20.10.2016

Żadne groby nie zostały zniszczone. Zniszczono pomnik nielegalny, poświęcony rzeźnikom z pod znaku UPA. Nie ma zgody na stawianie pomników w Polsce, gloryfikujących rzeźników z ludobójczej formacji banderowskiej upa. 

user
slon 73.218.208.10 20.10.2016

Zniszczyc wszystkie pomniki upa to bydlo nie moze miec pomnikow w Polsce

user
SCU 185.25.123.167 20.10.2016

Nie wierze w to co widzę oni jeszcze protestują przeciwko temu żeby nie burzyć pomników banderowców na Polskiej ziemi , to jest po prostu skandal. Wszystkie pomniki banderowskie powinne być zlikwidowane w całej Polsce, a ukrainców deportować spowrotem do banderlandu.

user
Banderowski CWEL 37.190.1.61 20.10.2016

Wszyscy z fotek WYPIERDALAĆ a szczególnie "legenda" CHUJAK

user
Wała UPAdlinie 5.172.238.31 21.10.2016

Życzę wszystkim uczestnikom tej schadzki, żeby was szlag trafił

user
niko 31.128.16.13 21.10.2016

Dlaczego na to pozwalamy? Bo Polska przestaje powoli być Polską patriotów, z tradycjami a staje się krajem frajerów, którzy boją się dla sobie znanych, ciemnych powodów narazić zbrodniarzom naszych ojców i dziadów. Jako dziecko słyszałam od starszych kobiet o poczynaniach morderców z UPA. Do dziś nie cierpię Ukraińców. Panoszą się po naszym kraju jak u siebie natomiast ich Ukraina ma być tylko dla nich. To bez sensu a Polska powoli staje się krajem absurdu…

user
Polak 31.128.16.13 21.10.2016

Chodzi o to, że wasze zachowanie na polskiej ziemi ma dużo negatywów. Osobiście nie ma nic przeciwko żadnej nacji narodowościowej. Cały rozgardiasz bierze się z tego, że niektórzy przedstawiciele Ukrainy nawołują do odebrania ziem polskich. Żaden naród nie może przejść koło tego ze spokojem. Ponadto zdajecie sobie sprawę, ile złego bandera i jego wyznawcy zrobili  polskiej ludności zamieszkującej w Galicji Wschodniej i na Wołyniu. Nie oczekujcie, że Polacy będą chwalić i gloryfikować rzeźników upowskich. Wiadomo, że na wojnie giną ludzie. Można się pogodzić z tym, jakby  zginęli w typowych działaniach bojowych, ale nie można przejść obojętnie w jaki sposób, to uczyniono i kto to zrobił. Nikt niema nic przeciwko żołnierzom Petury, ale mamy dużo żalu do tych 34 banderowców, którzy leżą w Pikulicach na cmentarzu, a przecież w latach 40 ub. wieku zabijali w bestialski sposób polską ludność. Pracujcie, uczcie się w Polsce, ale uszanujcie naszą historię i zwyczaje. Nie może dochodzić do tego, że pod przykrywką procesji religijnej wznoszone są hasła nacjonalistyczne, że ukraińska orkiestra wojskowa maszeruje ulicami polskiego Przemyśla w rytm hymnu upa "kalina czerwona". Nie dopuszczalne jest to, że przedstawicielka ZUwP, wznosi hasła nacjonalistyczne nawołujące do odebrania ziem polskich, a tak było w zeszłym roku. Jeżeli jesteście gośćmi na naszej ziemi, to uszanujcie zwyczaje gospodarza. Zabaczci ilu macie zwolenników w Europie. Tylko przedstawiciele naszego kraju byli na obchodach 25 rocznicy odzyskania niepodległości przez wasze państwo. Zobaczcie, co mówi prezydent Francji. W jego słowach można odczytać chęć oddania Donbasu Rosji. Tylko Polska stoi za Wami murem. Dlaczego przez swoje zachowanie w naszym kraju pragnięcie na siłę stracić w nas sojusznika. Stoicie jako Państwo na rozdrożu. Grozi Wam rozpad terytorialny, a co wy robicie - wznosicie pomniki jednemu z największych zbrodniarzy w historii świata -banderze. Należy się zastanowić dokąd chcecie zmierzać - "Quo vadis Ukraino". Wybaczcie moim przedmówcom, za może trochę ostrą retorykę. Nerwy są złym doradcą, ale jedni rozumieją to tak, inni inaczej. Tylko szanujcie i bądźcie wdzięczni nam Polakom za to, co wam dajemy.

user
y 176.10.107.180 21.10.2016

Nie ma zgody na stawianie pomników mordercom , katom z OUN UPA na polskiej ziemi . NIe ma zgdoy na stawianie nagrobków z UPA na cmentarzu wojennym .

user
Polak 31.128.16.13 21.10.2016

Niech, każdy przeczyta, i odpowie na pytanie - Czy tak właśnie się nie zachowują banderowcy?

Realizują oni wytyczne „kierownictwa ruchu banderowskiego” z lipca 1944 roku oraz wynikające z Uchwały Krajowego Prowidu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) podjętej 22.VI.1990 r. Nacjonaliści ukraińscy oczywiście twierdzą,że ta „Uchwała” jest „fałszywką”, a ci mieszkający w Polsce jej autorstwo przypisują nawet nie żyjącemu już prof. Edwardowi Prusowi. Zdumiewa jednak, że te „fałszywkę” konsekwentnie realizują od 25 lat.   Poniżej jej fragmenty. 
„Przede wszystkim należy narzucić Polakom nasz punkt widzenia na historię i na stosunki ukraińsko-polskie. Nie dopuścić do głoszenia, że Lwów, Tarnopol, Stanisławów, Krzemieniec i in. kiedykolwiek odgrywały rolę polskich ośrodków kultury. Zawsze były to ośrodki kultury ukraińskiej. Polacy nie odgrywali w nich najmniejszej roli, a to, co o nich głosi się dzisiaj, zaliczyć należy do polskiej szowinistycznej propagandy. /.../  Eliminować wszelkie polskie próby zmierzające do potępienia UPA za rzekome znęcania się jej na Polakach. Wykazywać, że UPA nie tylko nie znęcała się nad Polakami, ale przeciwnie, brała ich w obronę przed hitlerowcami i bolszewikami. Polacy byli też w UPA. Mordy, którym zaprzeczać nie można, były dziełem sowieckiej partyzantki lub luźnych band, z którymi UPA nie miała nic wspólnego, pomniejszanie roli wyzwoleńczej UPA w skali europejskiej jest niedopuszczalne. Wszelkimi siłami dążyć do tego, żeby w różnych naszych kontaktach z Polakami strona polska przyznawała, iż były to przykłady palenia wsi ukraińskich i mordowania Ukraińców przez AK, wykazywać podobieństwo między UPA i AK, podkreślając wyższość pod każdym względem UPA nad AK. Wymuszać na Polakach przyznawanie się do antyukraińskich akcji, potępienia przez nich samych pacyfikacji i rewindykacji przed wojną i haniebnej operacji „Wisła” po wojnie. Wszystkie te akcje przyniosły wiele cierpień i krwi narodowi ukraińskiemu. Podkreślać to w komunikatach, które koniecznie muszą być publikowane w językach obcych, zwłaszcza w angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. /.../ Ważne jest także w obecnej chwili postawienie na porządku dziennym tzw. akcji „Wisła”. Dążyć, aby stanęła ona na forum polskiego parlamentu i żeby sami Polacy ją potępili jako ludobójczą. Inicjatorem sprawy nie może być Mokry, lecz ktoś z Polaków. Przeznaczyć na to 15-20 tys. USD. Gdy to już się stanie, to wieść o tym z odpowiednim naszym komentarzem w jęz.. obcych powinna obejść cały świat. Zainicjować wiece potępiające polskie zbrodnie popełnione na narodzie ukraińskim przez różne cudzoziemskie organizacje. Nasz komentarz do tego powinien nawiązywać do ucisku polskiego przed wojną na obszarze polskiej okupacji ziem ukraińskich (Zamojszczyzna, pacyfikacje, likwidacja szkolnictwa i kultury, ucisk narodowy), sławne działania UPA w walce z Niemcami i komuną w Bolszewii i w Polsce. Podnieść, że sami Polacy oddają hołd bohaterskiej UPA, prekursorki Solidarności, potępiają komunistyczną akcję „Wisła”, znęcania się nad ukraińską ludnością. Wykazywać ukraińskość Zacurzonii zgodnie z granicą nakreśloną przez OUN-UPA. W tym duchu prowadzić propagandę na rzecz historyczności i etnograficzności ziem ukraińskich okupowanych obecnie przez Polskę, a o które z taką determinacją z komunistyczną władzą polską walczyła UPA - razem z patriotycznymi siłami polskimi WIN. Wynika z tego, że patriotyczne siły polskie uznawały rolę UPA i jej prawo do ziemi Zacurzonii. Mocno podkreślać, że takie jest stanowisko patriotycznych sił Polski obecnie. /.../  Problematyka rewolucyjnej OUN - awangardy narodu ukraińskiego - powinna być tam zawsze obecna. Głosić prawdę bardziej znanych wydarzeń dziejowych (Grunwald, Wiedeń, Warszawa 1920, Monte Cassino) podkreślając, że odniesione tam zwycięstwa były głównie dziełem Ukraińców, a nie Polaków. Polacy odegrali w nich rolę drugorzędną”.


Tekst Uchwały opublikowany został w gazecie "Polska Zbrojna" z dnia 12 – 14 kwietnia 1991 r. wydawanej przez  Ministerstwo Obrony Narodowej oraz w książce dr Wiktora .Poliszczuka "Gorzka prawda - zbrodniczość OUN-UPA" (Toronto 1995 - str. 372-379).


user
Zimoń R 83.24.167.108 21.10.2016

Wołanie z Polski jest takie: stop nacjonalistom ukraińskim i ich przodkom należącym do OUN UPA gloryfikującym ludobójstwo jako drogę do powstania Ukrainy.

user
Kostek 217.99.255.176 21.10.2016

Redaktorze piszący ten artykuł, o co Tobie chodzi? cyt:


"przy ukraińskim grobie"


"oraz innym aktom agresji wynikającym z nienawiści, ksenofobii i nacjonalizmu."


Nie ukraiński grób, tylko pomnik poświęcony członkom UPA


Co to za akty agresji i ksenofobii i nacjonalizmu ze strony Polskiej? 

Ile Życie Podkarpackie poświęciło w tym roku miejsca na swoich łamach działaniom Polskich organizacji, Ukraińskich i instytucji różnych państw związanych z ratowaniem i naprawą nie tylko cerkwi, ale i (CYWILNYCH) cmentarzy ukraińskich, które były szczególnie w tym roku masowo! odnawiane i nie po anonimowych dewastacjach tylko półwiecznych zaniedbaniach, spowodowanych brakiem gospodarza. 


Nie można się zgodzić w kreowanym powoli w sieci negatywnym wizerunku odnośnie podejścia Polaków do Ukraińców, oprócz wybryków, które są wszędzie, to sytuacja jest bardzo dobra i jedynym winowajcą jest strona jakichś dziwnych organizacji, które stawiały dziwne pomniki nielegalnie i teraz jeszcze krzyczą, dlaczego jacyś wandale i z jakiego powodu rozwalili. Takie pisanie nie spowoduje społecznego katharsis, tylko zaognienie podejścia do właśnie niewinnych Ukraińców. Nazywajmy po imieniu sprawy i nie twórzmy sztucznych etnicznych konfliktów. UPA w Polsce mówimy Nie, tyle. 

user
toja 94.254.145.225 22.10.2016

Grobów niszczyć nie wolno. Ale z tymi pomnikami wypier...ać! Na plecy i na Ukrainę, tam możecie sobie je czcić.!

nr 17/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium