Życie Podkarpackie nr 21/2018 Życie Podkarpackie nr 21/2018

Życie Podkarpackie - informacje z regionu Przemyśla, Jarosławia, Lubaczowa, Przeworska

Życie.pl, nr 143/2018, Środa 23 maja 2018 r., Iwony i Dezyderego
Opublikowano
Przemyśl, Malhowice
Dni dobrosąsiedzkie to już przeszłość?
Nie będzie kolejnej odsłony Europejskich Dni Dobrosąsiedzkich. Podczas poprzednich edycji zarówno Polacy jak również Ukraińcy tłumnie przekraczali tymczasowe przejście graniczne Malhowice – Niżankowice. Spotykali się, razem bawili i modlili.
– Byliśmy tylko jednym z podmiotów zaangażowanych w Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa w Malhowicach – tłumaczy Zdzisław Szeliga z przemyskiego Starostwa Powiatowego. – Tym razem nikt nie przejawił wystarczającej inicjatywy wzięcia na siebie odpowiedzialności za organizację i wsparcie finansowe Dni - dodaje.

„Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to jedyne na wschodniej granicy UE przedsięwzięcie, realizowane na tak dużą skalę” – czytamy na stronie internetowej www.kordony.net/pl popularyzującej wydarzenie. „Projekt jest wspólnym dziełem partnerów z Polski i Ukrainy. Służy pokonywaniu barier między społecznością polską i ukraińską, kulturą wschodnią i zachodnią, tradycją bizantyjską i łacińską oraz tworzy atmosferę braterstwa i współpracy. (...) Inicjatywa przekształca sposób życia społeczności po obydwu stronach wschodniej granicy Unii: od „odwróconych do siebie plecami” do wspólnego życia „twarzą w twarz”. Kilkuletnie doświadczenie pokazuje, iż udział w projektach społeczności na co dzień oddzielonych od siebie granicą pomógł w lepszym poznaniu specyfiki kulturowej, społecznej, językowej i ekonomicznej sąsiadów, dzięki czemu zostało pogłębione wzajemne zaufanie będące warunkiem efektywnej współpracy ponad granicami” – przekonują pomysłodawcy.

Organizowane od 2004 roku Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa odbywały się na różnych odcinkach polsko-ukraińskiej granicy. Od 5 lat także w rejonie znaku granicznego nr 480 w miejscu przyszłego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice. Początkowe edycje gromadziły tłumy. Ludzie nie tylko przekraczali granicę, aby chociaż przez (...)

artykuł premium
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz mieć dostęp do pełnej treści tego i wszystkich
innych artykułów na Życie.pl?
Przejdź na wersję Premium
już od 5,99 zł miesięcznie
Masz już wykupiony dostęp? zaloguj się
Co otrzymasz w wersji Premium?
Dostęp do pełnych wersji wszystkich artykułów
Dostęp do e-wydań
Dostęp do ogłoszeń drobnych z gazety Życie Podkarpackie
Rabaty przy prenumeracie
Dowiedz się więcej
1 Komentarz
user
skomentuj
Komentujesz jako:
user
4567 31.174.162.196 06.09.2016

I dobrze , jeszcze sisteme z wierzyczkami wyremontować

nr 21/2018
E-wydanie
elektroniczna wersja
"Życia Podkarpackiego"
w formacie PDF
przeglądaj
Przejdź na wersję Premium
dostęp do pełnych wersji artykułów
e-wydanie
prenumerata wydania papierowego
sprawdź wersję Premium