Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 145/2018, Piątek 25 maja 2018 r., Urbana i Grzegorza
Opublikowano
Region
Stosujesz Atram? Sprawdź numer serii
Zamiast leku kardiologicznego Atram, w opakowaniu znalazł się środek psychotropowy Neurol. Główny Inspektorat Farmaceutyczny apeluje do pacjentów o sprawdzenie numeru seryjnego i zwrot do apteki.
fot. Paweł Bugira
– Atram i Neurol to zupełnie inne leki, które należy stosować dokładnie według zaleceń lekarza – mówi farmaceutka Renata Jaroch z apteki „Pod Orłem”.

„W związku z pomieszaniem na linii produkcyjnej w Republice Czeskiej blistrów produktów leczniczych Neurolu (lek psychotropowy), które zostały umieszczone w opakowaniach Atramu (lek kardiologiczny) istnieje niebezpieczeństwo zażycia leku psychotropowego przez pacjentów kardiologicznych. W związku z powyższym zwracam się z prośbą o zwrot leku Atram z podanych niżej serii do apteki w której dokonali Państwo zakupu. Kwestia rekompensaty pozostaje w gestii producenta” – napisał Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Chodzi o następujące serie tabletek Atram (Carvedilolum): 12,5 mg, nr serii: 2561215, data ważności: 11.2017; 12,5 mg, nr serii: 2510216, data ważności: 01.2018 oraz 6,25 mg, nr serii: 2010216, data ważności: 01.2018.

 

Atram i Neurol to zupełnie inne leki

– Atram stosowany jest przy różnych schorzeniach kardiologicznych, między innymi przy nadciśnieniu tętniczym, dławicy piersiowej i niewydolności serca. Należy go przyjmować regularnie i nie wolno odstawiać nagle – wyjaśnia farmaceutka Renata Jaroch z apteki „Pod Orłem” w Przemyślu.

Neurol natomiast to lek psychotropowy stosowany przy zespołach lękowych. – Powoduje spadek koncentracji oraz senność. Po jego zażyciu nie wolno prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn. Stosuje się go doraźnie. To silny lek, który trzymamy pod kluczem. Wydaje się go tylko z przepisu lekarza – zaznacza R. Jaroch.

Dla pacjenta niebezpieczeństwo jest podwójne. Pierwsze, jeśli nie zażyje odpowiedniego leku, który należy stosować regularnie. Drugie, gdy weźmie niewłaściwy lek. Czy może to być niebezpieczne dla zdrowia lub życia? – Dla zdrowia na pewno – odpowiada farmaceutka.

Pacjenci, którzy stwierdzą, że posiadają lek z niewłaściwej serii, powinni oddać go do apteki, gdzie został kupiony. Jeśli nie potrafimy odnaleźć oznaczenia serii, najlepiej na wszelki wypadek również udać się do apteki.
0 Komentarzy
user
skomentuj
Komentujesz jako:
nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium