Życie Podkarpackie nr 50/2017 Życie Podkarpackie nr 50/2017

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 351/2017, Niedziela 17 grudnia 2017 r., Olimpii i Łazarza
Opublikowano
Przemyśl
10 września odsłonięcie figur Legionisty i Huzara
Mszą świętą w bazylice archikatedralnej w Przemyślu o godzinie 12.30 rozpoczną się oficjalne uroczystości związane z odsłonięciem figur polskiego Legionisty (Beliniaka) i węgierskiego Huzara (Honveda).
fot. Dariusz Hop
Najpierw na placu przy Bramie Rycerskiej stanęła figura polskiego Legionisty (Beliniaka), potem węgierskiego Huzara (Honveda). Obu towarzyszą konie.

Obie figury z końmi stoją już na Placu Dominikańskim na przemyskim rynku. Po mszy św. właśnie przed na placu przed Bramą Rycerską dojdzie do uroczystego odsłonięcia i  poświęcenia obu figur. Powstały z inicjatywy przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Węgier Laszló Kövera i Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Upamiętniają wydarzenia z okresu I wojny światowej, a także pobytu żołnierzy węgierskich w Twierdzy Przemyśl. Swój udział zapowiedzieli m.in. wspomniani już L. Köver i M. Kuchciński, a także arcybiskup senior Józef Michalik oraz biskup polowy Laszlo Bíró.

Po tej ceremonii chętni będą mogli wysłuchać (g. 16) koncertu węgierskiego muzyka Michała Kovacza, a od godziny 17.30 do godziny 22.00 na rynku odbędzie się festyn. Nie zabraknie występów polskich i węgierskich zespołów, m.in. Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Szigetszentmiklós, Zespołu Pieśni i Tańca „Przemyśl”, Taneczno-Muzycznego Zespołu Ludowego Laszlo Lajtha z Egeru. Program galowy zaprezentuje formacja Węgierskiej Ambasady Muzyki Ludowej: Bathory – Bem – Balatonboglár pod tytułem „Muzyką ludową o przyjaźni polsko-węgierskiej”.

W rynku będzie także można skosztować kuchni węgierskiej, której potrawy serwować będzie restauracja Nemzeti Kavehaz z Egeru, a także degustować tzw. hungariki przygotowane przez Węgierskie Ministerstwo Rolnictwa.

3 Komentarze
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
bob 89.10.155.190 07.09.2016

kiedy odsłonicie kilku miejsc parkingowych dla iwailidów, oni też korzystają z urzędu ,  

user
erty 37.47.80.192 07.09.2016

Kiedy odsłonięcie pomnika 200 tyś polskich cywili wymordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z band OUN UPA . Przecież to polskie miasto Przemyśl a może się mylę .

user
-plus 185.25.123.181 08.09.2016

trafne -> Kiedy odsłonięcie pomnika 200 tyś polskich cywili wymordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z band OUN UPA . Przecież to polskie miasto Przemyśl a może się mylę .

Sonda
Co wg Ciebie mogłoby powstać na placu Rotmistrza Pileckiego w Przemyślu (za przystankami na Jagiellońskiej)?
  • galeria handlowa
  • hotel
  • parking
  • centrum sportowo-rekreacyjne
  • myjnia
  • ważny pomnik
  • fontanna multimedialna
  • zielony skwerek jak dotychczas
nr 50/2017
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium