Życie Podkarpackie nr 16/2018 Życie Podkarpackie nr 16/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 113/2018, Poniedziałek 23 kwietnia 2018 r., Jerzego i Wojciecha
Opublikowano
Przemyśl, Medyka
Spreparowany myszołów na granicy
Funkcjonariusze Służby Celnej i Straży Granicznej udaremnili wywiezienie z Polski spreparowanego myszołowa zwyczajnego, który jest chroniony Konwencją Waszyngtońską.
fot. serwis IC Przemyśl
Myszołów zwyczajny jest chroniony Konwencją Waszyngtońską, zgodnie z którą na jego przewiezienie przez granicę trzeba mieć zezwolenie.

Do próby przewiezienia doszło 30 września na przejściu granicznym w Medyce. Okazało się, ze obywatel Węgier nie miał wymaganego zezwolenia.

Przewóz przez granicę chronionych okazów lub przedmiotów z nich wykonanych, bez wymaganych prawem zezwoleń jest przestępstwem. Grozi za to nie tylko konfiskata, ale także kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Funkcjonariusze Służby Celnej wykrywając nielegalny przewóz przez granicę okazów zagrożonych wyginięciem lub wykonanych z nich przedmiotów, dbają, by żaden gatunek zarówno dzikiego zwierzęcia, jak i rośliny nie stał się przedmiotem niezrównoważonej eksploatacji przez handel międzynarodowy.

Handel gatunkami chronionymi na mocy Konwencji Waszyngtońskiej jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie on szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Dalsze czynności w sprawie przewożonego przez przejście graniczne w Medyce myszołowa prowadzą funkcjonariusze Służby Celnej.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 16/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium
Sonda
Czy popierasz obniżenie wynagrodzeń posłom, wójtom, prezydentom miast, burmistrzom, starostom oraz ich zastępcom o 20%?
  • Tak – wszystkim wymienionym
  • Tylko posłom
  • Tylko samorządowcom
  • Nie, wynagrodzenia są proporcjonalne do wkładu pracy
  • Nie mam zdania