Życie Podkarpackie nr 49/2016 Życie Podkarpackie nr 49/2016

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 345/2016, Sobota 10 grudnia 2016 r., Julii i Daniela
Opublikowano
Przemyśl
Czarny marsz w Przemyślu [ZDJĘCIA]
W poniedziałek, 3 października, około pięciuset osób uczestniczyło w czarnym marszu, żeby wyrazić sprzeciw wobec zaostrzenia ustawy „o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”.
fot. Jacek Szwic
Już przed godziną siedemnastą na Rynku, koło figury Szwejka, zaczęły się gromadzić kobiety. W różnym wieku, niektóre z dziećmi, wszystkie ubrane na czarno. Wprawdzie nielicznie, ale przyszli też mężczyźni. Tłum powoli gęstniał i Justyna, organizatorka protestu, przedstawiła cel spotkania.
fot. Jacek Szwic
fot. Jacek Szwic
– Nie zamierzamy robić nic wielkiego, głośnego ani nachalnego, a jednak chcemy zaznaczyć, że i w Przemyślu są ludzie przeciwni zaostrzeniu prawa aborcyjnego, którzy popierają ogólnopolski strajk. Uważamy, że politycy nie są kompetentni w podejmowaniu za nas, kobiety, pewnych bardzo trudnych decyzji. My nie nakłaniamy nikogo do aborcji, które są bardzo trudnym wyborem w sytuacjach dramatycznych. Chcemy, żeby (...)
fot. Jacek Szwic
artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
36 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
xXx 195.117.119.106 04.10.2016
jedna czwarta manifestujących  to kobiety koło 60 i raczej dzieci już nie mogą mieć, ale do powiedzenia zawsze DUŻO
user
oliwier 185.18.135.216 20:23:29 04-10-2016

90% popierajacych zakaz aborcji to:faceci,ksieża i zakonnicy,zakonnice/nawet w wieku produkcyjnym/oraz babcie 50+,60+,70+ itd.i z raczej dzieci już nie mogą lub nie powinni mieć.........

user
op 5.173.189.241 23:01:53 04-10-2016

O jakim WYBORZE mówimy?


PARAOLIMPIJCZYCY niektórzy urodzili się jako niepełnosprawni, a Hitler, Breivik i seryjni mordercy przyszli na świat jako różowe dorodne bobasy. I co? Kogo powinniśmy mieć wybór żeby usunąć?


Z paraolimpijczyków możemy być dumni! A niektórzy zdrowo urodzeni czasami przynoszą cierpienie nie tylko bliskim, ale i innym.


KAŻDY MA PRAWO ŻYĆ!

user
94.254.156.3 20:56:44 05-10-2016

Kobiety koło 60 mają też córki i wnuczki i prawo wypowiadania się w ich imieniu. 

user
amstaff 178.43.111.34 22:44:47 05-10-2016

do op

Od Breivika to proszę się odstodunkować.

user
Spectre 37.249.30.188 04.10.2016
Przypomnę,że aborcja to temat pod publiczkę ,aby zasłonić CETA. Dlaczego również nie sprzeciwicie się temu wychodząc na ulice miast? Tak samo kiedyś będziecie jeść tą chemie i wy będziecie chorować jak i wasze dzieci ,narodzone lub nie . Wracając do aborcji,niepełnosprawne dzieci biorą się z np. z przyczyn pokoleniowych itp, ale również z tego,że młode dziewczyny stosują środki antykoncepcyjne ( wiadomo odbija się to w przyszłości na nich jak również na ich dzieciach ) efektem może być to ,że nie mogą zajść w ciąże  a potem mają wielkie pretensje do Boga i do wszystkich tylko nie do siebie .I pojawiają sie kolejne problemy związane z in vitro.Następnym powodem kalekich nienarodzonych dzieci jest to ,że kobieta w ciąży pali ,nadużywa alkoholu jak i narkotyków ,lub przebywa z osobami palącymi ,to wszystko wpływa na rozwój dziecka.Aborcja powinna być dozwolona ale pod pewnymi regułami : gdy zostaje zgwałcona ,ale musi to udowodnić,bo inaczej każda zaraz  by udawała że  została zgwałcona bo nie chciała by dziecka . Drugi powód to ,gdy dziecko jest w dużym stopniu niepełnosprawne. Powodów jeszcze można szukać ale to są podstawowe .Oczywiście aborcja nie powinna być refundowana,tak samo jak in vitro.Jeśli by ktoś usunął ciąże nielegalnie i celowo powinien odpowiadać tak jak za umyślne zabójstwo .Pozdrawiam.
user
Matka 83.31.149.72 21:29:28 04-10-2016

Kolezanki syn,młody przystojny człowiek uległ wypadkowi. Nie ma szans na normalne zycie. Zostaje mu wózek.Co rodzice  maja zrobic ? Zabic go????

user
l KORWiN (wolność) 5.172.232.117 21:49:38 17-10-2016
W tym panstwie po pierwsze trzeba zmienić ustroj, bo demokracja to zło , w ktorej automatycznie tworzą sie problemy, tyle w temacie. 
user
pp 5.173.189.241 04.10.2016
Gdyby podążyć za myśleniem protestujących, należałoby zrezygnować z akcji charytatywnych na rzecz niepełnosprawnych. Jakim trzeba być hipokrytą, żeby domagać się śmierci upośledzonych dzieci, a zaraz potem organizować zbiórkę pieniędzy na ich rzecz! Dziecko jest dzieckiem  niezależnie ile ma lat, tygodni czy dni. Każde ma prawo do życia!
user
loniaxxx 83.31.41.9 07:23:19 06-10-2016

Dokladnie tak

user
tt 83.31.122.14 23:04:07 07-10-2016

Nie "upośledzonych dzieci" tylko upośledzonych płodów, To zasadnicza różnica.

user
pp 5.173.189.241 04.10.2016

CHCĘ MIEĆ WYBÓR. Jaki wybór - czy mam zabić chore dziecko czy łaskawie pozwolić mu nadal żyć? Bo będzie mi ciężko?  Znacznie ciężej zmienia się brudne pieluchy niedołężnym rodzicom i sprawuje nad nimi opiekę - też patrząc na ich stopniowe umieranie - czasami trwa to latami. To co? Może eutanazja?

user
synowa 83.31.149.72 22:31:03 04-10-2016

Mam niedołęznego teścia. Pieluchy,opaćkana buzia,itd.....powoli odchodzi stąd.....takie wybory daja do myslenia.....

user
pp 5.173.189.241 22:43:17 04-10-2016

Taki wybór daje do myślenia - uciążliwy sąsiad, więżniowie którzy jak pasożyty żyją za pieniądze podatników, niekompetentni lekarze w szpitalach...........


Jeśli matki chcą zabijać własne dzieci, to kto powstrzyma nas od zabijania siebie nawzajem????????????????????

user
thendka 37.47.121.237 04.10.2016

Czarnemu protestowi w Przemyślu, czoła stawiły tylko Młodzież Wszechpolska i Ruch Narodowy. Reszta umie napinać się tylko za komputerem. http://www.portalprzemyski.pl/o-aborcji-na-przemyskim-rynku-galeria-zdjec/

user
Dorota 94.40.33.221 07:48:35 05-10-2016

Tak... stawiły nam Kobietom czoła dwie dziewuszki dźwigające baner z Hitlerem, dwóch facetów trzymających drugi, a między nimi pan Kulpa.


Wszystko anonimusy? Najwidoczniej wstydzicie się.

user
zbulwersowana 31.183.203.7 05.10.2016

Ja jestem kobietą i również nie popieram aborcji, ponieważ to Pan Bóg daje życie i on tylko może odebrać. A co najlepsze zrobić aborcje to nie zabicie tylko pozbycie się problemu. To niech urodzi dziecko i wtedy zabije, ciekawe czy też wtedy były by do tego zdolne. 

user
Dorota Narwojsz-Szal 94.40.33.221 07:56:51 05-10-2016
Proszę zatem dbać o dzieci narodzone. Proszę je karmić, ochraniać, kochać... a nie potem opuszczone szlajają się ulicami Przemyśla pijane i naćpane. Te dzieci same nie wiedzą co robić - chodzić w procesji kościelnej, zakładać alby na ŚDM w Krakowie czy zasilać bojówki ONR lub MW. Gdzie są rodzice tych dzieci??? Dlaczego te dzieci są same??? Czy rodzice wiedzą co się z nimi dzieje???
user
% 199.126.21.239 05.10.2016

Czarno to widze !

Prawo szariatu przywroci normalnosc w tym miescie

user
Ja 94.40.75.11 06:54:56 05-10-2016

Ludzie ludziom zgotowali ten los


user
Dorota 94.40.33.221 07:50:37 05-10-2016
Panie Procentowy, a co to znaczy szariat w społeczeństwie polskim? Obowiązuje w Polsce?
user
anucha 81.161.203.131 05.10.2016

Ta ustawa to nie tylko aborcja - o czym sporo osób zapomina.
To także ograniczenie niemal do zera bezpiecznych badań prenatalnych, leczenia dzieci w okresie życia płodowego (TAK, TAK,  takie cuda też się robi), ratowanie kobiety w przypadku ciąży pozamacicznej, podejrzenie o nielegalną aborcję czyli zabójstwo w sytuacji poronienia.
Jestem przeciwniczką aborcji, ale na marszu byłam, gdyż  władza chce regulować nawet sprawy tak delikatne, jak sumienie


user
maria 62.133.140.249 10:11:00 05-10-2016

Czy ktoś urodził chore dziecko upośledzone co nie chodzi że się wypowiada każdy powinien mieć wybór czy chce urodzić chore dziecko,czy usunoć kto ma pieniądze to i tak usunie za granicą a biedny będzie chował kalekę


user
hh 37.248.164.41 10:18:25 05-10-2016

Pani Mario. Każdy chce mieć prawo czy urodzić zdrowe czy usunąć. A jak to zdrowe wypadnie matce z rak pierwszego dnia i bedzie roślina do końca zycia? Tez zlikwidować za granicą?


user
arturro 77.254.230.145 20:11:14 13-10-2016

@hh: rzecz dotyczy płodów. Nie rozmydlajmy dyskusji.

user
dd 31.183.201.72 05.10.2016

BRAWO kobiety!!jestem dumny z tego że w Przemyślu odważono sie na protest,może jednak powoli wychodzimy z zaścianka

user
ona 31.183.221.219 05.10.2016
Każdy ma prawo żyć. Tak, ale należałoby dodać - żyć GODNIE. Liczby aborcji dokonywanych z powodu upośledzenia płodu nie zmniejszy się zakazami. Można to zrobić jedynie zapewnieniem godnych warunków życia dla rodziców (często samotnych matek) oraz samych poważnie chorych dzieci (a później osób dorosłych). Potrzebne jest wsparcie materialne, psychologiczne, organizacyjne. Zwiększenie ilości i jakości placówek opiekuńczych, zabezpieczenie finansowe rodziców poświęcających długie lata opiece nad chorym dzieckiem (w trakcie tej opieki, ale również po ewentualnej śmierci dziecka), lepsza ściągalność alimentów. Potrzeb jest wiele, ale zrealizowanie ich to jedyna droga do tego by rodzice częściej decydowali się na urodzenie ciężko chorego dziecka.
user
ona1 31.183.221.219 05.10.2016
I jeszcze jedna rzecz. Prawo do aborcji to nie obowiązek aborcji. Nawet przy bardzo liberalnym prawie w tej kwestii nadal można prowadzić dyskusje na temat moralnych aspektów przerywania ciąży, edukować seksualnie czy poprawiać jakość życia osób w trudnej sytuacji. Można na wiele sposobów dbać o to, żeby aborcji było jak najmniej. Zostawiając jednocześnie możliwość wyboru osobom w dramatycznych sytuacjach życiowych.
user
Jacek 95.48.124.169 06.10.2016

A kto liczył uczestników? patrząc na zdjęcia nie można się doliczyć tych 500 osób. Jak było 100 - maksymalnie 150 uczestników to wszystko.

 Poza tym widać coraz wyraźniej, że "życie" staje się lokalną przybudówka "wybiórczej" - wybiera tylko te tematy, które są w smak kolegium redakcyjnego. A owo kolegium z kolei jest mocno upolitycznione.
Obiektywizm w tym wydaniu nijak się ma do rzeczywistości!

user
meggi 31.183.221.219 21:17:29 06-10-2016

100-120 osób masz na samym zdjęciu nr 2. A to nie wszyscy. Było jeszcze z 2-3 razy tyle osób.

user
as 91.193.208.124 07.10.2016

Tu nie chodzi o zakazy  , bo one i teraz nie są respektowane, tylko o oszczędności   na wykonywaniu zabiegu. Przecież nie jest żadną tajemnicą ,że  obecnie są organizowane tzw. "wycieczki aborcyjne " , najczęściej do Czech , bo stosunkowo tanio. I jeśli któraś chce się wyskrobać , to zrobi , to za granicą. Ale tu zaczyna się wydatek finansowy. Bo trzeba zapłaci za :  a/ ZABIEG    b/  Hotel  / co najmniej 1 noc/   c/  transport  / tam i z powrotem/ . A to wszystko ma swoją cenę. No to szalone niektóre  emancypantki , "nowoczesne ' i inne tego typu panienki postanowiły . Po co ponosić jakieś koszty , skoro pod byle jakim pretekstem zorganizować awantury na ulicach i niech Państwo im to wszystko na miejscu refunduje.  Otóż  NIE , "fruwałaś " ,. - ależ oczywiście masz do tego pełne prawo , o to również masz  "pełne prawo "na własny koszt  ponieść skutki finansowe tego  zachowania. Po prostu jedż dalej tam , gdzie jeżdziłaś , czyli Czech  i w dalszym ciągu  otrzymasz to , co otrzymywałaś  do tej pory  .Do tego wystarczy spojrzeć na twarzy  tych "manifestantek" , przecież to stare babska tak babska /na słowo "kobieta" trzeba sobie zasłużyć/, 60 lat  plus , najczęściej były członkinie  PZPR , lewactwo  - krzywactwo , liberałki ,. Nawet sam papież Franciszek powiedział i słusznie ,że takie babcie  , - owszem są potrzebne w rodzinie , ale do pilnowania co najwyżej wnuków i prowadzenia domostw,ale jako kobieta jest / i to nie jest żadne obrażanie kogokolwiek,  nie jest już w tym wieku wydać nowego życia   ,. Jest już po okresie rozrodczym istotą , wyschniętą na przysłowiowy wiór. Pozostaje jej co najwyżej wspomnienie z młodości i frustracja  za  minionymi laty . Stąd też i taka , a nie inna postawa.

user
arturro 77.254.230.145 20:20:45 13-10-2016
Proponuję protest przed ambasadą czeską. Dlaczego te śmieszne pepiki pozwalają na to? Niech te okropne kobiety jadą do Chin - tam podróż będzie o wiele droższa. Tak na poważnie - autor wpisu nie ma za grosz szacunku do kobiet.
user
zwykły facet 83.31.122.14 07.10.2016
Właściwie to ta dyskusja jest bezprzedmiotowa. Jeśli nie wszyscy, to większośc z wypowiadających się na forum, urodziła się w czasie, gdy aborcja była dopuszczalna w każdym przypadku, więc to nie aborcja jest problemem. Jakoś nasze rodaczki za granicą nie mają oporów z zachodzeniem w ciążę i rodzeniem dzieci. Problemem jest brak perspektyw i pracy za godziwe wynagrodzenie, podobnie jak pieniędzy na leczenie. Wielu, już żyjącym ludziom, w naszym kochanym kraju, NFZ odmawia finansowania leczenia poważnych schorzeń a nawiedzeńcy chcą skazywać kobiety na traumę samotnej opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem,bo ich mężczyzni często odchodzą w siną dal, nie chcąc mierzyć się z problemem. Niejednokrotnie kobiety muszą rezygnować z pracy żeby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem i muszą utrzymywać się ochłapów, które zarobi ich mąż. Wystarzczy przypomnieć sobie protest matek niepełnosprawnych dzieci przed sejmem. Jeśli państwo stworzy ospowiednie warunki opieki i zarobków, to śmiem twierdzić, że nawet dopuszczalność aborcji na życzenie nie będzie problemem. KK również martwi się tylko o "ycie poczęte" ale pózniej to już ma głęboko w poważaniu to, co dzieje się z tymi dziećmi.
user
Lucjan 5.60.38.35 08.10.2016

Aborcja jest zabójstwem i to najbardziej podłym, bo własnego bezbronnego dziecka. A czarne marsze dla mnie to podżeganie do morderstwa, które jest przestępstwem w polskim prawie karnym. Polki które wychodziły na ulice ubrane na czarno, albo nie wiedziały co robią, albo były zmanipulowane przez siły chcące zniszczyć Polskę i Polaków. Rządy PO pokazały, że takie siły istnieją. Aby wyjaśnić ostatecznie ten problem, głos powinny zabrać kobiety, które dokonały aborcji i po czasie odzyskały świadomość tego, co zrobiły. Przez aborcję ilu Mickiewiczów, Słowackich, Chopinów, Marii Skłodowskich Curie i innych nie mogło zaistnieć w naszym narodzie. Polacy brońcie się przez głupotą Polek i edukujcie je.

user
arturro 77.254.230.145 20:27:43 13-10-2016
Równie dobrze można napisać, że iluś Mickiewiczów, Słowackich, Szopenów i Marii Skłodowskich-Curie nie przyszło na świat, bo ich matka udręczona samotną opieką nad dzieckiem nie miała już siły i ochoty na kolejne.
user
tom 83.31.149.196 10.10.2016

Z osób, które rozpoznaje to ludzie z rozbitych małżeństw lub patologicznych rodzin. A czy dzieci w tym czasie nie powinny być w szkole?

nr 49/2016
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium