Życie Podkarpackie nr 28/2018 Życie Podkarpackie nr 28/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 198/2018, Wtorek 17 lipca 2018 r., Bogdana i Aleksego
Opublikowano
Jarosław, Żurawiczki
Potrzeba 50 tys. zł na eksperymentalną terapię dla Julii
Julia Grządziel z Żurawiczek ma szansę na lepsze życie. Została zakwalifikowana na terapię komórkami macierzystymi. Leczenie niestety nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Rodzice dziewczynki muszą w ciągu kilku miesięcy uzbierać niemal 50 tys. zł.
fot. Zbiory Iwony Grządziel
Terapia komórkami macierzystymi potrwa około roku. W tym czasie Julia będzie miała pięć podań w odstępie 2–3 miesięcy.

2,5-letnia dziewczynka urodziła się z krwawieniem dokomorowym II stopnia, hipertrofią wewnątrzmaciczną i niedoczynnością tarczycy. Po kilku miesiącach zdiagnozowano u niej padaczkę lekooporną, a później mózgowe porażenie dziecięce z niedowładem czterokończynowym. To właśnie dzieci z różnorodnymi chorobami neurologicznymi, przede wszystkim z autyzmem i mózgowym porażeniem dziecięcym, mogą zostać poddane eksperymentowi, jakim jest terapia komórkami macierzystymi.

Terapia miałaby zostać przeprowadzona w Klinice Neurologii Dziecięcej USD w Lublinie, w której od 2015 r. prowadzone są takie badania eksperymentalne. Komórki pochodzą z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, gdzie są pozyskiwane z galarety Whartona sznurów pępowinowych. 

fot. Zbiory Iwony Grządziel

– To terapia eksperymentalna, więc nikt nie daje nam 100 procent gwarancji, ale dzieci, które ją przeszły, są w dużo lepszej kondycji fizycznej, na przykład dziecko leżące po pewnym czasie siedzi, widoczny jest również lepszy rozwój psychiczny. Każde dziecko jest inne, więc lekarze nie umieją powiedzieć, co się poprawi u Julii. Będzie to widoczne prawdopodobnie po pierwszym lub drugim podaniu – wyjaśnia Iwona Grządziel, mama dziewczynki. – 50 tysięcy złotych to duża kwota, ale lekarze mówią, że warto. Każda, nawet drobna zmiana u takich dzieci to szczęście. Dlatego jeśli jest szansa, musimy spróbować – dodaje.

Liczy się każda złotówka

Teraz rodzice Julii muszą zaczekać na pełną dokumentację, to może potrwać kilka miesięcy. Dzięki temu jest wystarczająco dużo czasu, aby wspólnymi siłami zebrać potrzebne pieniądze. Jeśli są osoby, które miałyby pomysł, jak to zrobić, jak zorganizować zbiórki, proszone są o kontakt z mamą dziewczynki (tel. 693 491 061).

Kilka dni temu została uruchomiona zbiórka internetowa na stronie www.zrzutka.pl/4r2ms8. Za jej pośrednictwem można przelać dowolną kwotę dla dziewczynki. 

fot. Zbiory Iwony Grządziel

Julce można również pomóc, wysyłając SMS-y pod numer 75 165 o treści POMOC 4805 lub przelewając pieniądze na konto bankowe: KRS: 0000270809;

nr konta 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001.

Dane odbiorcy: Fundacja AVALON Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym, ul. Michała Kajki 80/82/1, 04-620 Warszawa, Polska, w tytule przelewu: GRZĄDZIEL, 4805.

Wciąż trwa również zbiórka nakrętek. Odbywa się w Zespołach Szkół w Żurawiczkach, Urzejowicach i Mirocinie, w domu babci Janiny Rupar w Żurawiczkach (tel. 695 836 956) i w Jarosławiu, gdzie obecnie mieszka Julia z rodzicami (tel. 693 491 061). 

0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 28/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium