Życie Podkarpackie nr 49/2017 Życie Podkarpackie nr 49/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 346/2017, Wtorek 12 grudnia 2017 r., Adelajdy i Aleksandra
Opublikowano
Przemyśl
Mural z fajką, dzwonem, wieżą
Mural nawiązujący do najlepszych tradycji, z których słynie Przemyśl w Polsce i Europie powstał na ścianie szczytowej kamienicy przy ulicy Mickiewicza 17. Jego wykonanie to inicjatywa Stowarzyszenia Forum Rozwoju Przemyśla.
fot. zbiory własne
Mural powstał na ścianie szczytowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 17 w sąsiedztwie Poczty Polskiej.

Mural składa się z kilku elementów. To fajka symbolizująca 150-letnią historię przemyskiego fajkarstwa, dzwonu będącego wyrazem przywiązania miasta do wielowiekowej tradycji ludwisarstwa, fortecznej kopuły, która jest odniesieniem do Twierdzy Przemyśl – jednej z największych fortyfikacji w Europie i wreszcie Wieży Zegarowej. Ta ostatnia to charakterystyczny budynek w panoramie nadsańskiego miasta.

– Wszystkie te symbole są „wpięte” w ludzkie serce, co jest podkreśleniem ich doniosłej roli dla tworzenia miejskiego życia i jego wyjątkowości, które odróżnia go od innych organizmów miejskich i stanowi impuls do jego rozwoju – informują przedstawiciele Stowarzyszenia Forum Rozwoju Przemyśla. – Poza tym kompozycja ta nawiązuje również do miejsca, w którym się znajduje – śródmieścia – które jest swego rodzaju sercem miasta, gdzie tętni jego codzienne życie – wyjaśniają.

Autorami koncepcji jak i wykonawcami muralu są dwaj przemyślanie, artyści-plastycy, autorzy licznych murali m.in. w Przemyślu i Krakowie, którzy jednak chcą pozostać anonimowi.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
Sonda
Korzystasz z lodowiska przy Sanockiej w Przemyślu?
  • Tak, zazwyczaj
  • Czasami, częściej odwiedzam inne
  • Nie
nr 49/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium