Życie Podkarpackie nr 25/2018 Życie Podkarpackie nr 25/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 175/2018, Niedziela 24 czerwca 2018 r., Jana i Danuty
Opublikowano
Przemyśl, Tarnawce, Krasiczyn
Szansą dla Mileny jest przeszczep płuc. W niedzielę Wielki Piknik
Codziennością Mileny Podhaniak z Tarnawiec koło Przemyśla są teraz drenaże płuc, ciągłe wyjazdy na leczenie do Rabki-Zdroju i wyjątkowa uwaga na wszelkie infekcje. Uczennica VI klasy Szkoły Podstawowej w Krasiczynie nie może biegać ze swoimi rówieśnikami, a szansą na jej wyleczenie jest przeszczep płuc. W niedzielę w Krasiczynie specjalnie dla niej zostanie zorganizowany piknik charytatywny.

Milena miała 5 lat, kiedy zdiagnozowano u niej mukowiscydozę. To najczęściej występująca choroba genetyczna, która w pierwszej kolejności atakuje płuca i oskrzela. U każdego przebiega bardzo indywidualnie. Infekcja nie kończy się na zwykłym przeziębieniu. Wydzielina bardzo szybko osiada na oskrzelach i pojawia się zapalenie oskrzeli, a nawet płuc. Dlatego Milena musi bardziej na siebie uważać. Nie może też szaleć z innymi dziećmi. Biegi, a nawet dłuższe spacery są wykluczone.

 

Drenaż wykonuje się na czczo

Codziennie dwa lub trzy razy dziennie musi przechodzić drenaż płuc. Z tego powodu rano musi wstawać wcześniej niż jej rówieśnicy, a wieczorem na ogół chodzi spać trochę później. – Dochodziło nawet do tego, że brakowało jej czasu na naukę. Czasem nie zdążyliśmy rano z wydrenowaniem, więc Milenka szła na drugą lekcję. Nie mogliśmy jednak tego zostawić, bo mógł ją później męczyć mocny kaszel – wyjaśnia pani Marzena.

Drenaż najlepiej wykonywać na czczo, w przeciwnym razie może się skończyć wymiotami. Ten sam zabieg powtarzany jest po południu i wieczorem. Ważny jest rygor higieniczny. Musi myć ręce, unikać osób przeziębionych. – Każda infekcja jest pogorszeniem stanu płuc. Koleżanki już wiedzą, że nie mogą jej odwiedzać, jeśli mają choćby katar – mówi pani Marzena.

Co jakiś czas Milena jeździ na leczenie do Rabki-Zdroju. Po takich turnusach dziewczynka jest w lepszej formie.

 

W oczekiwaniu na telefon

Mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną i doprowadza do powolnego wyniszczenia organizmu i śmierci. Na postęp choroby wpływ ma wiele czynników, choćby postawa chorego i jego rodziny. A ta w przypadku Mileny jest budująca: dziewczynka, mimo uciążliwości związanych z chorobą, nie traci humoru. Zdeterminowani w walce o zdrowie córki są jej rodzice. Szansą na poprawę stanu Mileny jest przeszczep płuc. W lecie 12-latka przeszła wszystkie badania i została zakwalifikowana do operacji. Odbędzie się ona w klinice AKH w Wiedniu. W Polsce bowiem przeszczep płuc wykonuje się tylko u osób dorosłych.

Operację i rehabilitację opłaca NFZ. Leki, pobyt rodziców w Austrii oraz późniejsze dojazdy na konsultacje muszą pokryć z własnej kieszeni.

Teraz stan zdrowia Mileny jest ciągle monitorowany przez klinikę w Wiedniu. Tam trafiają wyniki wszystkich przeprowadzanych tutaj badań i opis leczenia. Rodzina musi być też w ciągłej gotowości do wyjazdu. – Telefon może zadzwonić za godzinę, za tydzień, za kilka miesięcy, za rok – wyjaśnia mama dziewczynki.

Za przykład stawiają sobie Oliwkę, młodszą koleżankę Mileny, którą poznała podczas leczenia w Rabce. Dwa lata temu dziewczynka przeszła taką operację i teraz cieszy się normalnym życiem. Do przeszczepu Milena będzie mieć lekcje indywidualne, aby zmniejszyć ryzyko jakiejkolwiek infekcji.

Szkoła i rówieśnicy nie zapominają jednak o swojej uczennicy i koleżance. W ramach wewnętrznej zbiórki zebrali ponad 3 tys. zł. A w najbliższą niedzielę, 2 października, organizują duży piknik charytatywny na terenie Zamku w Krasiczynie.

 

Moc atrakcji na pikniku

Wśród głównych atrakcji na godz. 17.00 zaplanowano koncert Jana Wojdaka z zespołu Wawele oraz mecz pod patronatem Grzegorza Lato, w którym zagrają trzy drużyny: nauczyciele, pracownicy Urzędu Gminy Krasiczyn i byli reprezentanci drużyny narodowej na czele z Grzegorzem Lato, będzie pokaz tańca – Studio Tańca Golden Dance z Przemyśla, pokaz aikido – Stowarzyszenie Sportowe KINSEN Rafał Żeglecki Klub Aikido Przemyśl, koncert zespołu Young Soul, zabawa taneczna z DJ Jordanem, pokazy sprzętu służb mundurowych, występ dzieci i młodzieży z GOK-u w Krasiczynie. Dla dzieci: dmuchane zjeżdżalnie, wata, popcorn, napoje, grill, ciasta, bańki mydlane, kiermasz używanych zabawek i inne atrakcje. Ważnym punktem będzie licytacja – a w niej wiele atrakcyjnych przedmiotów, m.in.: piłki i koszulki z autografami drużyn Wisły Kraków, Czuwaju Przemyśl, Lecha Poznań, reprezentacji Polski, płyty zespołu Boys z autografami grupy, oryginalne koszulki zespołu KSU, karnety do salonów fryzjerskich i kosmetycznych, aparat fotograficzny, karnety do restauracji w Villi Bolestraszyce i Na Górce, weekendowy pobyt w Hotelu na Zamku w Krasiczynie, bony na zakupy w markowych sklepach odzieżowych i wiele innych przedmiotów.

Wsparcie finansowe dla Mileny można kierować na konto Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą: 49 1020 3466 0000 9302 0002 3473, wpisując w tytule wpłaty: Milena Podhaniak.

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 25/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium